şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anlami ovalamak.
  max ernst tarafindan bulunmustur. bir kagit ya da kumasin puruzlu bir yuzey uzerine gerilerek yerlestirilmesi ve sonrasinda kalem ya da firca turu bir seyin yuzey uzerinde gezdirilmesi sonrasinda alttaki objenin cikintilarinin, puruzlerinin yuzeye cikmasinin saglanmasi islemidir.
 • kağıdın altına madeni para koyup kağıda paradaki figürü nakşetme.
 • ayrıca argoda birinin karşısında masturbasyon yapmak anlamına gelir. max ernst, bu otomatik yazın tekniğini geliştirirken, yılların etkisiyle yüzeyi değişmiş, dönüşmüş bir ağaç parçasından etkilenmiş derler. bu teknikle oluşturduğu yapıtlarına "histoire naturelle" - doğanın tarihi adını vermiştir.
 • türkçe karşılığı sürtme olan, dokulu bir yüzey üzerindeki kağıta kalem, füzen gibi çizim araçlarını sürterek uygulanan, sürrealistlerce de kullanılan yaratıcı bir sanat tekniğidir. çocukken, demir paranın üzerine kağıdı koyup, kalemle sürterek, yazı ve resimleri kağıda geçirdiğimiz oyun.

  frotaj ayrıca otobüs, minibüs gibi toplu taşıma araçlarında, vücut sürtme şeklinde gerçekleştirilen bir taciz yöntemidir. türkçeye (bkz: fortçuluk) olarak geçmiştir.
 • dsm 5'de sürtünmecilik bozukluğu olarak geçmektedir. tanımı aşağıdaki gibidiri

  a. en az altı aylık bir süre boyunca, düşlemler, itkiler ya da davranışlar olarak kendini gösteren, oluru olmayan bir kişiye dokunmaktan ya da sürtünmekten, yineleyici bir biçimde, cinsel olarak çok uyarılma.
  b. kişi, ilgili kişinin olurunu almadan bu cinsel itkilerine göre davranmıştır ya da cinsel itkileri ya da düşlemleri klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ya da toplumsal, işle ilgili alanlarda ya da önemli diğer işlevsellik alanlarında işlevsellikte düşmeye neden olur.