şükela:  tümü | bugün
 • 1898-1974 yılları arasında yaşamış olan isviçreli astrofizikçi. albert einstein'ın bir öğrencisidir ve bir süre caltech'de çalışmışlığı vardır. hayatının 40 yılı amerika'da geçmiştir.

  (bkz: i zwicky 18)
 • vakti zamanında, rasathanenin birinde meslektaşlarına "küresel piçler" demiş, sonra da "küresel çünkü ne yönden bakarsanız bakın piç görüyorsunuz" diyerek açıklama yapmış bir astrofizikçi.
  (bkz: dark matter)
 • çalışmalarıyla astrofizik konusunda dünyaya pek çok şey kazandırmış süpernova, kara delikler, nötron yıldızları ve kozmik ışıklar üzerine çalışmalar yapmış, süpernovaların varlığını kanıtlamış fizikçi ve astronom.

  aynı zamanda jato; yani ağır uçakların kısa pistlerden kalkması için motora ekstra destek veren (ivme) sistemin de geliştiricisi.
 • dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanlarından birisi.
  şimdi yaşasa geçen süredeki bilimsel gelişmeleri incelese kim bilir hangi konulara açıklık getirirdi.
 • neil degrasse tyson'ın tabiriyle ''adını duymadığınız en zeki insan'' .
 • yıldızların ölmeden önce birkaç hafta önce alevlenerek neredeyse içinde bulundukları galaksi kadar parlak hale geldiklerini keşfeden bilim insanı. sonrasında nötron yıldızı, karanlık madde gibi fikirlerin öncülüğünü yaptı, galaksi ve süpernova katalogları hazırladı. i zwicky 18 galaksisini keşfeden insandır aynı zamanda..
 • galaksileri bir arada tutmaya kütle çekiminin yetmeyeceğini, galaksileri bir arada tutan şeyin başka bir şey olduğunu* söylediği için bağlı olduğu astronomi topluluğundan atılan zamanının çok ötesinde olan dahi.

  şimdilerde modellemelerle kütle çekiminin galaksileri bir arada tutamayacağı anlaşıldı. bir şey galaksileri filan bir arada tutuyor ve adına karanlık madde diyorlar.

  20. yy başlarına kadar bilim kurulları çok fazla muhafazakar, kendini beğenmiş, "bu saçları değirmende ağartmadık" modundaydı. zamanında kıtaların kayma teorisini ortaya atan alfred wegener ile de "hadi ordan alfred yaw, koca kıta kayar mı" diye dalga geçmişlerdi.