şükela:  tümü | bugün
 • meyve şekeri ya da levuloz da denen bir monosakkarittir (bkz: sukroz) (bkz: laktoz) (bkz: glikoz)
 • levuloz deniyorsa eger bu polarize i$igi sola cevirdigindendir..
 • (bkz: fructus)
 • spermlerin hücre içine aldiktan sonra sorbitol haline dönüstürdügü hegzoz türevi
 • sakkarozdan 1,5 kat daha tatlıdır, keza bal için de bu böyledir (aynı hacimdeki sakkaroz fruktoza göre daha tatsızdır yani). ayrıca soğuk suda çözünme kabiliyeti de yine ona göre daha yüksektir. kana da daha geç karışır. yani limonata yapacaksanız fruktoz arayıp bulun. bununla yapılan reçeller de daha dayanıklı olur, erkenden şekerlenmez ve kolayca kıvam bulur. ha meyvelerden ayrıştırılması daha bi zor olduğundan daha pahalıdır, orası ayrı...
 • bazı reçel tariflerinde reçel şekeri diye anılan şeker türüdür.kan şekeri düzeylerinde gün içinde fazla oynama olan, kan şekeri düşen kişilerin kullanımı uygundur,normal şekere göre kan şekerini daha yavaş yükseltir.
 • tek ünite carbon, hidrojen ve oksijen bileşiminden oluştuklarından monosakkarit olarak adlandırılan üç basit şekerden (fruktoz, galaktoz ve glikoz) biri.

  glikoz*la kıyaslandığında daha karmaşık yapıdadır:

  http://www.iconbazaar.com/…bohydrates/glucose_c.gif
  http://www.iconbazaar.com/…ohydrates/fructose_c.gif

  dolayısıyla, vücutta enerjiye dönüştürülmesi kısmen daha fazla zaman alır. ama yine de daha karmaşık yapıdaki karbonhidratlardan örneğin parçalanması için maltaz gerektiren bir disakkarit olan maltozdan çok daha hızlıdır.
  http://www.iconbazaar.com/…bohydrates/maltose_c.gif
  kısacası ille de şeker kullanacağım diyorsanız sofra şekeri yerine ikame edilebilir.

  meyvelerde bulunan fruktozun (meyve şekeri) yaygın olarak kullanılan sofra şekerinden daha masum olduğu doğrudur. öte yandan paketlenmiş hazır endüstriyel ürünlerde bulunan fruktozun öyküsü ise oldukça karışıktır. bu ürünlerdeki fruktoz, meyvelerden değil fazlasıyla işlenmiş bir ürün olan mısırdan elde edililiyor. mısır şurubu ilave edilerek yapılan bu hazır besinlerin sorunlu besinler olabileceğini düşündüren bulgular var.

  fruktozu şeker hastaları için güvenilir bir şeker olarak kabul edebilir miyiz? bu ölçüde evet! çünkü kan şekerinde glukoz kadar ani bir artış meydana getirmemektedir. bununla birlikte fruktozun da serbest radikal üretimini çoğaltmak, kolesterol ve trigliserit seviyelerini artırmak, ensülin ve kortizol üretimini uyarmak gibi birçok başka etkisi bulunmaktadır. ayrıca, fruktoz kan şekerinde ciddi bir artışa neden olmamasına rağmen, insulin direncini tetiklemektedir.

  fruktoz, osteoporozun gelişmesi olasılığını da arttırmaktadır. yapılan bir araştırmada yüksek fruktoz içeren içeceklerin erkeklerde kalsiyum ve fosfor seviyelerini azalttığı, osteoporozu kolaylaştırdığı bulunmuştur. magnezyum açısından yetersiz bir diyetle beslenmelerde fruktozun bu olumsuz etkisinin daha da arttığı bulunmuştur. magnezyum alımının işlenmiş besin içeren diyetleri tüketenlerde oldukça azaldığı biliniyor. çünkü çoğu kişi yeşil yapraklı besinler, ceviz, fındık ve tam tahıl gibi magnezyum açısından zengin besinlerin yerine magnezyumu azalmış hazır ve işlenmiş besinleri tüketiyor. hazır besinlerin işleme süreçlerinde magnezyum miktarları çok fazla düşmektedir.
 • eskilerin 'nebat şekeri' dedikleri şey olsa gerekir.
 • bir bu eksikti dediğimiz yeni düşmanımız.türkiye sınırları dahilinde pancar kaynaklı toz şekerini dünya fiyatlarının %90 üzerinde satan lobimizin gözünü diktiği ve mevcut seker pancarının üretimin ancak % 10 u kadar uretilebilen surubun içeriğinde kısmen yer alandır.

  kaldıki o %10 un ancak % 25-30 u toplam glikoz,isoglikoz ürünlerinin içerisinde fruktoz olarak piyasaya girmekte ve tüketilmektedir.

  http://www.haberturk.com/…-tatlidaki-tatsiz-tehlike

  cevabı;

  http://wiki.answers.com/…orn_syrup_banned_in_europe
 • (bkz: #22045570)
hesabın var mı? giriş yap