şükela:  tümü | bugün
 • beyin loblarından biri. tüm memeliler içinde en gelişmiş olanı insanda yeralmakta olup, burdan da çıkarabileceğimiz üzere karar ve davranışlar, "bilinç", irade, görev duygusu, sorumluluk, vicdan, hayal gücü, kişilik ve benlik... gibi insana ait özellikler bu bölgede gerçekleşmektedir. "frontal lobotomi", "prefrontal lökotomi" gibi işlemlerle tahribi, "içi boş-insan(?)" yaratılmasına neden olabilmektedir. (bkz: egas moniz)
 • ayrica kompleks dusunme: planlama, strateji, yaraticilik, hayal kurma bu bolgenin islevidir.

  (bkz: parietal lob)
  (bkz: occipital lob)
  (bkz: temporal lob)
 • higher functionlarımız adına yarısını kurban ettiğimiz lobdur..

  rolando yarığının önü olduğu gibi frontal lob değil mi canlar, e primer motor korteks, süplementer motor korteks, premotor korteks burada değil mi? o vakit niçün frontal lobu safi prefrontal loba indirgiyoruz? tamam ön kısmı bizi biz yapiyor da, zıplatan, koşturan, potadan seken topa yükselten, sehpayı yana çekip güreş tutturan, dahası tüm bu hareketleri başlatıp sıralayan da aynı güzide lob değil mi? haydi koşmayalım terlemeyelim ondan da geçtim, artikulasyon ne olacak, sözcükler nasıl oluşturulup salıverilecek o bal dudaklardan?

  kabul, hepimiz tüpteki beyinleriz ama bu kadar da lesser function görmeyelim canım hareketi, hem kaşığın olmadığına inanınca matrixte 30 metre bile sıçrıyor insan..
 • (bkz: diksa)
 • motor hareketlerimizden sorumlu olmasının dışında vahşi ve ilkel davranışlarımızın da kaynağı olan thalamus yüzünden sinirlendiğimiz her insanı öldürmemize engel olan beynin ön bölümündeki geniş kısımdır..bugünkü insan beyninin evrimsel olarak en önemli bölümüdür..mantıksal düşünce, değer yargıları, sorumluluk, suçluluk duygusu gibi insanı hayvandan ayıran özelliklerden sorumludur..en eski ve ilkel dürtülerimizi frenleyen ve kızgınlık anlarında mantıklı düşünmemizi sağlayan bölümdür..frontal lob insanın öldürmemesi üzerine evrilmiştir, günümüzün askeri eğitimlerinde frontal lobun bu mekanizması törpülenmeye çalışılır..yapılan araştırmalarda suça yatkın olan hatta insan öldürmüş olan kişilerin frontal loblarının diğer insanlara oranla daha az çalıştığı ortaya çıkmıştır..
 • bu bölgeye özellikle gelişme döneminde / çocukluk döneminde darbe alan kişilerde ileriki yıllarda doğru / yanlış kavramlarında çelişmeler görüldüğü gözlenmiştir. uzmanların sık sık verdikleri örneklerden biri şu: bu bölgeye hasar alan kişi hiç bir zaman hırsızlık yapma eğiliminde olmayabilir. ama yerde dolu bir cüzdan gördüğünde, bunu sahibine teslim etmeyip içindeki parayı rahatlıkla harcayabilir. hırsızlığın yanlış olduğu bilgisi ile sahibine ulaştırabileceği bir cüzdandaki parayı harcamanın yanlışlığı arasında ilişki kuramayabilir.

  tabi hemen belirtelim, bu loba darbe alan herkes bu şekilde davranacak diye bir şart yok. ancak doğru / yanlış kavramlarında çelişme görülen pek çok kişide bu tür hasarların bulunduğu kanıtlanmıştır.
 • bu bölgenin zarar görmesi durumunda insanda hangi değişimlerin olduğu hakkındaki ilk* bilimsel bilgiler, bir demiryolu işçisinin başına gelen korkunç bir kaza vesilesiyle edinilmiştir:

  (bkz: phineas gage)
 • yüksek kortikal işlevlerden sorumlu beyin bölgesidir. insanı insan yapan, kişilikle ilgili özellikleri kapsar. frontal loblar filogenetik evrim boyunca çarpıcı biçimde genişler. problem çözme, spontanite, bellek, lisan, motivasyon, yargılama, dürtü denetleme, sosyal ve cinsel davranıştan sorumludur.
 • şu sıralar afedersiniz siki tutan lobumdur. göt lobuna döndü resmen. okuduğunu, gördüğünü unutuyor. göt olmuş. biri bir şey sorsa götümden sallamış oluyorum cevap verince doğal olarak. çok acı veriyor bu bana.

hesabın var mı? giriş yap