şükela:  tümü | bugün
 • 1918 kimya nobel odulu almasinin sebebi, kankasi karl bosch ile beraber dunyaca unlu haber bosch process'i bulmasindan oturudur. tabii ki zamaninda bu verilen odul oldukca gurultu koparmi$tir, cunku belirtildigi uzere kimyasal silahlar uzerine dani$manlik yapmi$tir. gerci daha sonra kimyasal silahlarin yasaklanmasi icin cali$mi$ ve bu organizasyonun almanya kolunu yurutmu$tur.

  (bkz: haber bosch process)
 • nazi almanyasina maddi gelir saglayabilmek amaciyla okyanus suyundan altin elde etmeye calismis kimyager. esi clara immerwahr, fritz haberin zehirli gazlar uzerindeki calismalarina karsi cikmis ve bu yuzden intihar etmistir.
 • azotu gübre olarak kullanmayı bulduğu tarihten itibaren dünya nufusu 3 kat artımıştır. bu yüzden sadece kimsal savaşın babası olarak kabul etmeyen, hatta bazı tartışmalarda o benim de babam diyenlerin bile çıkabileceği, kimya hocalarının anlatırken ağızlarından salyaların aktağı ancak nazilerle birlik ihanetinin kendi ailesini bile vurduğu söylenen yahudi bilim adamı. teknolojinin evrim sürecini bu adama bağlayanlar bile mevcut.
 • albert einstein'ın yakın arkadaşlarından biridir. 1. dünya savaşında klor üzerindeki çalışmalarını kimyasal bir silah yapımına devşirip bunun savaş meydanında ilk kez kullanılmasına ve böylece siperlerinden boğulma şokuyla çıkan 5000 askerin ölümüne savaş alanında şahit olur. daha doğrusu savaş alanında silahın kullanılması emrini bizzat verir. ona göre kimya alanındaki bilgilerini savaş için kullanmak savaşı daha kısa süre içinde sonlandırma adına "insancıl"dır (ki bu düşünce atom bombası çalışmalarında kafa karıştırabilecek etik sorulara karşı epeyce tekrarlanacak bir bahane de olacaktır. beyin yoksunu truman her konuşmasında bunu dile getirmiştir, bizim melankolik çöl aşığı oppenheimer, los alamos'ta bomba üzerinde çalışırken) o sıralar odasından berlin sokaklarında yükselen alman milliyetçiliğini kaygıyla izleyen eski dostu einstein'a göre ise, fritz haber tam anlamıyla 'patolojik' vakadır:"tüm bu sözde teknolojik gelişmeler deli bir adamın elindeki bir baltaya dönüştü."
 • 1868-1934 yillari arasinda yasamis nobel odullu bilim adami.

  haber'in buldugubamonyak sentezi tepkimesi ucuz patlayici uretimine yol acti. bu da 2. dunya savasinda almanya icin onemliydi. savastan sonra haber, kimya alanindaki bilgisini ulkesinin hizmetine sunarak savasin yaralarinin sarilmasini istedi ve deniz suyundan altin elde etmek icin ugrasti, sonuc husran.
  gecmisteki hizmetlerine karsin, nazi yonetimi 1933 yilinda, yahudi oldugu gerekcesiyle akademik calismalardan haber'i uzaklastirdi.
 • 1868-1934 yıllarında yaşamış alman yahudi nobel kimya ödüllü bilim adamı.

  1. dunya savaşı sırasında belçika'nın ypern şehri yakınlarında ilk kez almanlar fransızlara karşı kimyasal silah kullanarak binlerce fransız askerini tek kurşun atılmadan öldürmüştür. bunun mucidi de tabiki f.haber.

  haber, kimyasal silahların babası olarak bilinir
 • hidrojen ve nitrojenden amonyak üreterek, gübreleme ve dolayısıyla tarım konusunda ciddi bir buluşun sahibi bilim adamıdır. bu buluşundan dolayı zamanında kendisine gazetelerde "havadan ekmek yapan adam” lakabı takılmıştır.
 • amonyak sentezi buluşuyla 1918 nobel kimya ödülü'nü almış olan bilim adamı. 1. dünya savaşında binlerce fransız askerin klor gazıyla ölmelerine neden olmuştur.

  "haber, kimyasal silahların babası, bir kılıcın her iki yüzü, havadan yaşamı, aynı zamanda barutla ölümü getiren adam"
 • 1908'de havadan amonyak üretmeyi keşfeden nobel kimya ödüllü alman vatandaşı yahudi kimyager. kimilerine göre onun bu keşfi olmasaydı almanya i. dünya savaşı'nda kasım 1918'den daha önce teslim olurdu. barut ve diğer patlayıcıların yapımında kullanılan güherçile yani potasyum nitrat yatakları en çok şili ve hindistan'daydı ancak savaş boyu almanya ambargo altındaydı ve almanya'da güherçile yoktu. amonyak da kullanılabilirdi ancak çok pahalıydı. fritz haberin keşfiyle amonyağı maliyetsiz üreterek büyük ölçekli patlayıcılar yapıldı. haber aynı zamanda savaşta zehirli gaz kullanımını da destekliyordu.