şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japonya'nın fukuşima vilayetinde bulunan iki nükleer tesis.

  11 mart 2011 sendai depreminde hasar gördü, soğutma sistemleri bozuldu.

  tesisin 1 numaralı reaktöründeki sıcaklık artıyor, suyun kullanıldığı soğutma sistemindeki su kaybı artıyor, basınç artıyor.

  japon başbakana göre radyasyon seviyeleri standart seviyelerin 8 kat üzerine, japon haber ajansı kyodo'ya göre ise 1000 kat üzerine çıkmış. basıncı azaltmak için radyoaktif buhar bırakılacak atmosfere. (güya zararsız diyorlar ama bariz yalan. ancak şunu diyebiliriz, reaktörün patlamasından ziyade az buçuk radyoaktif buhar salalım, büyük kaybı önlemek için küçük kaybı göze alalım diyorlar sanırsam)

  japonya'nın yardım talebi üzerine abd soğutma sistemi parçalarını japonya'ya getiriyordu. şu saatlerde getirmiş olabilir. ancak böyle bir şeyin uyum zırtpırtlarından ziyade ne kadar zamanda install edileceği de ayrı bir sorun.

  edit3: reaktör maalesef kötü durumda. ancak su kısmı işin failsafe boyutu, bu failsafe tamamen buharlaşınca yakıt çubukları açığa çıkıyor ve ısınmaya başlıyor. 1093 sant. dereceye kadar çıkınca sıcaklık, bu çubuklar zarar görüp erimeye başlıyor ve içersindeki radyo aktif maddeler soğutucuya sızıyor. burada da problem yok.

  problem bir sonraki aşamada. 4-8 santimetrelik beton duvarların da zarar görmesi ve sızıntının buranın dışına çıkması gerekiyor radyoaktif maddenin açığa çıkması için.
  (bkz: three mile island)'daki reaktörde meydana gelen kazada son aşamaya gelinmeden tesisteki mühendislerin çabaları başarılı olmuş ve radyoaktif sızıntı önlenmişti.

  tüm bu aşamalar birkaç gün sürüyor. yakıt çubuğunun zarar görmesi de suyun 8 saat boyunca kaynamasından sonra başlıyor. hepsi birer süreç.

  edit1:

  3 kilometrelik güvenlik kordonu vardı tesisin çevresinde. bu bölgede bulunan 2800 kişi tahliye edilmişti.

  2 saat önce, bu kordonun 3'ten 10 kilometreye çıkarılma kararı alındı. yani tahliyeler artacak demek bu.

  söz konusu tesis, aslında iki farklı büyük tesis. 1 numaralı tesisin içinde 6 tane ayrı nükleer reaktör var. ikinci tesiste ise 4 tane reaktör var.

  gündüz bahsi geçen sorun, 1 numaralı tesis kaynaklıydı. ancak daha sonra bu sorun 2. fasilitede de kendini gösterdi ve buradaki 3 reaktörün soğutmasıyla ilgili de yeni problemler ortaya çıktı.

  şu an asıl tehdit, gündüzki ilk tesis değil(ki o da tehdit), 2. tesis diyebileceğimiz yerde (aralarındaki mesafe 11km http://twitpic.com/48lut0/full)

  edit2: ayrım yapabilmeniz için:
  http://en.wikipedia.org/…hima_i_nuclear_power_plant
  http://en.wikipedia.org/…ima_ii_nuclear_power_plant

  şirketin basın duyuruları:
  http://www.tepco.co.jp/en/index-e.html
 • fukuşima'nın başına gelenler nedeniyle 4 milyon konuta elektrik verilemiyor.

  ayrıca, radyoaktivite nedeniyle bu santral yakınlarında yaşayan 2800 kişi tahliye edilmiş durumda.
 • 2 numaralı tesisindeki reaktörlerin üçünde soğutucu su 100 dereceye ulaşarak soğutma sistemlerini işlevsiz kılmış. umarım kontrol altına alınabilir bu durum.
 • tesiste patlama duyulmuş, dumanlar görülmüş diyorlar.(bkz: meltdown)
 • (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=kjx-jlwytye)

  patlama olan reaktörün okyanusa uzaklığı 240 metre, umarım kontamine olmaz.
 • tesisin bu hale gelmesinden birkaç gün önce tokyo valisi shintaro ishihara, ülkenin nükleer silahlar üretmesi gerektiğini savunuyordu. şimdiyse başları iyi amaçlar için kullanılan nükleer tesislerle başları dertte.
 • (bkz: #22517634)
 • tamamen ibretlik bir tesis.

  türkiyede nükleer tesis açılsa ve bırakın 8.9 u 5 6 büyüklüğündeki herhangi bir depremde sızıntı olur. rezalet çıkar!!! hala daha kabul ettirmek için zararsız diyorlar nükleer enejiye!!!

  zöge: söz konusu ibretlik kelimesi şakirtlere ithafen yazılmıştır. üzerine alınana selam ederim.
 • bp'nin petrol sızıntısı skandalından sonra, onun kadar ses getirebilecek ikinci bir olay gibi duruyor önümüzde
 • tesislerdeki patlamadan sonra fukuşima'ya komşu olan sokuşima ilçesi belediye başkanı kameralar önünde suşi yiyerek "az radyasyon iyidir yiyin gari" demiştir. başkanın 4 kuşak öncesinden türk dedesi olduğu ortaya çıkmıştır.**