şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kullanıcının etkileşime girdiği kısmını, html, css ve js teknolojilerini kullanarak geliştiren kişiye front-end developer (arayüz geliştirici) denir.
 • 4 yapraklı yonca gibi bir şey. arıyosun arıyosun bulunmuyor
 • şu sıralar öğrenmeye çalıştığım ama kafamın içinde deli sorular oluşturan kodlama dili.

  iş sadece (bkz: css) öğrenmekle bitmiyor ki. bunun html'si var javascript'ti var. var oğlu var.
 • bir sitenin sadece ön yüz tarafını geliştiren kişiye verilen isim.geliştirme yaparken html,css ve javascript kullanırlar ne kadar ülkemizde kalıp olarak zar zor oturan bir meslek olsada şunu unutmamak gerekir front-end developer bir tasarımcı değildir yani ondan bir siteyi photoshop yada herhangi bir araç ile tasarlamasını beklemek yanlıştır.front-end developer net olarak tasarımcıdan gelen tasarımı kullanılabilir bir ürüne dönüştüren kişidir.
 • "kodlama dili" değildir.

  (bkz: ingilizce)
 • javascript tabanlı mv* frameworklerinin (bkz: angularjs)(bkz: emberjs) gelişmesiyle boyut atlamıştır.

  kullanıcı deneyiminin ön plana çıkmasıyla ve web development'in git gide mvc'ye kaymasıyla iyiden iyiye önemi artmış durumdadır.
 • araştırdıkça daha keyifli hale geliyor. self learning yolunda freecodecamp.com u öneririm
 • html css öğrenmeye başlayarak bir adım daha yaklaştığım ünvan ama çok fazla bilgim yok. bu konuda yardımcı olabilecek veya bilgi sahibi arkadaşlardan yeşillendirmelerini isterim. tişikkiğliğ sipirmin
 • klasik web üçlüsü html , css ve javascript bilen kişilerin aldığı ünvan.

  kağıt üstünde bu teknolojiler yetiyor ama , gerçek iş hayatına baktığınızda durum biraz farklı. iş ilanlarına göz atarsanız göreceksiniz ki , firmalar sass ya da less bilen kişi arıyor , yani bildiğimiz css değil.

  javascript dünyası zaten çok karışık. tamam vanillajs öğrendiniz diyelim hemen bunların üzerine ecmascript6 bilgisi eklemeniz gerekiyor. typscript de ne? :) biraz da jquery dom olayları ve plugin kullanımı ekleyelim şuraya .

  e sonra o kadar framework var ortada , ne öğreneyim diyosunuz. vue kolay , angular populer ama çok zor, react mi öğrensem hem react native öğrenmem kolay olur, belki mobile geçebilirim ?
  evet evet react . redux da nesi? webpack mi? terminal ? gulp?

  çok uzattım epeydir nerd takılıyorum da biraz patladım buraya ;| bunu kimseyi korkutmak için değil de bu aşamaları kısa süreler önce deneyimlemiş birisi olarak roadmap olarak verebilirim olsa olsa . bir front end developer ın karşılaşacağı konular aşağı yukarı bunlar.

  bunun dışında verebileceğim nacizane tavsiye herkesin dediği gibi pratik yapmaktır.
  izlediğiniz videolar ya da okuduğunuz kitaplar bir fikir verebilir ama kodu kendiniz yazarsanız işin içinde hissedersiniz. ortama hakim hissedersiniz. biraz da psikoloji meselesi.

  yılmak yok , bu iş de diğer her iş gibi ne kadar emek ve zaman harcadığınızla kafa patlattığınızla doğru orantılı. yeteri kadar sabreder ve çalışırsanız , o karmakarışık gözüken kodlar , kullanması bir zamanlar korkutan tool lar tanıdık gelmeye başlayacak ve seveceksiniz.

  unutmayın bu sektör gerçekten korkutucu hızda büyüyor. işçi ihtiyacı da hep var. merak eden 'react developer jobs' yazsın arasın. güzel paralara güzel yerlerde çalışabilme imkanı tanıyor insana bu meslek.