şükela:  tümü | bugün
 • alman bankeri..babası august thyssen tarafından kurulan ünlü thyssen çelik sanayi şirketinin nazi almanyası dönemindeki sahibi.

  milliyetçi görüşleriyle bilinen thyssen nazilere en baştan beri yakınlık duydu ve pek çok diğer alman sanayi deviyle beraber(krupp vb.) desteğini nazilerin ardına koyarak almanya'nın üçüncü reich'ının ilk yıllarda gösterdiği büyük askeri ve endüstriyel gelişmede pay sahibi oldu.

  thyssen nazi hareketinde o kadar pay sahibiydi ki, ilk nazi genel merkezi münih'te onun verdiği borçla yapılmış,sonrasında nazilerin bir bakıma askeri kolu olan sa birimleri onun ürettiği askeri malzemelerle teçhizatlandırılmıştı..aynı zamanda nazi liderlerinin kişisel hesaplarına da thyssen'den para gidiyordu.

  ancak zamanla yahudilerin kamplara konulması ve ülkeden atılması konularında nazilerle ters düştü ve kristallnacht sonrası isviçre'ye kaçtı..eleştirilerini dışarıdan sürdürünce vichy fransası hükümetince yakalanarak almanlara teslim edildi ve çalışma kamplarına kondu.

  burdan sağ kurtulan thyssen,nazileri
  etkilerini ve sistemlerini toplum içinden temizlemeyi amaçlayan batı almanya denazifikasyon mahkemelerinde ufak bir tazminatla serbest bırakıldı.1951'de arjantin'de kızını ziyaret ederken öldü.
 • 1951'de normal yollardan vefat eylemiştir. keza kalp kriziyle sonuçlanmıştır hayatı. kalanlarına selamet, kendisine de rahmet.
 • nazi partisinin en büyük maddi destekçilerinden ve sponsorlarından biri olan dünyaca ünlü alman işadamı fritz thyssen. o bile savaşın çıktığı gün isviçre’ye kaçmıştı çünkü işin sonunun iyiye gitmediğini anlamıştı.
hesabın var mı? giriş yap