şükela:  tümü | bugün
  • amazon online alışveriş sitesinin depolama, paketleme ve kargolama hizmetidir.

özetle;
    -satıcı, ürününü amazon'un fulfillment merkezlerinden birisine gönderir,
    -ürünün sayfasında müşteriye bu ürünün amazon'un fulfillment merkezinde bulundurulduğu bilgisi gösterilir. bu bilgi müşteriye güven telkin eden önemli bir unsurdur. müşteri bilir ki; alacağım ürün amazon tarafından muhafaza edilmekte ve hızlı bir şekilde bana teslim edilecek. eğer bir sorun yaşarsam muhattabım amazon olacak.
    -müşteri ürünü satın aldığında ürünün paketlenme, kargolama ve hatta geri iade gibi işlemleri bizzat amazon tarafından satıcı adına yürütülür.
    -buna karşılık amazon ürünün satış fiyatı üzerinden ortalama %15 komisyon ve ilave olarak ürünün ağırlığına göre hizmet bedeli alır.
  • (bkz: fba)
  • resmen insanı hayallere sürükleyen bir hizmet. adam senin yerine mağaza depo kargo hizmeti veriyor. hizmeti veren de amazon daha ne oldun kral gibi adamsın.

dedik ya hayal. nerde bizde bi konteynır satılacak mal gönderecek kase :)
  • uyarı: amazon tarafından kullanıma açılan bu hizmet asla ve asla kısa yoldan para kazanma aracı değildir! en basit tabiriyle sanal internet üzerinden ticaret yapma yollarından sadece bir tanesidir. kimileri ticarette başarılır olup yükselebilir hatta zengin olabilir ancak kimileri de ticarette batabiliyor. lütfen dikkatli olalım!

kendi ürettiği ürünleri veyahut dünyanın ucuz üretim cennetlerinden birinde ürettirdiği ürünleri, fulfillment by amazon hizmetiyle amerika'da veya fba hizmetinin olduğu çeşitli ülkelerde satmak isteyen insanlar var. evet, fba bunu yapmanıza ciddi kolaylık sağlayan bir hizmettir ancak anlatıldığı kadar kolay iş değildir!

amerika dışından yapıyorsanız öncelikle abd standartlarını bilerek üretim yapmak veya yaptırmak derttir. 1 tane rulman ve dandik plastikten yapılan stres çarkı satışları sırasında hatalı üretim veya müşteri memnuniyetsizliği sebebiyle türkiye'de yapılan geri dönüş %1 bile yokken amerika'da bu geri dönüş %40 oranlarına ulaştı.

ürünü kendiniz üretmiyor ve yurt dışı fason üretimle çözüm arıyorsanız sadece numune kargosu 40 doları aşacaktır. tabi numuneyi gemiyle getirir ben en az 1 ay beklerim diyorsanız bilemem. bunun paketleme tasarımı, paketleme kalitesi, markalama süreci, üreticiyle pazarlığı, kalite kontrolü gibi sürüyle işlemi ve masrafı da var.

üretilen ürünün gümrüğü, gümrük giderleri, kargolama standartları ayrı derttir. üretilen her ürün için pazarlama masraflarınız olacak. dandik bir oyuncak için bile ciddi emek, zaman, para harcayabilirsiniz.

uluslararası ticari prosedürler, para ödeme sistemleri, vergiler, arızalı ve hatalı ürünlerin oluşturacağı sorunlar, amazonun keseceği giderler, ürün iade sorunları, stok maliyetleri, kullanacağınız yazılımların giderleri, ürünün rafta kalması derken türk lirası üzerinden değil dolar üzerinden hesap yapacağınız unutmayın. günümüzde dolar ve euro kuruna hakim olmayanımız herhalde yoktur.

amerika vatandaşı olanlar bile bu işi türkiye'den yapmaya kalkışan şahıslardan çok daha ciddi bir yaklaşımla gerçekleştiriyor. evde pijama ile yayılıp önünüze bir bilgisayar alarak zengin olma hayalini unutun. evet, bu bir ticaret yani iştir ve evden de yapılabilir ve bu işten ciddi paralar kazanılabilir ancak tek başına veya az çalışmayla asla olmaz, olamaz!

amazon bünyesinde başını çinli ve hintlilerin yönettiği çeteler bulunur. bunlar rakip gördükleri herkesin hesabını kapatmak için uğraşırlar. türlü şerefsizlik çevirirler. sonra olumlu yorum için beleş ürün kovalayan simsarlar ayrı bir derttir. donanımhaber ölücüleri gibi olabildiğince çok sayıda beleşe edindiklerini istifleyip sonra piyasayı maymun edecek kadar ucuza satanlar evet macera dolu amerika diyarında bile varlar.

internet üzerinden ürün pazarlamanın en üst katmanlarından biri olan fba aynı zamanda umut tacirleriyle de meşhurdur. tanner j fox, tai lopez, ekim nazım kaya, ilkay zaman ve armağan kızılcan gibi tipler kimdir diye bilmiyorsanız "eğitim" adı altında söğüş edilmeniz an meselesidir. sakın ha sakın paranızı bunlara kaptırmayın. size bu eğitimleri satmaya çalışan hatta fba hizmeti verdiğini iddia edenlerin neden fba ile para kazanmak varken size bu "hizmet" veya "eğitim" kazığını satmaya çalıştığını düşünün. udemy'e girip bu konuda adam akıllı dersler bulabilirsiniz hatta ingilizce hakimiyetiniz varsa en ufak detayı bile ücretsiz öğrenebilirsiniz.

edit 1 : mesaj kutumun rengi yeşile sabitledi. vakit buldukça mesajları cevaplıyorum.
  • yakın zamanda ukraynada yaşayan bir arkadaşımında bu sistem üzerinden abd'de ürün satma projesi olduğunu duydum. adam çin'den ürünleri abd ye yollattırıp sattıracak söylediğine göre. umarım muvaffak olur ,umarım yukarıda sayılan zorluklarla karşılaşmaz
  • araştırdığım hede. lakin yurtdışından parayı alabilmek için kredi kartı hesabı açtırtmak, o hesabın işlem ücretleri vs derken bi durdum. zaten ortada ürün yok. ürün bulsam paketlemesi göndermesi vs biraz uğraştıracak gibi. varsa kolayını anlatacak biri beni bilgilendirebilirse sevinirim tabi.