şükela:  tümü | bugün
 • x100f(ourth)

  serinin ıv. makinesi olup 2017 de duyurulacağı söyleniyor.
  2016 photokina da duyurulması düşünülse de kumamoto depremi esnasında algılayıcı fabrikasında oluşan hasar nedeni ile öncelik x-t2 ye verildiğinden bir gecikme yaşanmış.
  söylentilere göre
  24 mp x-trans cmos ııı algılayıcı
  yenilenmiş 35 mm e denk 23 mm lens
  daha hızlı otomatik netleme sistemi
  geliştirilmiş melez bakaç, tazeleme hızı arttırılmış elektronik bakaç
  sayısal çevirici 35mm/50mm (aslında yaptığı merkezden kırparak jpeg olarak kaydetmek)
  eğilebilen arka ekran
  ekleme: ocak yada şubat 2017 de duyurulacak eğilebilen arka ekran söylentisi ekranın sabit olacağı söyletisine bıraktı. önde ayar tekeri ve arkada yönlendirici düğmesi olacağı bilgisi ile güncellendi.
 • x100 serisinin eksiklerinden biri olan döner ekranı ile gönüllere taht kuracak makinedir. x100s de x100t de harika makineler.
 • şu anki makinemin bir üst versiyonu.

  x100 serisi iyi seridir. çok sağlam sokak fotoğrafçılarının tercihidir. küçük, hafif ve retro. montun cebinde bile taşırsın. retro ve küçük oluşu sadece taşıma değil çekim süreci açısından da iyidir.
  misal bir turşucuyu dslr makinrmle çekmeye kalktım adam gazeteci sanıp dövecekti neredeyse. araya falan girdiler. iki ay sonra aynı yerde çekim yapıyorum. bunu çekmediğim halde "filimli makine mi o" deyip poz verdi. insanları boyutu rahatsız etmiyor.

  kötü yanı biraz kısa kalıyor. geniş açı dönüşümcüsü de ciddi fark yaratmıyor maalesef. bir de netlemesi var tabi. dslr hızı beklemiyoruz ama biraz daha hızlı olsa mis. biraz da iso olayına yüklenmeliler.

  inşallah yeni seride iyileşir. zira ekranın hareketli oluşu çok elzem değil

  pil ömrü fena değil. ama özellikle yurtdışı gezileri vs için iki de yedek pil aldım. hiç gün sonunda arı yolda kalmadım.
 • bugün sabah saalerinde duyuruldu.
  https://www.bhphotovideo.com/…=ma&initialsearch=yes
  1299 dolarlık fiyatı var. türkiyede ise 4899 liraya satılacak.

  eskiden dolar 2 lira iken makul sayılabilecek bir rakam iken tl karşılığı şimdi oldukça pahalı halde kurdan ötürü umarım kur eski rakamlarına geri döner ve insanlar için lüks değil normal bir hobi olur fotoğraf.

  ilk gözüme çarpan özellikleri tüm düğmelerin sağa toplanması. solaklar için tabi kötü.
  el ile netleme halkası. bu halkayı sayısal 50 mm ve 70 mm olarak seçme imkanı tanıyacak şekilde ayarlanabilmesi.

  evet 50 ve 70 mm olarak sayısal cevirisi içinde. sanıyorum sadece jpeg ayarında çekim yapıp kırparak ve sonra da o kırpılmış görüntüyü de algılayıcı boyutuna gererek elde ediyor olmalı. ileride öğreneceğiz bunu.

  otomatik odaklamada yönlendirme düğmesi ile rahatlık ve hızla netlik noktası seçme imkanı tanıyacak.

  şubat sonu gibi türkiyede kendisi ile görüşmek üzere diyelim.

  ilk yorumlar - ingilizce
  thedigitaltrekker: matt brandon’s video ınterview with gfx tester piet van den eynde
  ivanjoshualoh first look with many samples
  jonasraskphotography review
  morethanwords gfx review
  fujifilm global gfx challenges with seiichi nakmura video
  fujifilm global gfx challenges with sangsun ogh
  fujifilm global gfx challenges with jan gonzales
  fujifilm global gfx challenges with shiro hagihara
  fuji guys gfx first look video
 • leicanın tasarım çizgilerinden kopya çekilmiş fujinin yeni fotoğraf makinası.

  leicanın modern tasarım anlayışından hiç hazetmeyen şahsımı üzmüştür. leicanın yeni serilerinde ayar tekerleklerinin azaltılması, son derece minimalist bir anlayışla yaklaşılması hoşuma gitmiyor.

  edit: o gördüğüm fotolar sahteymiş, nasıl derin bir oh çektim bilemezsiniz. fujinin kendi sitesinde orjinal fotoğraflarına baktım alet cillop gibi. fuji çizgisini bozmamış ama keşke bozsaydı da demiyor degilim dolar 4 lira civarında seyrediyorken hakkında yorum yapmak laf u güzaf. 1300 papel turkiyede vergisiyle ıvırı zıvırıyla 6000 lira demek. 2012'ydi yanlış hatırlamıyorsam bir maaşımla x100 alabiliyordum, su an iki aylık maaşımla alabiliyorum.

  (bkz: egonomi cog eyi cog)
  (bkz: yol yabdı)
 • yakın zamanda sahibi olmayı düşündüğüm güzeller güzeli makine. elimdeki canon 60d'yi satarak buna geçmeyi düşünüyorum. bilmiyorum ne kadar mantıklı olur ama çok hoşuma gidiyo bu alet. sık seyahat eden biri olarak boyutlarını da gayet makul buluyorum.
  hakkında uzun uzun araştırmalar yaptım. ken rockwell'in de sahibi olduğu aletlerden biriymiş. henüz kötü bi yorum görmedim. tek handikap şu anki fiyatı; 4800 tl.
  seni hiç sevmiyorum türk lirası...
 • sonunda dün sahip olduğum muhteşem makine. canon 6d ve x-pro1 kullanıcısıyım açıkçası kendisini 3.makine olarak aldım. ilk izlenimlerim; x-pro1den daha hızlı ve daha hafif, cepte kolaylıkla taşınabiliyor, üzerindeki 23mm lens sürekli yanda taşınan kompakt bir makine için oldukça başarılı, menüsü, usb’den şarj olabilmesi ve xpro serisi ile aynı pili kullanması çok başarılı, keskinliği çözününülürlüğü ve gece performansı çok iyi görünüyor. siyah beyaz meraklıları için acros diye çok güzel bir modu da var, denedim ve çok beğendim. neden xpro1 den vazgeçemediğime gelince sebebi 10-24mmlik muhteşem lensim. çok başarılı bir ikili oluyorlar lens ve xpro1. aslında çok düşündüm xpro2 mi yoksa 100f mi diye ve xpro1 gövdemden da ayrılamayacağıma karar verdim. canon 6d ff makinenin yeri ise bambaşka, 100mm f2,8 makro lens ve 50mm 1,4 lens ve godox flashlarım ile çektiğim portrelerden aldığım keyfi hiçbirşeyden almadım. sonuca gelirsek tüm makinelerim evlat gibi başka başka seviyorum. ama x100f bundan sonra 3. değil 1. makinem olacak gibi görünüyor.
 • bir gün benim olacak.
 • @f242 yukarıdaki entryler de 1299 dolar 4899 tl fiyat verilmiş bu gün temmuz 2018 dolar kuru 4.62 ve 6000 tl olacak fiyatı sabit tutup halen aynı fiyata satan fujifilm türkiye tebrikler size.
  hep böyle kalın.
  gelelim benim derdime bınun 5. serisi ne zaman çıkacak bilen biri yeşillendirir mi?
  edit:
  üzülerek bu gün siteye baktığımda fiyatı güncellenmiş olarak gördüm. almadığıma pişman oldum. 5699 tl. durduk yere 800 kur farkı yedik.