şükela:  tümü | bugün
 • fritz (siegfried) wittels, 14 kasım 1880'de viyana'da dünyaya geldi ve 16 ekim 1950'de new york'ta öldü.

  wittels 1898'den başlayarak viyana üniversitesi'ne girdi ve 1904 yılında tıp eğitimini tamamladı. daha sonra viyana genel hastanesinde görev yaptı.

  1905 yılından itibaren wittels, sigmund freud'un derslerine katıldı ve 1906 baharında amcası onu freud'un etrafındaki daireye tanıttı.

  1910'da fritz'in ezechiel der zugereiste adlı kitabını yayınlama niyeti ile ilgili freud'la yapılan bir tartışmadan dolayı viyana psikanaliz topluluğu'ndan hüküm sürdü . freud'un sözleriyle: "bu kitabı yayınlarsanız, çevremde imkânsızsınız."

  wittels 1908 yılının başında özel hastaları cezbetmeye çalışmış ve birinci dünya savaşı zaman aşımına uğradığında viyana'daki ev sanatoryumunda psikiyatr ve ikamet nörologu olarak çalışmaya devam etmiştir.

  birinci dünya savaşı sırasında wittels, türkiye ve suriye'de askeri doktor olarak görev yapıyordu. ayrıca wilhelm stekel'e ve grubuna yakındı ve 1920'lerin başında stekel tarafından analiz edildi .

  wittels'in freud'un biyografisi 1924'te yayınlandı ve yakında ingiltere ve amerika'da yayınlandı. sigmund freud: kişiliği, öğretimi, okulu freud'dan sert sözler aldı, ancak wittels yine de 1925'te viyana topluluğuna geri döndü ve iki yıl sonra üyeliğine yeniden kabul edildi. freud ile uzlaşmasının ardından, biyografisinde bazı düzeltmeler ve düzeltmeler yaptı (1932).

  1927'de wittels, viyana topluluğununpropaganda komitesine seçildi ve yayınlarını yönetti ( 1936 yılına kadar bu topluluğun bir üyesi olarak kaldı ).

  1928'de new york'taki yeni sosyal araştırmalar okulu'nda ders vermek üzere alvin johnson tarafından davet edildi ve 1932'de new york'ta kesin yerleşti. aynı yıl new york psikoanalitik cemiyetinin üyesi oldu .

  ayrıca american psychoanalytic associationve new york academy of medicine'e katıldı ; new york psikanalitik enstitüsü ve yeni okulda ders verdi ; ayrıca new york bellevue hastanesi ve columbia üniversitesi ile de ilişkili idi.

  yazdığı anılarında - freud ve çocuk bayanı - wittels, fin-de-siècle viyana'nın erotik alt kültürü, psikoanalitik topluluk içindeki erken tartışmalar ve ikisi arasındaki etkileşimler hakkında açık ve canlı bir şekilde yazıyor . freud'un kendisi hikayede önemli bir rol oynar ve kraus, wittels ve ırma karczewska in dahil olduğu erotik üçgen ünlü faaliyetleri hakkında doğrudan çarpmalarının gösterilmektedir derneği .

  son bölümlerinde wittels, 1930'ların sonlarında new york psikoanalitik cemiyetinde çıkan tartışmaları , özellikle de karen horney'in feminist psikolojisine karşı kendi muhalefetini yansıtıyor .
 • "uyumlu bir kişi için aşk, diğer her şeyi dışlama pahasına peşinde koşulan bir hayalete dönüşür. insanlar, doğa, iş, herhangi bir eğlence ya da ilgi onlara tat ve heyecan katacak bir aşk ilişkisi olmadığı zaman anlamsızdır. yaşadığımız toplumun koşulları içinde bu takıntının erkeklere kıyasla kadınlarda daha sık ve belirgin olarak görülmesi bunun özellikle kadınsı bir arzu olduğu yolunda bir inanışa yol açmıştır. gerçekte bu durumun kadınsılık ya da erkeksilikle hiç bir ilişkisi yoktur; irrasyonel ve zorlantılı bir dürtü olduğundan nevrotik bir görüngüdür."

  (nevrotiklerdeki bilinçdışı hayaletler)