şükela:  tümü | bugün
 • hatirlanmak istemeyecek kadar kotu bir ili$kiden sonra kadinin icinde bulundugu / hissettigi ruh halinin ozeti... ilk a$ki gelse dokunmasini istememeye varan bir korku ve savunma duygusunun ismi... bunu becerebilen erkekleri de ayrica tebrik etmekte fayda var..
 • tecavuz ve duygusal tecavuz hallerinden sonra bi kadinin kendini koruma amacli kendine ordugu duvarin adi..
 • (öncelikli not: frijit matematiksel ve süreksiz bir fonksiyondur. yazının daha rahat okunmasını sağlamak amacıyla, frijit hastalığının adı f(f) olarak geçecek. frijit olan kadın f(k) iken, kadının sevgilisi de f(e) olacak.)

  genç erkek dimağları bekleyen büyük bir tehlike. diğer pek çok kadınsal psikolojik sorunda da görülebileceği gibi, frijitin [f(f)] aslında mantıklı bir açıklaması, hâtta bir sebebi bile yoktur. f(f), "kocacım bugün başım çok ağrıyor, bu işi bugün yapmasak?"tan evrilerek günümüze ulaşan ve kabaca "kadındaki cinsel isteksizlik" olarak tanımlanan bir hastalıktır. ancak bu cinsel isteksizliğin ardında yatan olaylar ve bu olayların oluşumunda yer alan psikolojik / sosyolojik / fiziksel / öğeler incelendiğinde, f(f)'in ortaya çıkmasının engellenebileceği görülebilir, yeter ki her iki taraf, yani f(k)* ve f(e)* üstüne düşeni yapsın.

  f(k)'nın cinsel hayatı genellikle öpüşmekle ve koklaşmakla sınırlı kalır; hâtta kimi ciddi vakalarda erkeklerden kaçış bile gözlemlenebilir. peki bir kadın niye frijit olur? hemen cevaplayayım: bir kadın, ancak ve ancak canı isterse frijit olur, istemezse olmaz. olayı bu kadar basite indirgemiş gibi gözükmem sizi yanıltmasın, zamanla her şey açıklığa kavuşacak.

  f(k)'nın hastalığını f(e)'ye belli ediş biçimi depresyon tüccarı genç kız beyanatları ile şaşırtıcı bir benzerlik gösterir. hemen iki örnek ile olaya açıklık getirelim. bu arada örnek olarak vereceğim cümlelerin sonundaki üç nokta kullanımına da özellikle dikkatinizi çekerim. (bkz: depresyon tüccarı genç kız beyanatları)
  - benim önceden 5 yıllık bir ilişkim olmuştu... ondan ayrıldığımdan beri hiçbir erkekle ilişki kuramadım... artık seks çok banal geliyor bana, zevk vermiyor... beni sekse zorlamazsan seninle çıkarım, hâtta evlenebilirim!
  evet, şimdi bu söylem karşısında f(e)'nin dellenmesi pek de mantıksız olmayacaktır, değil mi?

  veya şöyle bir örnek de düşünülebilir:
  - oh, evet, böyle çok iyi. böylesi çok daha iyi... lütfen hep böyle kalalım. bir daha hiç seks yapmayalım... hep böyle kalalım sevgilim!?
  dikkat: f(k)'nın çok hoşlandığı ve bir daha hiç seks yapmamaya tercih ettiği durum, f(e)'ye sarılma işleminden daha fazlası değildir. ve haliyle, f(e)'nin tepesinin tası atar!

  örnek olarak verdiğim vakalardan ilki kronik bir f(f)'dir ve geri dönüşü çok zordur. artık o ince çizgi aşılmıştır ve çözümü ancak peygamber sabrına sahip bir f(e) ile mümkündür. ikinci vaka ise f(f)'in ilk safhasıdır ve kısa süreli bir tedavi, f(k)'nın f(f)'den kurtulmasını sağlayabilir. bu tedavi, ne yazık ki, f(k)'nın f(e) tarafından terkedilmesidir. görmekteyiz ki tedavi aşamasındaki en önemli şahıs f(e)'dir. bu şahıs, ayrılık süreci boyunca çok dikkatli davranmak zorundadır. eğer başka bir kadınla birlikte olma gayesinde ise, f(k)'nın bunu kesinlikle öğrenmemesini sağlamalıdır. aksi takdirde f(f), ki kendisinin süreksiz bir fonksiyon olduğunu önceden belirtmiştik, ani bir sıçramayla ilk evreden ileri evrelere atlayabilir (bkz: integral). ve öylesine garip bir fonksiyondur ki bu f(f), bir kere integralini aldınız mı, bir daha türevini olmak çok zordur.

  peki, şimdi f(f) denen bu illetin derinlerine inmeye çalışalım. ne demiştik: bir kadın, ancak ve ancak canı isterse frijit olur, istemezse olmaz. örneklerimizi inceleyelim: f(k)'nın 5 yıllık bir ilişkisi olmuştur. ve bu ilişkinin bitişinden bu yana hayatında çeşitli mutsuz olaylar başgöstermiştir. ancak kendisi farkında değildir ki, bu olaylara sebep olan kişi kendisidir. şöyle ki: aklı başında hiçbir insan evlâdı, bir ilişkiyi 5 yıl sürdürme çabası içinde olmaz. makul süre en fazla 2 yıl iken, bu 5 yıl takıntısı da nedir? f(k) ilişkisinin ilerleyen dönemlerinde f(e)'nin başının etini yemesiyle, her şeyine karışmasıyla, çoğu zaman f(e)'ye sarılmayı onunla seks yapmaya tercih etmesiyle, -ve üzülerek söylemeliyim ki en sonunda kaçınılmaz olarak- âdeta bir cadıya dönüşmesiyle, f(e)'ye hayatı zindan ettiğinin farkında değil midir? elbette değildir, kadınlar bu işlemleri içgüdüsel bir şekilde yaparlar, bu yüzden onları suçlayamayız. ancak f(e)'nin de sevgilisinin cadıya dönüşme süreci boyunca hiçbir şey yapmadan oturması beklenemez. o da bir karşı kontrol mekanizması geliştirir. ne yapar? hatun kişinin f(f) olmasına sebep olur. peki bunu nasıl yapar? işte orasını bilemeyeceğim, bilen varsa beri gelsin.

  evet, bir kadın, ancak ve ancak canı isterse f(f) olur. peki kızlar söyleyin bakayım, f(f) olmak istiyor musunuz? hayır dediğinizi duyar gibiyim. peki bu işin çözümü nedir diye soracak olursanız, işte:
  istatistikler, sevgilisinin başının etini yiyen, onun her şeyine karışan, çoğu zaman ona sarılmayı onunla seks yapmaya tercih eden ve cadıya dönüşen; yani ilişkiyi gereğinden fazla uzatmaya çalışan her 100 kadından 88.2'sinin bu ilişkinin sonunda f(f) olduğunu göstermektedir.*

  bu entry'den çıkarılması gereken mesaj: kadınlar ilişkiyi gereğinden fazla uzatma çabası içine girmezlerse, erkekler de sonucu frijit olacak olan karşı kontrol mekanizmasına ihtiyaç duymazlar. her şey güllük gülistanlık olur. yani: bizi üzmezseniz, biz de sizi üzmeyiz.
  (bkz: anlaştık mı)
 • zührevi olmaktan çok psikolojik bir hastalık. cinsel ilişkiden zevk alamama durumu. önemli belirtisi iş bitimi 'bitti mi' sorusudur
 • frijit bardot bir firijit kadındır. freejit de olabilir. bu özgürlüğün işlendiği başucu kitabı ise frijit jones un günlüğüdür.
 • frijit kişi yaşadığı veya yaşama potansiyeli olan sağlıksız ilişkilerden dolayı egosunda bir kendini koruma mekanizması geliştirmiş kişidir bence. fazla duygusaldır, incinmekten korkmaktadır. kadınlarda da erkeklerde görülebilir. ancak belki de sosyal roller ve hormonal farklılıklar yüzünden kadınlarda daha çok rastlanan bir bulgu oluşu bunu feminen bir kalıp olarak yorumlamamıza neden olmaktadır. hal bu ki yoktur öyle birşey. erkeklerde de pek alâ görülebilir.
 • halen ilk verdiği adam wardır kafasında... ya da ilk alan... "iyi mi ediyorum kötü mü ediyorum" diye düşünürken, her şey o arada olur biter, bir ilk adam boşa gitmiştir, şimdi de bir "şimdiki" adam boşa gidiyordur...

  her kadın zaman zaman; karşısındaki ya da içine girmeye çalışan erkeğe göre frijit olur, ondan sonra abartır, sonuna gelir, düşüncesizce verir, verir de verir oyuna, numaraya kendini, geride bir sürü soğumuş, bıkmış erkek bırakır...
 • bazen asagilanmisligin sonucudur. kendine bile dokunmak istemezsin. kendine dokunmaktan bile hicbir sey hissetmezsin.
 • psikolojik bir travma akabinde gerceklesen ve akut bir durum olmaktan ote kronik seyreden bir haldir.yani sevgiliniz size vermiyorsa frijit degil isteksizdir.
  frijit kadinda erkege karsi cinsel cekim olmaz, yukumluluk geregi yerine getirmesi beklendigi hallerde vaginismus(kilitlenme degil, canakkale gecilmez) gozumlenir, kayganlasma olusmaz ve tedavi edilmedigi hallerde ikinci bir emre kadar dyspareuniaya sebebiyet verir.
 • (bkz: amelie)