şükela:  tümü | bugün
  • geliyor gönlümün efendisi.

t2 in daha ufak daha hafif ve suya dayaniksiz versiyonu olacak.

geri kalan tum ozelliklerinin birebir ayni olacagini tahmin etmek zor degil.
  • $900'dan başlayan fiyatları özelliklerine göre baya iddialı olmuş. bi çıkarıp masaya vurmak durumu söz konusu gibi.

sorunsuz bi body olursa fuji camiasına yeni bir çok fotoğrafçı çekebilir.

fuji türkiye mevcut ürünlere yeni zam yaptı. xt-20'nin çıkış fiyatıyla üzmezler umarım.

takipteyiz.
  • fujifilm'in x-t10 güncellemesi yeni bebeği.

özellikleri;

-24.3 millions pixels
    -23.6mm x 15.6mm(aps-c)x-trans cmos ııı
    -standard output sensitivity : auto1 / auto2 / auto3(up to ıso12800) / ıso200 to 12800(1/3 ev step)
    extended output sensitivity : ıso100 / 25600 / 51200
    -ttl 256-zone metering, multi / spot / average / center weighted
    -0.39-in., approx. 2,360k-dot oled color viewfinder, coverage of viewing area vs. capturing area : approx. 100%
    0.62x with 50mm lens(35mm format equivalent)
    -4k (3840x2160)
    -15 modes (provıa / standard, velvia / vivid, astıa / soft, classic chrome, pro neg.hi, pro neg.std, black& white, black& white+ye filter, black& white+r filter, black& white+gfilter, sepia, acros, acros+ye filter, acros+r filter, acros+g filter)

x-t2 ile paralel gidilip aynı sensör ve aynı işlemci konulmuş, boyut olarak biraz küçük ve su, toz geçirmezliği yok. fujiyi bu yüzden seviyorum. adam gibi fotoğraf çekilecek özellikleri koyuyor, fazla özellik istersen o zaman para ver diyor.

işlemci gelişmiş, iso başarımı önceki modelle aynı, ama kesinlikle daha az noise üretiyordur, x-t10 zaten iso konusunda çok başarılıydı, şimdi daha mükemmel olmuştur.

4k video çekebiliyor, fujinin zayıf yönü video, belki bunda iş yapar bir alet geliştirmişlerdir, gerçi video işlerinden pek anlamıyorum, anlayan arkadaşların yorumlarını beklemek lazım.

fuji'nin jpeg simulasyonlarını ben çok seviyorum. özellikle "chrome" çok başarılıydı. nikon ve canonda jpegleri sevmezdim ama fuji gerçekten başarılı bu konuda. çoğu zaman rawı işliyorum açıp makinenin jpegine bakıyorum, makineden çıkan daha çok hoşuma gidiyor. x-t10'dan farkı "acros" modunun olması, acros daha derin ve dokulu siyahlar iddia ediyor. acros film olarak da çok başarılıdır. simulasyonu da güzel olmuştur.

bir de fuji "grain effect" eklemiş, film greni simulasyonu bu da. bence gayet işe yarar bir şey, isoyu yükseltince ver gren efektini de "noise" gren gibi gözüksün. yıllardır olmasını istediğim bir özellikti. ayrıca bazı fotoğraflara da gren çok yakışır, özellikle siyah beyazda.

tasarım selefiyle aynı, sadece "fn" tuşunun yeri değişmiş, bence bu güzel bir şey, abidik gubidik tasarım zırvalıklarına girmelerine gerek yok, güzel bir çizgi tutturduysan sırf değişim yapmak için değiştirmeye gerek yok.

fiyat olarak gövde 20.01.2017 tarihinde 3200 lira, dolar 3,81 tl. x-t10 olanların yükseltmesine gerek var mı, bence yok. ama ilk olarak alacaklara sonuna kadar tavsiye edebileceğim bir alet.
  • 18-55 kit lensi ile beraber satin aldigim guzellik. yillarin emektari nikon d90 imdan sonra bana dogan slx den inip porche 911 e gecmis hissi verecek diye umuyorum.

ilk olarak amerikadan gelecek olan araksaima siparis verecektim fakat fujifilmshop sitesindeki fiyatlarin neredeyse amerika fiyatlariyla ayni oldugunu gordum ve garantinin onemini dusunerek buradan siparis verdim. gayet ilgili davrandilar. umarim satis sonrasi hizmetleri de satis oncesi gibi guzeldir.

edit : kamera geldi. ılk izlenimlerim inanilmaz pozitif. benim icin dslr tasimak ne kadar anlamsizmis. 18-55 lens ile birlikte bu makinayi siddetle tavsiye ederim.
  • bir suredir kirbacladigim makina ama sabit odakli, sabit f degerli bir lens lazim. gerisi hikaye.
  • yaklaşık 1 yıldır kullandığım alet.
    öncelikle peşinen şunu söyleyebilirim almayı düşünüp ikilemde kalanlar kesinlikle alsınlar. bu aletten önce nikon 7200 vardı, ondan da memnundum fakat xt20 ile başka bir boyuta geçtim. aynasız olması sebebiyle çok rahat kullanım olanağınız oluyor. onun yanı sıra ekranının dokunmatik olması ve focuslamayı yönetebilmeniz hız kazandırıyor. boyutunun küçük olması ise en büyük özelliği kanımca. videosunu her ne akdar fazlaca kullanmasamda kalitesi tartışılmaz. dslr dan geçenlere ilk basta küçük ve alışılagelmez gelse de zamanla hastası oluyorsunuz. fujifilm gerçekten aynasız işini güzel götürüyor eşdeğer sony makineler arasındaki fiyat farkı zaten en büyük cazibe kaynağı. bunun da sebebi abd fiyatlarıyla satışa sunması türkiye pazarında.
    lenslerinden bahsedecek olursak 18-55 kit lensi olarak geçse de 2.8 diyafram saesinde çok iyi sonuçlar alabiliyorsunuz. alacaksanız mutlaka bu lens ile alın. yanına benim kullanıp denediğim 35mm 1.4 ve 10-24 ü tavsiye edebilirim günlük kullanımlar için. daha profosyonel çekimler istiyorsanız 56mm ve 16mm de epey iyidir.
    şarj konusu ilk basta sıkıntı yaratır gibi gözükse de bir batarya 300 e yakın poz çektiği için yedek batarya ile rahat ediyorsunuz. powrbank ile dahi makinenizden bataryayı şarj etme olanağınız olduğu için o konuyu hiç dert etmeyin. bir de makineyi alırken mutlaka şu renkli dekklanşör tuşlarından alın derim. hem şık duruyor hem de kullanım kolaylığı sağlıyor.
  • fiyat performans acisindan bir olympus e-pl degildir.