şükela:  tümü | bugün
  • 1920 yılında kaiserslautern'de doğan, das wunder von bernin başrol oyuncusu. önce futbola, sonra doğduğu şehre aşık oldu, 1948'de italiasını bulduğunda da bir kadına. kaiserslautern'in şüphesiz sembolü olan isim, ilk defa 1. fck'ya adım attığında daha sekiz yaşında bir veletti, aktif olarak oyunculuğu bıraktığında ise hayat yolunu neredeyse yarılamıştı. ilk defa a takım kadrosuna alındığında 17 yaşındaydı. alman futbolunun ilahı sepp herberger tarafından ilk defa milli takıma çağrıldığında yirmisindeydi. ilk maçında rumenlere attığı üç gol dikkat çekti, hemen askere alındı. rusya'da esir düştü ve ancak yurduna savaş bittikten sonra dönebilmişti. fortuna favet fortibus, tanrı ona birşey olmasını istememişti. futbola dönüşü muhteşem oldu. gollerini sıralamaya başladı. takımı kaiser ile 1948 yılında şampiyonluğa çok yaklaştı. o yıl her ne kadar sahada üzüldüyse de hayatının aşkını buldu ve onla evlendi. 1951 yılında ilk şampiyonluk geldi, 1953'te ise 38 gollü gol krallığı. 1954 ise mucizenin yılı oldu, dünyanın ilk total futbol oynayan takımı macarlarla unutulmaz final ve kupanın kazanışı. o takımın kaptanı idi fritz walter ve kupayı kaldırmak da ona nasip olmuştu. sessiz ve sakindi, partneri helmut rahn'ın aksine. belki de zafere o kadar inanmıyordu grup maçındaki bozgun nedeniyle. puskası, sandor kocsis'i alt etmek mümkün olabilir miydi. inanamıyordu. maç almanlar için kötü başladı. goller arka arkaya geldi. ama zibidi rahn maça inanmıştı ve takımı ateşledi. tarihin en büyük sürprizlerinden birini yaşandı. bern bir mucizeye yataklık etmişti. 1958 isveç dünya kupasında ikinci kere sahne aldı. 38 yaşında olan isim takımının ancak dördüncü olabilmesini sağlayabildi. 1959 yılında futbolu bıraktı. 31 senelik kaiserslautern kariyerine noktayı koydu. 31 sene boyunca şehrine ve takımına sadık kaldı. sadık kaldığı takım da onu taçlandırmayı ihmal etmedi; şehrin stadına adı verildiğinde daha altmışbeşindeydi. 2001 aralık'ında biricik italia'sını kaybetti. onla tekrar buluşmak için sadece altı ay bekleyebildi.
  • 1960 yılında doğan alman futbolunun unutulmuş forveti. ne gariptir ki alman futbolu iki adet fritz walter üretmiştir. ilkinin yazılması, ikincisinin ağlamasına neden olmuştur. fritz walter'lerin genci sv waldhof mannheim ile parlamış ve ardından 1987'de vfb stuttgart'a transfer olmuştur. stuttgart'ta önce ikinciliği, ardından 1992 yılında şampiyonluğu tatmıştı. 16 mayıs 1992'deki son maçta takımını penaltıdan beraberliğe taşıyan iki nemorolu frtiz walter, ayrıca o yıl gol kralı olmuştu. arminia biefeld ile ikinci ligin tozunu yutmuştu. hiç millî olmadı. her zaman arada kaynadı; acaba taşıdığı ismin altında ezilmiş miydi...
  • fritz walter 2.dünya savaşı'nın son yılına kadar milli takım sayesinde gerçek askerlik yapmadı. ama yenilgi kaçınılmaz olduğunda birliğine gitti. ruslar yerine amerikalılar'a teslim olmayı yeğleyen bölük, yakalandıkları bölge gereği sovyet ordusuna teslim edildi. walter ve arkadaşları bir trene bindirildi. istikamet sibirya'ydı. sibirya öncesi son istasyon ukrayna'daydı. bir mola verdiler. fritz walter, bir grup subayın maç yaptığını gördü. ruslar'ın yanı sıra macar, çek ve polonyalılar da vardı. esir olmasına aldırmadan maça katılmayı teklif etti. kabul edilince oynamaya başladı. tabii ki performansıyla büyülüyordu. derken bir macar subay, onu tanıdı. 1942 yılında oynanan almanya-macaristan maçını anımsamıştı subay. walter'in adı sibirya listesinden hemen silindi. ukrayna'daki o kampta 7-8 ay esirlere futbol öğretti. sonrasında ise serbest bırakıldı. bu olaydan 9 yıl sonra 1954'te batı almanya, o subayın ülkesi macaristan'ı 3-2 yenip dünya kupası'nı alırken takım kaptanı fritz walter'di. kader işte!
  • kardeşi ottmar walter dir. halit kıvanca göre dantel örer gibi paslaşırlar , helmut rahn ve max morlock a gol attırırlarmış.
  • uefa'nın 2004'de kuruluşunun 50. yılı onuruna her ülkeden yalnızca bir oyuncunun seçildiği altın oyuncular listesine alman futbol federasyonu dfb almanya'yı temsilen fritz walter'ın adını vermiştir.