şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fujifilm x100s yerine çıkması beklenen model.
 • 2.900tl satış fiyatıyla, yeni bir şey sunmamasıyla pek de heycanlandırmamıştır.
 • x100 serisinin üçüncü halkası. kısaca yenilikler daha hızlı af, daha hızlı açılış, wi-fi, geliştirilmiş hybrid vizör ve tasarım geliştirmeleri olarak gösterilebilir. fiyat performans olarak özellikle sokak fotoğrafçıları için bir nimet.

  ayrıntılı inceleme için buradan.
 • full frame makinelerle 5d mark ıı ile vs. karşılaştırılmaması gereken fakat başarılı ve boyundan büyük fotograflar
  çekebilen fuji'nin x100 'le başlayan x100s le devamı gelen son halkasıdır x100t.

  kullanımı pratik, lens çantası olmadan dışarda, düşük ağırlıklarla rahat gezip , gördüğünü iyi bir şekilde belgelemek isteyenlere, seyahatlerde yanımda makinemde olsaydı ama yerim yok diyenlere iyi bir çözüm. kullanımı kolay değildir, bas çek makine değildir, bilgi gerektirir, doğru diyafram, enstantene ayarlarını yapmazsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. birde siyah beyaz dengesini sevmem bu cihazın uğraşmak gerekir, velakin güzeldir ....
 • yüksek iso performansı sebebiyle çok beğendiğim bir diğer fuji modelidir. 35 mm 'ye denk gelen sabit 23 mm f/2 objektif ile gelen, sokak fotoğrafçılığı için rahatlıkla tercih edilebilecek bir makinedir.
 • uzun bir süre slr taşıdıktan sonra ilaç gibi gelen, taşırken, hafifliği ile kendisini unutturan, seyahat için ideal fotoğraf makinesidir.
 • bu makine ilgili alışılagelmişin dışında harikulade bir inceleme için tık tık
 • leica'ya paranın yetmeyeceğini düşünürsek onun kadar iyi bir makine. her şey iyi hoş fakat video modunun kötü olması beni alırken bir kere daha düşündürüyor.
 • sonsuza kadar dönen bir elle netleme halkasına sahip rangefinder. bu kadar güzel bir makine yapmışsın niye klasik manada bir netleme halkası koymazsın akıl alır şey değil.

  rangefinder kullanan kişiler genelde sokak fotoğrafçılığı meraklıları ya da profesyonel sokak fotoğrafçılarıdır. öyle ki bu insanlar genelde zone focus ya da hyperfocal kullanırlar anlık durumlara hızla angaje olabilmek için; ama bu makinede bu sonsuza kadar dönen ve çok hassas olan netleme halkası yüzünden olması gerekenden zor bir hal alıyor bu tercihler. mesela makine elinizdeyken kazağanıza değdi hemen dönüyor halka ve ayarınız bozuluyor.

  hadi madem böyle bir halka yaptın, bir af-locktuşu gene aynı işi yapsın bu sefer halka tarafından ne ayarlıysa onu sabitlesin, otofokusu sabitlemiş gibi.
 • uzun süredir kullandığım makine.
  sokak fotoprafçıları için çok iyidir.
  önce özetler.

  bi defa küçük ve hafif. montun cebinde gezdir, yağmurlu havada boynuna tak üzerine montunun fermuarını çek. dslr gibi ağır değil. lens vs yok. sırt ağrısı, taşıma zorluğu sıfır.

  retro görünümlü. hem görüntüsünden hem de boyutundan dolayı vizörü çevirdiğiniz insanlar tepki yerine sempati ile yaklaşıyor. ve dikkat çekmiyorsunuz ki en büyük artısıdır.

  diyafram değerleri arasında çok geçiş var. misal 2.8 den 5.6 arasında üç dört ara durak var.

  on durumunda beklerken deklanşöre bastığınızda çok çabuk uyanıyor.

  jpegler başarılı. düşük diyafram güzel. iyi ışıkta çok iyi portreler çıkıyor.

  gelelim eksikerine

  netleme biraz yavaş. bazen sinir bozucu. o dslr daki hızı beklemeyin. çok da abartı değil ama özellikle karanlıkta sıkıntı verebiliyor. mf ile üstesinden gelebilirsiniz.

  iso biraz daha geliştirilmeli.

  35mm ideal olsa da bazen kısa kalıyor. geniş açı dönüştürücüsü de ciddi bir fark yaratamıyor.

  pil ömrü haliyle dslr gibi değil. günlük kullanımda yeterli ama ekranı çok kullanıyorsanız gün sonunda bitebiliyor. çözümü basit. iki adet yedek pil. zaten kibrit kutusu boyutlarında. üç pil ile gezi fotoğrqfçılığı bile yapılabilir. sabahtan akşama üç pil ile hiç mağdur olmadım.

  ayarlatını iyi yapmanız gerek. otomatik mod fena değil. ama iyi fotoğraf için ışığı iyi ayarlamanız lazım. otomatikte her zaman istediğinizi elde edemiyorsunuz.

  yeni seri olacak olan f serisine döner ekran da eklenmiş. bence elzem değil ama iyi bir extra.

  velhasıl be istediğini bilen için iyi makine.