• amazon online alışveriş sitesinin depolama, paketleme ve kargolama hizmetidir.

özetle;
    -satıcı, ürününü amazon'un fulfillment merkezlerinden birisine gönderir,
    -ürünün sayfasında müşteriye bu ürünün amazon'un fulfillment merkezinde bulundurulduğu bilgisi gösterilir. bu bilgi müşteriye güven telkin eden önemli bir unsurdur. müşteri bilir ki; alacağım ürün amazon tarafından muhafaza edilmekte ve hızlı bir şekilde bana teslim edilecek. eğer bir sorun yaşarsam muhattabım amazon olacak.
    -müşteri ürünü satın aldığında ürünün paketlenme, kargolama ve hatta geri iade gibi işlemleri bizzat amazon tarafından satıcı adına yürütülür.
    -buna karşılık amazon ürünün satış fiyatı üzerinden ortalama %15 komisyon ve ilave olarak ürünün ağırlığına göre hizmet bedeli alır.
  • resmen insanı hayallere sürükleyen bir hizmet. adam senin yerine mağaza depo kargo hizmeti veriyor. hizmeti veren de amazon daha ne oldun kral gibi adamsın.

dedik ya hayal. nerde bizde bi konteynır satılacak mal gönderecek kase :)
  • amazon semsiyesi altinda yapilan bir e-ticaret yöntemi. ürünlerin amazon deposuna gönderilip, dagitiminin bizzati amazon tarafindan yapildigi bir sistemdir. satis sayfasinin duzenlenmesi(ki listing denir), amazon reklamlari, stok kontrolu vs. satici tarafindan "seller central" üzerinden yapilir. dogru sekilde yapildiginda kar getirecek bir sistemdir. ancak rekabet de oldukca fazladir. bu yüzden dogru urun ve dogru bir strateji ile baslamak gerekir. yeterince bilgi sahibi olmadan baslanir ise sonu husran olacaktir.

buradaki kritik nokta listelemenizin görünürlülügünü arttirmaktir (cunku birbirinin birebir aynisi ya da muadili cok fazla ürün var). bu da listelemenizde kullanacaginiz arama kelimelerini dogru sekilde belirlemenizden ve tabii ki amazon reklam stratejilerini iyi kavramanizdan gecer. ayni zamanda ürününüze yapilacak yorumlarin da katkisi yüksektir. yorumlar ve listelemenizin kalitesi (ürün aciklamalari ve özellikle fotograflar) sizin conversion rate denilen dönüsüm oraninizi arttirmaniza katkida bulunacaktir. yani satis sayisinin, listlemenizin potansiyel alicilar tarafindan görüntülenme sayisina orani. eger listelemenizi kötü hazirlar, fotograflarinizi da dusuk kaliteli kullanirsaniz, reklama yüksek yatirim yapsaniz da geri donusu oldukca dusuk olur ve zarar etme olasiliginiz artar.

kabaca hikayesi bu sekildedir. daha detaylisini baska bir entrynin konusu yaparim belki.
  • ingilizceye hakim olmadan girilmemesi gereken iş. açıp okuyabildikten sonra, amazon’un kendi kaynaklarında ve başka online bloglarda her türlü bilginin yer aldığına eminim. zira dünyanın dört bir yanından amerika’ya mal gönderip satış yapmaya çalışan onbinlerce insan olmalı.

ama dil bilmeyince ya da kolayına kaçmaya çalışınca, eğitim adı altında hayal satıcılarının eline düşmeniz işten bile değil.

örneğin amazon yapılan satışın parasını satıcıya nasıl ödüyor, hangi hesaba ödüyor, abd’de banka hesabı açmak gerekli mi, hangi bankalar hesap açmak için nasıl şartlar öne sürüyor, abd’deki hesaba ödenen para türkiye’ye nasıl aktarılır gibi soruların hepsinin cevabı internette var. abd’de dropshipping yapmayı ciddi ciddi düşünmüş biri olarak hepsini araştırdım, oradan biliyorum. ama araştırmak, aklınızdaki sorulara teker teker tik atmak şart.

bunu yapacak ciddiyette olmayınca instagramda “vuuvv bakın nası hayat yaşıyorum, arabam şöyle havalı, karım böyle güzel, hepsini nasıl yaptım gelin anlatayım” diyen adamlara tav olursunuz abi bize de anlat diye. kendi aklınıza güvenin.
  • sadece korkutucu reklam ve ufak da olsa operasyon maliyeti sebebiyle satılacak ürün gerçekten kâr marjı yüksek olmalı. bütçenin de tl olarak diri olmasında fayda var.

(bkz: diri bütçe)

günde 10 dolar reklam verseniz, ayda 300 dolar yani 6.000 tl yapıyor. dümdüz hesap. üstelik satış yapabilmeniz için yeterli midir, orası da soru işareti. give away maliyetini de hesaba katmak gerekiyor.

danışmanlık hizmeti veren firmaların ciro üzerinden kâr istemesi, artı hizmet maliyeti yansıtmasında from tr to usa ürün satışına engel teşkil eden faktörlerden biri.
  • korku aşılayanların ve hesapsızların sözünün dinlenmemesi gereken iş modelidir.
    eğitim size yol gösterir, banka hesabınıza para yatırmaz. tabi ki şirket kuracaksınız, marka tescili yaptıracaksınız, işi devletlerin prosedürüne göre yapacaksınız. kimse bunları size youtube da veya eğitimde anlatmak zorunda değil. işin dinamiğini paylaşıyor insanlar.

kadıköye nasıl gidilir diye tarif istediğiniz kişinin, evden çıkmadan donunuzu da giymeniz gerektiğini size hatırlatmasını beklemek abes bir davranış.

doğru zemini hazırladığınız taktirde ihtiyacınız olan paranın minimum sınırı 1000 lira civarıdır. bu kadar parayla dahi başlayıp sürdürülebilir bir iş yapabilirsiniz.

işi yapamayacağınızı iddia eden adamlar size yol göstermeyi teklif ediyor, birlikte kahkaha atalım lütfen.

doğru zemin: şirket, marka tescili, şirket adına hesap açılışı vs.

gerekli altyapı: iyi ingilizce, temel finans ve muhasebe bilgisi, risk analizi vs.

bugünün zenginleri dünün korkaklarını dinlemediler. satışa devam.
  • amazon prime'ın temelini oluşturan ve amazon'u amazon yapan sistemdir.

akşam siparişini verdiğiniz bir ürünün ertesi sabah elinize geçmesi gerçekten büyük bir olay ve eğer prime üyesi iseniz ki aylık çok cuzi bir rakama olabiliyorsunuz, bu hizmet için herhangi bir kargo ücreti ödemiyorsunuz.

fulfillment by amazon, amazon satıcıları için gerçekten büyük bir kolaylık ancak bu işe girmeden önce fba ücretlerinin yanı sıra görünmeyen maliyetleri de iyi öngörmek gerekir.

tanım : amaon eu satıcısı olarak kullandığım ve gayet memnun olduğum amazon servisi.
  • fba yapmış olan birisi bana kargo hakkınd ayardımcı olabilir mi ürünlerim hazır ama hangi kargo ile göndermeliyim gönderenler ne kadar ücret ödedi memnun kaldılar mı lütfen bana yardımcı olabilir misiniz?
  • kesinlikle şirket açıp açmam gerektiğini merak ettiğim durum. sanırsam tr'ye bu imkan amazon.tr tarafından açılmış durumda ve amazon avrupaya da satış imkanı var gibi gözüküyor. ayrıca kuru gıdada nasıl bir prosedür izleniyor ondan da emin değilim. 20 yaşındayım ve sadece denemek istiyorum fakat daha işe başlamadan şirket açmaya girişmek inanılmaz saçma geliyor. her bilgiyi hazır alan insanları sevmiyorum fakat yeşillendirebilirseniz gerçekten çok mutlu olurum.
  • kısaca fba. amazon.com, abd'nin çeşitli şehirlerinde bulunan depolarında ürünlerinizi depolar, sizin için siparişleri alır ve alıcıya kargolar. bu sistemde satamadığınız ürünlerinizi geri çekebilir, imha edebilir, ya da amazon kabul ederse likide edebilirsiniz. amazon imha bedeli olarak, ürün başına 15-60 cent arası ücret talep eder.
hesabın var mı? giriş yap