şükela:  tümü | bugün
 • her grupta mutlaka bulunan,hareketlerinin karizmatik olması,tipinin marjinal olması,bir lafıyla milyonları yıkması istenen insan tipidir.büyük frontmanler çok karizmatik görünüp "ulan bu herifin skmedigi hatun yoktur" gibi düşünceler oluşturmamıza neden olsa da çogu gay dir.
 • fred durst'te bir frontman'dir mesela. frontman olmak için illa ki çok köklü, baba bi gruba ihtiyaç yoktur. ayrıca genelde bu tarz gruplarda çok kullanılan bir kalıptır 'frontman'. 'x grubunun yakışıklı frontmani y' şeklinde. neden böyle bi lafa gerek var ki acaba. frontman olan adam zaten 'front' tadır, bellidir kim olduğu ne olduğu. illa ki belirtmeye ne gerek var. saçmalık*.
 • her grupta solist veya solistler bulunmakla birlikte, frontman basitçe solistin ötesine geçen kişidir.
  örnek vermek gerekirse the beatles grubunda, bir frontman tanımlamak güçtür. mesela lennon'un, grupta mccartney'den çok daha fazla ön planda olduğu söylenemez. ya da kadın vokallerden kurulu bir grup olan grup hepsi'de bir frontwoman tanımlamak mümkün değildir.
  yeri gelmişken, bu terimin son dönemde frontperson olarak cinsiyetsizleştirildiğini de vurgulamalıyım.

  frontman için en tipik örnek bana göre queen ve freddie mercury'dir. frontman olmak için sadece yorum yapmak yeterli gelmiyor. bir frontman, grup arkadaşlarının eşliğinde şarkıları ön planda yorumlayan, grubun yüzü ve çoğunlukla sözcüsü konumunda bir insandır. show'u ön planda taşıyacak, grupla seyirci arasındaki arayüzü büyük oranda teşkil edecek, seyirciyi hakimiyeti altına alacak bir kimlik olmalıdır. bu kişilerin bir enstrümanda oldukça iyi olduklarını da görürüz.

  ünlü queen 1986 wembley konserinin (bkz: live at wembley 86) son bölümlerini içeren şu görüntüleri sözlük içerisinde daha önce de refere etmiş idim:
  http://www.youtube.com/watch?v=bpr-c5fz0dy
  mercury yukarıda tanımladığım gibi ön plandaki vokal olmanın dışında diğer tüm gereklere de sahip olarak karşımızda yer alıyor.

  bir diğer gözlemim, kesin bir kural olmamakla birlikte, front'person'a sahip olmayan grupların dağılmaya daha fazla aday oldukları yönündedir. queen'de olduğu gibi frontman'li gruplar ise ölüm bizi ayırana kadar durumuna daha yakındırlar. şüphesiz istisnalar verilebilir. ancak frontman içeren grupların yere daha sağlam bastığını düşünüyorum.
 • (bkz: jello biafra)
 • en bariz örneği için : (bkz: nirvana) - (bkz: kurt cobain)
  en olmayacak grup için : (bkz: pink floyd)
 • (bkz: phil anselmo)
 • (bkz: bono)
 • (bkz: dave mustaine)