şükela:  tümü | bugün
 • amazon online alışveriş sitesinin depolama, paketleme ve kargolama hizmetidir.

  özetle;
  -satıcı, ürününü amazon'un fulfillment merkezlerinden birisine gönderir,
  -ürünün sayfasında müşteriye bu ürünün amazon'un fulfillment merkezinde bulundurulduğu bilgisi gösterilir. bu bilgi müşteriye güven telkin eden önemli bir unsurdur. müşteri bilir ki; alacağım ürün amazon tarafından muhafaza edilmekte ve hızlı bir şekilde bana teslim edilecek. eğer bir sorun yaşarsam muhattabım amazon olacak.
  -müşteri ürünü satın aldığında ürünün paketlenme, kargolama ve hatta geri iade gibi işlemleri bizzat amazon tarafından satıcı adına yürütülür.
  -buna karşılık amazon ürünün satış fiyatı üzerinden ortalama %15 komisyon ve ilave olarak ürünün ağırlığına göre hizmet bedeli alır.
 • (bkz: fba)
 • resmen insanı hayallere sürükleyen bir hizmet. adam senin yerine mağaza depo kargo hizmeti veriyor. hizmeti veren de amazon daha ne oldun kral gibi adamsın.

  dedik ya hayal. nerde bizde bi konteynır satılacak mal gönderecek kase :)
 • uyarı: amazon tarafından kullanıma açılan bu hizmet asla ve asla kısa yoldan para kazanma aracı değildir!
  kendi ürettiği ürünleri veyahut dünyanın ucuz üretim cennetlerinden birinde ürettirdiği ürünleri, fulfillment by amazon hizmetiyle amerika'da satmak isteyen insanlar var. evet, fba bunu yapmanıza ciddi kolaylık sağlayan bir hizmettir ancak anlatıldığı kadar kolay iş değildir!

  amerika dışından yapıyorsanız öncelikle abd standartlarını bilerek üretim yapmak veya yaptırmak derttir. 1 tane rulman ve dandik plastikten yapılan stres çarkı satışları sırasında hatalı üretim veya müşteri memnuniyetsizliği sebebiyle türkiye'de yapılan geri dönüş %1 bile yokken amerika'da bu geri dönüş %40 oranlarına ulaştı.

  ürünü kendiniz üretmiyor ve yurt dışı fason üretimle çözüm arıyorsanız sadece numune kargosu 50 doları aşacaktır. tabi numuneyi gemiyle getirir ben en az 1 ay beklerim diyorsanız bilemem. bunun üreticiyle pazarlığı, kalite kontrolü, paketleme tasarımı gibi sürüyle masrafı da var.

  üretilen ürünün gümrüğü, gümrük giderleri, kargolama standartları ayrı derttir. üretilen her ürün için pazarlama masraflarınız olacak. dandik bir oyuncak için bile ciddi emek, zaman, para harcayabilirsiniz.

  uluslararası ticari prosedürler, para ödeme sistemleri, vergiler, arızalı ve hatalı ürünlerin oluşturacağı sorunlar, amazonun keseceği giderler, ürün iade sorunları, stok maliyetleri, kullanacağınız yazılımların giderleri, ürünün rafta kalması derken türk lirası üzerinden değil dolar üzerinden hesap yapacağınız unutmayın.

  amerika vatandaşı olanlar bile bu işi türkiye'den yapmaya kalkışan şahıslardan çok daha ciddi bir yaklaşımla gerçekleştiriyor. evde pijama ile yayılıp önünüze bir bilgisayar alarak zengin olma hayalini unutun. evet, bu işten ciddi paralar kazanılabilir ancak tek başına ve az çalışmayla asla olmaz, olamaz!

  internet üzerinden ürün pazarlamanın en üst katmanlarından biri olan fba aynı zamanda umut tacirleriyle de meşhurdur. tanner j fox, tai lopez, ekim nazım kaya, ilkay zaman ve armağan kızılcan gibi tipler kimdir diye bilmiyorsanız "eğitim" adı altında söğüş edilmeniz an meselesidir. sakın ha sakın paranızı bunlara kaptırmayın. size bu eğitimleri satmaya çalışan hatta fba hizmeti verdiğini iddia edenlerin neden fba ile para kazanmak varken size bu "hizmet" veya "eğitim" kazığını satmaya çalıştığını düşünün.