şükela:  tümü | bugün
 • amazon online alışveriş sitesinin depolama, paketleme ve kargolama hizmetidir.

  özetle;
  -satıcı, ürününü amazon'un fulfillment merkezlerinden birisine gönderir,
  -ürünün sayfasında müşteriye bu ürünün amazon'un fulfillment merkezinde bulundurulduğu bilgisi gösterilir. bu bilgi müşteriye güven telkin eden önemli bir unsurdur. müşteri bilir ki; alacağım ürün amazon tarafından muhafaza edilmekte ve hızlı bir şekilde bana teslim edilecek. eğer bir sorun yaşarsam muhattabım amazon olacak.
  -müşteri ürünü satın aldığında ürünün paketlenme, kargolama ve hatta geri iade gibi işlemleri bizzat amazon tarafından satıcı adına yürütülür.
  -buna karşılık amazon ürünün satış fiyatı üzerinden ortalama %15 komisyon ve ilave olarak ürünün ağırlığına göre hizmet bedeli alır.
 • resmen insanı hayallere sürükleyen bir hizmet. adam senin yerine mağaza depo kargo hizmeti veriyor. hizmeti veren de amazon daha ne oldun kral gibi adamsın.

  dedik ya hayal. nerde bizde bi konteynır satılacak mal gönderecek kase :)
 • kısaca fba. amazon.com, abd'nin çeşitli şehirlerinde bulunan depolarında ürünlerinizi depolar, sizin için siparişleri alır ve alıcıya kargolar. bu sistemde satamadığınız ürünlerinizi geri çekebilir, imha edebilir, ya da amazon kabul ederse likide edebilirsiniz. amazon imha bedeli olarak, ürün başına 15-60 cent arası ücret talep eder.
 • uyarı: amazon tarafından kullanıma açılan bu hizmet asla ve asla kısa yoldan para kazanma aracı değildir! en basit tabiriyle sanal, internet üzerinden, dijital olarak ticaret yapma yollarından sadece bir tanesidir. kimileri ticarette başarılı olup yükselebilir hatta zengin olabilir ancak kimileri de ticarette batabilir. lütfen dikkatli olalım!

  kendi tasarladığı ürünleri, kendi ürettiği ürünleri veyahut dünyanın ucuz üretim cennetlerinden birinde ürettirdiği ürünleri, fulfillment by amazon hizmetiyle amerika'da veya fba hizmetinin olduğu çeşitli ülkelerde satmak isteyen insanlar var. evet, fba bunu yapmanıza ciddi kolaylık sağlayan bir hizmettir ancak anlatıldığı kadar kolay iş değildir.

  bu ürün sizin tasarımınız mı? evet cevabını verebiliyorsanız ilk yapacağınız şey üretime geçmektir. bu ürünü üretebiliyor ve hatta üretip yurt içinde iyi kötü satabiliyorsanız muhtemelen burayı okumuyorsunuz. bu yazım sebebiyle aldığım mesajlardan gözlemlediğim şey; amz fba sss bile okumadan soru soranların hiç araştırmadığı, üretmediği ve bu işi yapmadan, başlamadan bıraktığıdır.

  tasarım size ait değil. yenilikçi veya olanı geliştiren bir ürün fikriniz de yok. bu şartlar altında çok satılan ürünlerden birinde karar kılıp satacaksınız. amz fba işinde kolay yoldan zengin olma hayalinin satıldığı kısımda tam burasıdır. evet zengin olabilirsiniz hatta küresel çapta trilyon dolarlık bir piyasa yaratan amz fba okyanusunda ufak bir milyon bile koparabilirsiniz ancak kolay değil.

  amerika dışından yapıyorsanız öncelikle abd standartlarını bilerek üretim yapmak veya yaptırmak derttir. 1 tane rulman ve dandik plastikten yapılan stres çarkı satışları sırasında hatalı üretim veya müşteri memnuniyetsizliği sebebiyle türkiye'de yapılan geri dönüş %1 bile yokken amerika'da bu geri dönüş %40 oranlarına ulaştı. sarımsak sıkacağı gibi ürünlerde de benzer veriler var. bu geri dönüşlere ticari rekabet içindeki şeref yoksunu hamlelerinde eklenmesi gerekiyor.

  kendiniz üretmiyor ve yurt dışı fason üretimle çözüm arıyorsanız üreticilerle iletişime geçmeden önce firmanın üretim yerini, üretim ekipmanlarını, çalışan sayısı, ürün kalitesini, önceki işlerini, ürün gamını, müşteri değerlendirmelerini iyice araştırın. birden fazla üreticiyle iletişime geçin ancak beşten fazla üreticiden numune almayın sadece 1 numune kargosu 40 doları aşacaktır. tabi numuneyi gemiyle getirir ben en az 1 ay beklerim diyorsanız bilemem. bunun markalama süreci, üreticiyle pazarlığı, kalite kontrolü gibi sürüyle işlemi ve masrafı var iyi hesap yapın.

  üretici seçerken eski müşterilerin değerlendirmeleri mühimdir. bunların konuşulup tartışıldığı forumlar var. üretim kalitesi, paketleme tasarımı, paketleme kalitesi, kalite kontrol hakkında bilginiz olsun ve forumları okursanız olur. ayrıca üretici çin gümrüğüne ulaşım, gümrük işlemleri, sigorta işlemleri, ulaşım, abd gümrüğü ve amz fba deposuna ulaşım hakkında kolaylık sağlıyor mu, yardımcı oluyor mu bunlar aşırı önemlidir. bunları üretici sağlayıp fiyata yansıtabilir veya hepsini için siz aracı bulursunuz.

  üreticileri seçtiniz. numuneler geldi. ürünleri incelediniz. içinden bir tanesinde karar kıldınız. üreticiyle iletişime geçtiniz. fiyatta pazarlık yaptınız falan çin-abd arası ulaşım meselesi çok önemli bakın o yazdıklarım hala bir şey değil. üretilen her ürün için pazarlama masraflarınız olacak. dandik bir oyuncak için bile ciddi emek, zaman, para harcayabilirsiniz.

  uluslararası ticari prosedürler, para ödeme sistemleri, vergiler, arızalı ve hatalı ürünlerin oluşturacağı sorunlar, amazonun keseceği giderler, ürün iade sorunları, stok maliyetleri, kullanacağınız yazılımların giderleri, ürünün rafta kalması derken türk lirası üzerinden değil dolar üzerinden hesap yapacağınızı unutmayın. günümüzde dolar ve euro kuruna hakim olmayanımız herhalde yoktur.

  firma açma ve marka yaratma sürecini iyice anlayana kadar araştırın. bilgisizce iş yapıpta vergi kaçakçısı muamelesi görenler var aman.

  ürünü buldunuz, üreticiyi buldunuz, ürettirip kalite kontrolden geçirdiniz, onayladınız, amazon da ilan verdiniz, amazon depo işlemlerini hallettiniz, malı sapasağlam amz fba deposuna ulaştırdınız ve satışa çıktınız. ancak tek satıcı siz olmadığınız için diğer satıcıların önüne geçmeniz lazım. yorumcular diyarına dalıyorsunuz. olumlu yorum için beleş ürün kovalayan simsarlar ayrı bir derttir. donanımhaber ölücüleri gibi olabildiğince çok sayıda beleşe edindiklerini istifleyip sonra piyasayı maymun edecek kadar ucuza satanlar.

  bakın garip gelecek ancak amazon bünyesinde başını çinli ve hintlilerin yönettiği çeteler bulunur. bunlar rakip gördükleri herkesin hesabını kapatmak için uğraşırlar. toplu sipariş verip iptal etmeler, toplu şikayetler, seri iadeler, bilerek olumsuz yorumlamalar gibi türlü şerefsizlik çevirirler. evet macera dolu amerika diyarında bile varlar. bakın bunlar yazdığım en basit olaylar.

  amerika vatandaşı olanlar bile bu işi türkiye'den yapmaya kalkışan şahıslardan çok daha ciddi bir yaklaşımla gerçekleştiriyor. evde pijama ile yayılıp önünüze bir bilgisayar alarak zengin olma hayalini unutun. evet, bu bir ticaret yani iştir. evden de yapılabilir ve bu işten ciddi paralar kazanılabilir ancak tek başına veya az çalışmayla asla olmaz, olamaz!

  internet üzerinden ürün pazarlamanın en üst katmanlarından biri olan fba aynı zamanda umut tacirleriyle de meşhurdur. tanner j fox, tai lopez, ekim nazım kaya, ilkay zaman ve armağan kızılcan gibi tipler kimdir diye bilmiyorsanız "eğitim" adı altında söğüş edilmeniz an meselesidir. sakın ha sakın paranızı bunlara kaptırmayın. size bu eğitimleri satmaya çalışan hatta fba hizmeti verdiğini iddia edenlerin neden fba ile para kazanmak varken size bu "hizmet" veya "eğitim" kazığını satmaya çalıştığını düşünün. udemy'e girip bu konuda adam akıllı dersler bulabilirsiniz hatta ingilizce hakimiyetiniz varsa en ufak detayı bile ücretsiz öğrenebilirsiniz.

  edit 1 : mesaj kutumun rengi yeşile sabitledi. vakit buldukça mesajları cevaplıyorum.
 • yakın zamanda ukraynada yaşayan bir arkadaşımında bu sistem üzerinden abd'de ürün satma projesi olduğunu duydum. adam çin'den ürünleri abd ye yollattırıp sattıracak söylediğine göre. umarım muvaffak olur ,umarım yukarıda sayılan zorluklarla karşılaşmaz
 • araştırdığım hede. lakin yurtdışından parayı alabilmek için kredi kartı hesabı açtırtmak, o hesabın işlem ücretleri vs derken bi durdum. zaten ortada ürün yok. ürün bulsam paketlemesi göndermesi vs biraz uğraştıracak gibi. varsa kolayını anlatacak biri beni bilgilendirebilirse sevinirim tabi.
 • fulfillment by amazon (fba) hakkında araştırmalarımın neticesini paylaşayım:

  öncelikle satıcı hesabı açıp ürünlerinizi listeledikten sonra fba programına başvuruyorsunuz ve ürünlerinizi amazon'a gönderiliyor. amazon ise bu ürünlerinizi bir güzel depoluyor, ürün sipariş verildiğinde de ambalajlanıp kargoya veriliyor. fba hizmet bedeli + aylık depolama bedeli + ortalama %15 komisyon kesildikten sonra kalan tutar hesabınıza yatırılıyor.

  örnekle anlatayım: ürününüzün kutu ölçüleri 10,1x8x9,7 inç ve ağırlığı 4,35 kg olsun. bu ölçülerde göndertmek istediğiniz ürün için amazon sizden 7,37 dolar fba ücreti ve 1,22 dolar aylık depolama ücreti (dönemsel olarak değişiyor) istiyor; toplam: 8,59 dolar.
  ayrıca ortalama %15'e tekabül eden 1,71 dolar satış komisyonu alıyor.

  yani amazon'a toplam ödeyeceğiniz tutar 10,3 dolar.

  benim örnek verdiğim ürün amazon'da 11,39 dolara satılıyor ve siz rekabet edebilmeniz için bu tutarın altında satmanız gerekiyor. bunu bundan çıkardığınızda 1,09 dolar kalıyor.

  yani yapacağınız indirim + ürün maliyeti + kar marjınızın tamamı 1,09 doları geçmemesi gerekiyor kazanabilmeniz için.

  tabi gönderdiğiniz ürünler 30 gün içerisinde satılmazsa dahi 1,22 dolar aylık depolama ücretini ödersiniz belirtilen ebatlardaki kutu için.

  özetle bu hizmeti yükte hafif pahada ağır ürünler için kullanmalısınız.

  mesela iphone x için amazon'a ödeyeceğiniz fba ücreti 8 dolar.

  amerika'da satış yapmaya kalkışıyorsanız eğer amerikalıların kültürünü de iyi bilmelisiniz. ne demek istediğimi anlayabilmeniz için amazon'daki ürünlerin yorumlarını inceleyin. bebek bezini laboratuvar ortamında inceleyip sonuçları yorum olarak paylaşanlar var. bu dediğimi de dikkate almadan satış yapmaya kalkarsanız neden bu kadar iade alıyorum diye sorgulamayın.

  kolay gelsin, bol dolarlı günler
 • amazon prime'ın temelini oluşturan ve amazon'u amazon yapan sistemdir.

  akşam siparişini verdiğiniz bir ürünün ertesi sabah elinize geçmesi gerçekten büyük bir olay ve eğer prime üyesi iseniz ki aylık çok cuzi bir rakama olabiliyorsunuz, bu hizmet için herhangi bir kargo ücreti ödemiyorsunuz.

  fulfillment by amazon, amazon satıcıları için gerçekten büyük bir kolaylık ancak bu işe girmeden önce fba ücretlerinin yanı sıra görünmeyen maliyetleri de iyi öngörmek gerekir.

  tanım : amaon eu satıcısı olarak kullandığım ve gayet memnun olduğum amazon servisi.
 • ingilizceye hakim olmadan girilmemesi gereken iş. açıp okuyabildikten sonra, amazon’un kendi kaynaklarında ve başka online bloglarda her türlü bilginin yer aldığına eminim. zira dünyanın dört bir yanından amerika’ya mal gönderip satış yapmaya çalışan onbinlerce insan olmalı.

  ama dil bilmeyince ya da kolayına kaçmaya çalışınca, eğitim adı altında hayal satıcılarının eline düşmeniz işten bile değil.

  örneğin amazon yapılan satışın parasını satıcıya nasıl ödüyor, hangi hesaba ödüyor, abd’de banka hesabı açmak gerekli mi, hangi bankalar hesap açmak için nasıl şartlar öne sürüyor, abd’deki hesaba ödenen para türkiye’ye nasıl aktarılır gibi soruların hepsinin cevabı internette var. abd’de dropshipping yapmayı ciddi ciddi düşünmüş biri olarak hepsini araştırdım, oradan biliyorum. ama araştırmak, aklınızdaki sorulara teker teker tik atmak şart.

  bunu yapacak ciddiyette olmayınca instagramda “vuuvv bakın nası hayat yaşıyorum, arabam şöyle havalı, karım böyle güzel, hepsini nasıl yaptım gelin anlatayım” diyen adamlara tav olursunuz abi bize de anlat diye. kendi aklınıza güvenin.
 • amazon semsiyesi altinda yapilan bir e-ticaret yöntemi. ürünlerin amazon deposuna gönderilip, dagitiminin bizzati amazon tarafindan yapildigi bir sistemdir. satis sayfasinin duzenlenmesi(ki listing denir), amazon reklamlari, stok kontrolu vs. satici tarafindan "seller central" üzerinden yapilir. dogru sekilde yapildiginda kar getirecek bir sistemdir. ancak rekabet de oldukca fazladir. bu yüzden dogru urun ve dogru bir strateji ile baslamak gerekir. yeterince bilgi sahibi olmadan baslanir ise sonu husran olacaktir.

  buradaki kritik nokta listelemenizin görünürlülügünü arttirmaktir (cunku birbirinin birebir aynisi ya da muadili cok fazla ürün var). bu da listelemenizde kullanacaginiz arama kelimelerini dogru sekilde belirlemenizden ve tabii ki amazon reklam stratejilerini iyi kavramanizdan gecer. ayni zamanda ürününüze yapilacak yorumlarin da katkisi yüksektir. yorumlar ve listelemenizin kalitesi (ürün aciklamalari ve özellikle fotograflar) sizin conversion rate denilen dönüsüm oraninizi arttirmaniza katkida bulunacaktir. yani satis sayisinin, listlemenizin potansiyel alicilar tarafindan görüntülenme sayisina orani. eger listelemenizi kötü hazirlar, fotograflarinizi da dusuk kaliteli kullanirsaniz, reklama yüksek yatirim yapsaniz da geri donusu oldukca dusuk olur ve zarar etme olasiliginiz artar.

  kabaca hikayesi bu sekildedir. daha detaylisini baska bir entrynin konusu yaparim belki.
hesabın var mı? giriş yap