şükela:  tümü | bugün
 • bir nevi karar merci.yenilikçi tarafımız.mantıklı tarafını da hesaplar olayların.

  her insanda aynı gelişmişlikte değildir.
 • bilinçli düşünmeden sorumlu beyin bölgesiymiş. başlığı görünce ilgimi çekti, googledan ( böyle mi yazılır ki, neyse) baktım. eğitici bir yanın da varmış sözlük, teşekkürler.
 • beynin karar, bellek, duygu ve durum gibi etkinliklerinin gerçekleşmesinden sorumlu kısmıdır. problem çözme , mantık, akılcı ve soyut düşünme, dikkat , geleceği planlama, konuşma , kişilik gibi önemli etkinliklerin de yönetildiği kısımdır.

  cortex denilen kısım beyin kabuğu olup gyrus ve sulcus adı verilen kıvrımlar ile düşünsel anlamda kabiliyet hakkında bilgi verir.

  frontal cortex ise beynin ön kısmındaki kıvrımlardır. gri renk ağır basar. çünkü miyelinsiz nöronlardan oluşur.
 • çok yönlü düşünmemizi sağlaması cihetiyle akil insan olmamızı sağlar.
  insanı kontrol eden dış etmenler sebebiyle ikinci plana atılır. burada devreye ise savunma sistemi girer.
 • ne kadar sosyolojik tespitin nörolojik arkaplanını incelemişlerse ağğğğğğbi, hep buna çıkıyor. hep bununla düşünüyoruz. bu arkadaş ahlak anlayışımızı belirliyor bu arkadaş seçimlerde tartışan tarafların kararlarını değiştirmemesini sağlıyor, bu arkadaş kendimize benzeyen insanların tarafında olmamız gerektiğini fısıldıyor, bu arkdaş bize zaman geçmiyor algısı yarattırıyor, diğerine ise aynı süreci daha hızlı geçtiğini düşündürtüyor.

  valla sokak kapatıp asker eğlencesi yapılırsa insanları bu davranışa iten sebebin aslında frontal kortekste cereyan eden elektriksel tetiklenmeler olduğunu söyliycem. artık sallamak serbest.
 • insanların toplumsal yaşama aykırı olmayan, ahlaki davranışlarının değerlendirildiği beyin bölümüdür, günlük hayatta frontal kortexi sağlam olmayan çokça insana rastlanabilir.
 • piramidal nöron içerir.
 • beynin empati yeteneğinin gelişmesine paralel kültürel entelektüel faaliyetlerinin yoğunluğuna göre gelişimini sürdüren bu frontal korteks aktif bir şekilde kullanılır ise yoğun kullanımın karşılığı olarak bireylerde tembellik veya başarısızlık korkusunu yaşatan beynin amigdala kısmını baskılayan etkisini azaltan, zayıflatan bir organımızdır.
  kısaca kaygı, endişe, stres ve öfke kontrolü bu korteks in gelişimine bağlıdır.

hesabın var mı? giriş yap