şükela:  tümü | bugün
  • full body antrenman'da ayni gunde tum kas gruplarini calistirirsin. split antrenman'da ise farkli gunlerde farkli kas gruplarini calistirirsin.
    full body training vs splıt routines | which workout is better?

(bkz: full body workout)
    (bkz: split workout)
    https://muscleandfitness.com.tr/…ntrenman-programi/
  • full body'de aynı gün içerisinde birçok kas grubu çalıştırılır ve daha fazla yağ yakımı gerçekleştirir. haftada 2-3 günden fazla ayıramayacak kullanıcılar için bence idealdir.

split çalışma ise haftada 3'ten fazla gün çalışanlar için daha yararlıdır. full body'de bütün kasları çalıştırdığınız gibi hepsini en az bir gün dinlendirmeniz gerekeceğinden bir gün off vermeniz gerekir. split'te ise bir gün sonra farklı kaslara geçerek haftanın 5-6 günü bile çalışabilirsiniz.
  • spor salonuna giden her bireyin tartıştığı konudur. ikisinin de taraftarı çoktur. ben splitçiyim arkadaş, vur de vuralım, öl de ölelim başbuğum devletli splitim hazretleri.
  • tartışma meselesi haline getirmeden anlatmak isterim ki; temmuz basinda bizim mahallenin ust kismindaki uygun bir yere yazilarak basladim. uygun diye fakirim sanilmasin prensip meselesi bu baska bir sey yani.* ama önceden de az bir gecmisim var.

kendi isim olduğu icin de gündüzleri gidebiliyorum. ve aletler bana kalmis gibi oluyor. bu sansla elim neye degiyor neye firlamak istiyorsam takılıyorum.

aslinda anladim ki bu full body isi kişinin gucuyle ilgili. yani mantiken ben demek ki guclu bir yapıya sahipmisim ki her halta ziplayabildim. yanlis da olabilirim. ama en azindan korkmadim. veya uf ya aman ya demedim. ilginc seyler ogreniyoruz evet.

bu takilmayla mi yoksa antrenmanla mi ne derseniz artik su an mutluyum verim aldin mi derseniz evet. spliti kötülemiyorum. ama benim 3 gün gidebilirligim var ve split bana ve benim tarzima ters. yani 3 gun split icin yetersiz. böylelikle zaten tarzıma uygun antrenman tipi ister istemez full body olmus oluyor.

simdi iyisi kotusu tarafindan bakarsak bence en mantiklisi ve seytancasi uzun bir full body takilmak. 2 saat misal. vücudun anasini belleyip kurt gibide yemek ve gidip dinlenmek. haci hoca degilim elbette belki yanlis diyorum. fakat ben full body'nin yararini gordum ve boyle devam edecegim. bitmiştir. *
  • 6 yıl split (max verilen ara 1 ay)
    2 yıl full body (max verilen ara 2 hafta)

bu konuda yazacak çok şeyim olmasına rağmen full body ile 2 yıl daha devam edip 10. yıl marşı eşliğinde görüşlerimi bu entri altına editleyeceğim.

emin olmadan konuşmayı sevmem.
  • amaca göre değişir efenim. eğer kocaman olmak istiyorsanız motive olmanız çok önemli. split antrenmanda daha iyi motive olursunuz ayrıca kocaman ağırlıkları kaldıracaksınız -kuvvet çalıştığınız zamanlar hele aman aman- bir dakika dinlenme süresiyle inanın iki saatten önce çıkamazsınız ve canınız da çıkar fekat bilmemizde fayda var ki optimal bir ağırlık antrenmanı 1 saati geçmezse iyidir.
    eğer fit kalayım bana yeter diyorsanız tabii ki full body der geçerim.
    en önemli kısım ise vücudunuzun verdiği tepki bu kişiden kişiye ciddi farklılıklar gösteren bir parametre.
    yeni başlayanlara minik bir bilgi split yapacaksanız pazartesi dünya göğüs günüdür (bkz: swh)
  • tenis vs masa tenisini andıran karşılaşma. full body programınız 5 x 5 ise bu power idmanıdır ve myofibril hipertrofi sağlar. split idmanlar ise tamamen sarkoplazmik hipertrofi sağlar. yani kasın glikojen tutma ve depolama kapasitesini artırır akabinde büyüme gerçekleşir. normali, her iki hipertrofi çeşidinin de harmanlandığı bir program ya da belli aralıklarla geçişlerin olduğu bir programdır. burada her zaman kendimize sormamız gereken soru, amacımızın ne olduğudur.

tanım: amaca yönelik iki tarafında kazanabileceği versus.