şükela:  tümü | bugün
  • bu hormon disi ve erkek bireylerde cinsel bezlerin calısmasını düzenler. dişi bireylerde ki önemli görevi yumurtalıklar da folikül olusumu, gelisimi ve folikül icinde yumurtanın olusmasını saglamaktır. ayrıca östrojen hormonu salgılanmasını da saglar. erkek bireyler de ise testis hücrelerini uyarır ve sperm hücrelerinin olusmasını saglar. bilindigi üzere ikincil karakterlerin olusumunda önemli olan testosteron hormonunun da salgılanmasını kontrol eder.
  • açılımı çoğu yerde follikül stimülan hormon olarak geçer.
    ayrıca birçok kitapta anlatım bozukluğunun kralına sebebiyet verir: "fsh hormonu"
  • sabah tetkiklerimi açana kadar beni benden alan hormon. tamam herkes bir gün menapoza girecek ama 42 yaşında olmasın lütfen, zaten siyah saçım kalmadı stresten, çok çalışmaktan, radyasyondan. bir de bu olursa herhalde altından kalkamazdım. yumurtalıklarınızda artık yumurta kalmayınca beyinden salınımı artıyor. radyasyondan nefret ediyorum, yapmak istemediğim, kaçtığım şeyin içine düştüm. sizin için radyasyon chernobyl dizisi iken bizim cayır cayır altında çalıştığımız x ışınıdır kendileri.
  • folikül uyarıcı hormondur. çocuklarda cinsiyet hücreleri gelişirken yoğun olarak salgılanır. bu hormon büyüme hormonunun bir parçasıdır. büyüme hormonu ise anneler çeşitli organlarını büyütüyorlar sanarak çocuklardan ayırmak düşüncesi tamamen gericiliktir. modern bilime göre ve çağdaş atatürk ilkeleri yolunda olan kişiler annenin çocuğa ihtiyaç duymadan kendi üzerinde kısaltmalar yaparak da büyüme hormonu salgılayabileceğini bilirler. folikül süreçleri çocukların ergenlik ve gençliği boyunca da devam eder. ebeveynler latent veya psişik dönem de denilen bu süreçte çok ciddi bunalımlar yaşayabilirler. cinsellik bezleri uyarıldığı için aldatmalar çok olabilir. bir akşam komşuya bırakayım da yemeğe gideyim desen çağdaş komşu kocasının ihanetine uğramamak için çocuğu kabul etmez. nihayetinde aldatmanın korkulu yanı da mikrobik hastalıklardır. sonuç olarak saat ve dakikanın önemini uzun yıllara yayılan kabuslu hormon fsh açıklayıcı olabilir. dakikaların önemi için, büyük bir plaza sahibi iş kadını olmak şart değil. bazen herhangi bir konuda ilham bile yılda bir gelir. kahve içeceksin mesela diyorsun ki en son 4 yıl önce içtim. işte ona ilham denir. o da dakikaların önemi ve aynı zamanda çağdaş olmayan bir beyin taşıdığınız anlamına gelir. kısacası fsh bizlere zaman kavramını ve daha çok önemini öğretir.
hesabın var mı? giriş yap