şükela:  tümü | bugün
  • koskoca ak galdalfın bile dile getirmediği, beni yıllardır hayali kırıklığı içinde bırakan olay.

şimdi hadi diyelim bu frodo denen hainin amcası bilbo zamanında sabinin tekinin kaybettiği yüzüğü buldu cebine attı diyelim. gidip karakola falan da haber vermedi. e be güzel frodom sen neden aynısını yapıyorsun?

madem bütün dünyanın sana güveneceği güçlü, karakterli bir insansın amcandan kalan o koca dayalı döşeli ev, ziynet eşyaları, arkadaki tarlalar falan filan hakkında neden bir resmi daireye gidip bakın efendim bana bu miras intikal etti buyrun ne gerekiyorsa artık %18 midir 20 midir hangi orandaysa vergim helali hoş olsun olsun yeter ki köyümüze milletimize hayır olsun diyerek vermedin?
    vatan haini misin sen?
    sen alçak mısın?

istediğin kadar oradan oraya koştur sevgili frodo.
    içinde bulunduğu topluma aidiyet duygusu olmayan senin gibi bir hobitin gözümde 3 yapraklık değeri yok. olmayacak.
  • katıldığım tespit.

vergi kaçakçısı olduğu doğrudur artı zayıf iradeli bir bebeydi. samwise gamgee olmasaydı hüküm dağına rüyasında giderdi ancak.
  • yanlış bilinendir. yüzük olayından sonra saruman'ın ordusu ile yapılan son shire savaşından sonra ele geçirilen ganimetlerle birlikte malını mülkünü kayıtlara geçirmiştir.

(bkz: imar affı)
  • aileden gelen özelliktir.

zira amcası bilbo baggins gollum tarafından gölün dibinde bulunan yüzüğü kendi himayesi altına alıp yıllarca saklamıştır. frodo’yu geçiniz efendim daha vahim konu bu bilbo denen şahıs yalnız dağ hazinesinde bulduğu arken taşını sahibinden saklayarak thorin meşekalkan davasına ihanet etmiştir.