şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: fruitvale)
 • 12 filmekimi ( 28 eylül-6 ekim) kapsamında gösterilecektir.
 • (bkz: a.c.a.b.)
 • biraz da bizim gündemimizle paralel olduğu için bence gidip görülmesi gereken filmlerden biri. belki süresi, anlatacağı olay için biraz uzun kalmış olabilir ancak o insanı da tanıtabilmek ancak böyle olurdu. polisin zulmüne maruz kalan bir insanı anlattığından ve bunu gayet dramatik bir şekilde perdeye yansıttığından insanları etkiledi, hatta bulunduğum salonda alkışlandı.

  belki bazıları şu filmi izler de aynen ülkemizde de birçok kez örneği yaşanan bu olayın ailelere olan etkilerini görür.
 • gezi parkı olaylarında gördüğümüz polis şiddeti görüntüleri zihnimizde hala tazeyken izlenilmesi gereken bir film.

  --- spoiler ---

  yılbaşı eğlencesi dönüşü tren istasyonunda polis tarafından gereksiz yere vurularak öldürülen siyahi bir abd vatandaşının hikayaesini anlatan film, tren istasyonunda ki olayı telefonuyla çeken bir tanığın çektiği gerçek videoyla başlıyor.

  oscar grant öldürülen kişini adı. işten kovulmuş, sevgilisini aldatmış, ot satıcısı, daha önce hapiste yatmış ve 22 yaşında. ayrıca bir kızı var. film boyunca karakterin bu pislikten gittikçe kurtulmaya başladığı, kızına,sevgilisine ve annesine karşı geçmişte ki tavırlarından özür dilercesine daha sevgi dolu bir iletişim yarattığını görüyoruz.

  ot satıcılığını elindeki malları denize atarak bırakan, annesine doğum günü süprizleri hazırlayan, sevgilisine daha fazla yalan söylemeyip dürüst davranmaya başlayan ana karakterimizi sanki film sonunda izleyiciyi daha fazla etkilemek için bu kadar iyileşiyor göstermişler ki bunu da başarmışlar.

  --- spoiler ---

  bu filmin çıkışında salonda bulunan 50-60 kişinin suratında duvara toslamış bir ifade vardı ve diğer filmlerin aksine konuşabilen insan sayısı o kadar azdı ki film çıkışında sanki herkesin boğazı düğümlenmişti.

  oscar grant'ı öldüren polis 1.derece cinayetten yargılanıyor ve bundan dolayı hüküm giyiyor ardından bilin bakalım noluyor? karar bozuluyor ve şok tabancası yerine yanlışlıkla gerçek tabanca çektiği sebebiyle 2 sene hapis cezası verilip 11 ay yattıktan sonra çıkıyor. bizde ki versiyonu ise tutuksuz yargılanır ve polislik mesleğini yapmaya devam eder (bkz: ahmet şahbaz)
 • istanbul'da sadece ataköy ve bayrampaşa'da vizyona girmiş film.

  istanbul'un bu ölümcül trafiğinde "git gidebilirsen" dedirtmiş hatta "vizyona hiç girmeseymiş de olurmuş" diye hayıflandırmıştır.
 • hikayenin gerçek oluşu elbetteki boğazda bir düğüm oluşturuyor. insanın içini açıtıyor ve bir çok şeyi sorgulamasını sağlıyor. filmde geçen gerçek olay tam anlamıyla içimize oturup "bu kadar nasıl ileri gidilebilir" sorusunu beynimize çakıyor. tabi bunlar yaşınaln olay hakkındaki düşüncelerim. fazlasıyla üzücü, kötü ve hiç kimsenin başına gelmesini istemediğimiz türden birşey..

  fakat ve fakat film ne kadar kaliteli. bu konuda şüpheliyim ben. filmin ilk bölümünü neredeyse zor bitirdim. hani biraz uykum olmuş olsa uyuduğum için kızmazdım kendime kesinlikle. ve bu filmi evlerinde izlerken uyuyan insanlara da kızmamak lazım, kızılacak adam senarist ya da yönetmenden başkası değil. böylesine bir senaryo da bile insanı olay örgüsünden koparabiliyorsanız, uzaklaştırabiliyorsanız ve "artık gelsin şu son da bitsin" dedirtiyorsanız bu sizin büyük başarısızlığınızdır. tebrik ediyorum..

  filmin konusuna ve bu filmi yapma cesaretini gösteren cesur insanları taktir ediyorum fakat yanlış ellere emanet olmuş bir film benim gözümde..
 • ıki saat kafa sikmeden gayet başarılı bir çalışma olduğunu söylemek isterim.

  izlenesi, izlettirilesi etkileyici film.
 • gerçek bir hikaye ve harika oyunculuklar ortaya izleyince memnun eden ve çevreye tavsiye edilebilecek bir film ortaya çıkarmış.

  --- spoiler ---
  amerikadaki bir kaç orosbu polisin insanlara (siyah beyaz latino farketmez) nasıl davranabileceğini gösteren, arabanın çarpıp ölüme terkettiği sokak köpeğiyle, sırtından gereksiz yere vurarak yerde süründürülen vatandaşın aynı kaderi paylaştığını resmeden muazzam bir kurgudaki sessizliğin sadeliğin içindeki balyoz.
  asıl şiddeti körükleyenin kimler olduğu istasyondaki sahnede ortaya çıktı, o tren o 3-4 polisi pastırma ederdi pastırma ben burdan koşacaktım elimde muştayla
  --- spoiler ---