şükela:  tümü | bugün
 • afyon kutahya yolunda 5 ayri yerden girisi bulunan, her gorduumuzde "aha matrix de garip biseyler var, cikisi deistirmisler" dedigimiz mekan.
 • 5'ten cok giri$i bulunduguna, hatta gizliden gizliye turkiye'nin yarisini kapladigina, yayilmaci politika sergiledigine inandigim vadi.
 • her uykuya dalip gozumu actigimda gordugum insana lost highway tribi ya$atan tabela..
 • kutahya' ya 55 km. uzaklikta bulunan; ovacık koyunun, inlice mahallesinin, dogu tarafindan baslayan camlar arasindaki kayalik alan frig vadisi olarak adlandirilmistir. vadinin m.o. 900-600 yillarinda frigler, daha sonra romalilar ve bizanslilar tarafindan kullanildigi bilinmektedir.

  frig vadisinde kayalara elle oyulmus; kaya mezarlar, kiliseler ve siginma-barinma amacli yuzlerce magara bulunmaktadir. bolge incelenirken uc bolume ayrilmistir. birinci bolumde; kayalarin icine oyulmus iki kilise bulunmustur. tekli kilise ve ciftli kilise isimleri verilen yapiların duvarlarinda freskler vardir. ayrica kok boyayla yazilmis yazilar, meander motifleri ve hac isaretleri de gorulmektedir. siginma ve savunma amacıyla kayalar oyularak yapilmistir. burada da buyuk bir kilise ile gizli gecit ve dehlizlerle birbirine baglanan bircok oda bulunmaktadir. ust kisminin ise kale surlari seklinde oyuldugu gorulmektedir. penteser kalesi denilen ucuncu bolum de savunma amacli bir kale olup, kayalar oyularak yapilmistir. burada da cesitli kaya mezarlari ve magaralar vardir.
 • sadece kutahya-istanbul yolunda iki girisi bulunan fakat bir tanesinde girisin bitmemesi dolayisiyla bir turlu gormek nasip olunamayan yol ustunde hincal uluc sokagi da var olan tarihi mekan...
 • milli park olmasi planlanan ve icinde friglere ait cok sayida eser barindiran bolge. onemli bir kismi eskisehir ili sinirlari icerisindedir.
 • bakan koç, eskişehir, kütahya, uşak,
  ve afyon sınırlarında kalan frig vadisi'ni büyük bir hızla ayağa kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, ''bunun yanında, göreve geldiğimden beri üzerinde durduğum, turizmi hem nevi olarak çeşitlendirip mas turizminin (kitle turizmi) kıskacında kalmamak hem
  de mekansal olarak çeşitlendirmek'' dedi.
  yol ve konaklama tesislerinin turizm için gereken iki önemli şart olduğuna dikkati çeken bakan koç, şöyle devam etti: ''dünya çapında ören yöreleri, termal yerleri olsun, bu şartlar yerine getirilmezse bir işe yaramaz. ziyaretlerimde gördüğüm, memleketimin insanı turizmle kendi kültür eserlerine dönüş hadisesinin
  şuuruna varmış. neyi yenileştiriyorsak ona fonksiyon vermemiz lazım. eski eserlerin canlılığını devam ettirmesi, insan hücresiyle olur”
 • http://www.frigvadisi.com/ adresinden tanitimi yapilan inanılmaz güzellikte yapıtların bulunduğu tarihi mekan.
 • il kültür ve turizm müdürü ali osman gül, frigya vadisi projesi çerçevesinde hazırlanan bilgi ve belgelerin, bakanlığa teslim edildiğini söyledi. gül, "istenilen bilgiler hazırlanarak, 13 temmuz'da kültür ve turizm bakanlığı'na teslim edildi. bilgiler arasında vadinin ulaşım imkanları, vadide yer alan tarihi, doğal, kültürel ve arkeolojik değerlerin ayrıntılı raporları bulunuyor" dedi. 4’te
  kültür ve turizm bakanlığı tarafından başlatılan frigya vadisi projesi kapsamında, yatırım ve işletmeler genel müdürlüğü tarafından bölgeye ait bazı bilgi ve verilerin istendiğini hatırlatan gül, "istenilen bilgiler hazırlanarak, 13 temmuz'da kültür ve turizm bakanlığı'na teslim edildi. bilgiler arasında vadinin ulaşım imkanları, vadide yer alan tarihi, doğal, kültürel ve arkeolojik değerlerin ayrıntılı raporları bulunuyor" dedi.
  ali osman gül, vadiyi ziyaret eden yerli ve yabancı turist profilinin de çıkarıldığını kaydederek, "anadolu'da derin izler bırakan ve ulusal olduğu kadar uluslararası öneme sahip bir çok uygarlığa sahne olmuş, frigya vadisi'nin master planı yapımı çalışmalarına, eskişehir, afyonkarahisar, kütahya ve uşak illerini kapsayacak şekilde başlandı" diye konuştu.

  15.07.2005