şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dalindan kendiliginden kopmayan meyveyi yemeyen vejeteryanlik varyasyonu
 • zor i$ zor.
 • (bkz: notting hill)
 • yaygın kanının aksine daldan düşmesini beklemeden meyve yiyebilen kişilerdir. bitkilerin de besin zincirinde yem olmadan yaşama ve üreme hakkı bulunduğunu savunur ve bu yüzden genelde bitkinin yaşayan kısmı anlamına gelen sebzeleri yemezler, bitki üretim organlarının etrafındaki besleyici madde birikimi olan meyvaları tercih ederler. çoğu meyvanın tohumları ise sindirilmediğinden meyva yemek bitkilerin üreme döngülerine müdahale etmez, aksine kendilerini yemek, tohumları vücutta uzak mesafelere taşımak demek olduğundan bitkiler için avantaj bile sayılabilir.
  en mükemmel ancak malesef sağlıklı yaşam açısından imkansıza yakın bir beslenme çeşididir frutaryenlik. keşke arı falan olsaydık.
 • meyvenin dalından koparılırken çok acı çektiğine inanırlar bu yüzden yere düşmüş meyveleri yerler. haşlanmış sebzeleri de yemezler. brokolinin haşlanırken çığlıklar attığını duyabilme özellikleri vardır. vitamin, demir gibi hayati maddeleri tabletler halinde alırlar. eğer frutaryen bir sevgiliniz falan olursa siz siz olun bir demet çiçekle karşısına çıkmayın.
 • çok büyük gerizekalı gibi görünüyor.
 • bi de şey, şimdi harun kolçak tipli 5 tane entel diyelim; frutaryen bunlar, acıktılar, ağaç altına gittiler. baktılar ki meyve yok, bekliyorlar düşse de yesek diye... o ara da düşmesin bi yarım saat falan, açlık had safhada. sigaralar yandı, bekliyor kolçaklar, açsın nihayetinde? ilk meyve düştüğünde o enteller arasında bir armut için yaşanacak arbedeye tanık olmak için iki maaşımı gömerim toprağa.
 • frutaryenler aslında kökü olan şeyleri yemiyor. mesela toprağın altında kökü ya da soğanı olan sebzeleri. hatta sebze mi meyve mi şüpheli olan şeyleri de yememeyi tercih ediyorlar.
  bu aslında maymun atalara yakınlık gibi bir şey , zaten bize yakın türler %100'e yakın olarak meyveyle besleniyorlar.
  bir de frutaryenler aslında bok gibi parası olan insanlardan çıkıyor çünkü bir öğünde 6-7 muz, mango, avokado gibi şeyleri yiyebiliyorlar.
  ayrıca yiyecekleri çiğ yemeye özen gösteriyorlar (soğuk çorba olarak, suyunu çıkararak ya da direkt olarak).
  ve bu iş bayağı bilgi gerektiyor, mesela ihtiyacını tamamlamak için 10 tane portakal yiyip mideni dişlerini mahvedemezsin. bununla ilgili kitaplar da var.
  bu insanlar genelde zayıflardır ama sanılanın aksine domuz gibi sağlıklılardır da, dişleri dökülen benzi sarı yaratıklar değiller yani.
 • bu insanlar hakkında aklıma takılan bir şey var. misal bunlar bir ağacın altında durmuş meyve düşsün diye beklerken, o ağaçtaki bir kuşu uzaktan sapanla vursan ve önlerine düşse, o kuşu yerler mi?
 • xylophilia'dan musdarip bir insanla iyi bir takım olurlar kanaatindeyim. iğrenç gibi duruyor biliyorum. ama mesela bir frutaryen, xylophili (nasıl okunuyo lan bu?) birine, daha sert aslanım diye gaz verip, ağaçtan alacağı verimi artırabilir. hem kendisi fiilen meyvenin düşmesine yardım etmediği için günaha da girmez. hem de çoluğunun çocuğunun karnı doyar. her şey kuralına uygun gibi durmuyor mu?