*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 85'lik sunucusunu* kutup noktalarının her ikisinde de filme alarak farklı bir fantezi yapan belgesel.

  kamera arkası kısmını izleyemeyenler için şimdiden söyleyeyim, çekimde normal film de kullanıyorlarmış. neymiş efendim bazı sahneler için daha iyiymiş, bilemeyiz biz fani izleyiciler. özene bezene yapılmış. kısacası anlatılmaz izlenir, keyif alınır.

  edit: üç bölümünü izledikten sonra diğer bbc yapımları arasında**** en başarısız bulduğum bbc belgeselidir diyeceğim. bu durum kutuplarda gösterilecek malzeme azlığı ve çekim zorluklarından kaynaklanıyor. her bölümde ayı, her bölümde penguen, sıkıldık ya. kamera arkası kısmında, zor doğa koşullarında polyannalaşan yapım ekibini görmek mümkün.

  yanlış anlaşılmasın, iyinin kötüsü; frozen planet bölümlerini severek izliyorum, ikinciye pek severek izlemem. human planetın aynı bölümünü arka arkaya* üç defa izlerim ama.
 • bana bunun iki sahnesini izletseler değil belgesel, sanat filmi derdim kesinlikle. o ne güzel çekimlerdir ki bir yanda da buzullar, okyanus... bir belgeselden bu kadar çok etkilenebileceğime inanmazdım, ama meraklısına tavsiye ederim, özellikle hd takip edilmeli.
 • katil balinaların avlanma taktiklerini ağzım açık izledim. tamam hani zeki hayvanlar ama bu kadar da mühendislik harikası bi taktik yapılmaz kardeşim. güzel belgesel. izlenmeli!
 • bbc yapımı, planet earth ve the blue planet'in devamı niteliğinde, inanılmaz güzellikte bir belgesel serisi. 85 yaşındaki sir david attenborough'ın belki de son büyük işi.
  şu ana kadar izlenen bütün bölümleri ingiltere'de reyting rekorları kırıyor ve her bölüm twitter'da dünya çapında trend tweet oluyor. yapımcılarının açıklamasına göre 8 aralık günü, son bölümün ardından dvd ve bluraylerinin satışa çıkması bekleniyor.
 • trailerında yer alan baykuş sahnesi göz kamaştıran planet earth'de fink atan boynuzlu balinaları daha kapsamlı görebileceğiniz, tonton insan sesli bbc adamının tatlı huylu kar taneleri hakkında masalsı anlatımlar yaptığı belgesel.

  --- spoiler ---

  tisba: her kristal bir toz etrafında oluşur. hepsi altı köşeli ve simetriktir fakat şimdiye kadar aynı şekilde olan iki tane bulunmamıştır.

  --- spoiler ---
 • her bölümün sonunda yer alan kamera arkası kısımları ayrı bir güzel olan seri.
 • watchdocumentary.com'un geçen ay, aylık 100.000 tekil ziyaretçi alması şerefine çekilişle orijinal kopyasını (çekiliş için kayıt olunurken dvd veya bluray arasında tercih yapılabiliyor) verdiği bbc'nin şahane belgesel serisi.

  isteyenler şu adresten çekilişe kayıt olabilirler: http://watchdocumentary.com/contest.php

  not: kazanan kişi/kişiler 2012 ocak ayı içerisinde açıklanacak.
 • meşhur hırsız penguen videosunun yakalandığı şahane belgesel. çok emek çekilmiş. kurtların elinden yavrularını alan antartika sığır sürüsü ve deniz aslanının elinden kurtulmayı başaran penguenin çabaları da ayrı zenginlik katmış belgesele. izlenmesi gereken top 10 belgeseller arasında sayılabilir.