şükela:  tümü | bugün
  • splitten sıkılıp yaklaşık 3 haftadır uyguladığım sistem. yeni bir programa geçmekten dolayı mı bilmiyorum ama bana daha pump bir program gibi geldi. splitten de çok daha eğlenceli olduğu kesin. sonucunu ilerleyen haftalarda göreceğiz bakalım.
  • daha önce tek bölge, çift bölge, süper set, drop set, alman hacim programı stronglift gibi pekçok programı deneme imkanım olmuştu. yaklaşık bir aydır da full body yapıyorum. başlangıç düzeyindeki sporcu arkadaşlara önerilen programların aksine, çalışmama izole hareketler koymadım. yalnızca press ve compound egzersizler var.

aynı gün içerisinde; 2 göğüs press, 2 omuz, 2 sırt, 2 bacak ve 1'er kol hareketi yapıyorum. 1 aydır uyguluyorum ve bu bir ayın 3 haftası diyetteydim. dolayısıyla tam bir etki belirtmek için erken. ancak yine de ağırlık arttırdığımı, kondisyonumda belirgin yükselme olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

1 ay daha sürdüreceğim. bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için fırsat buldukça güncellerim entryi.

güncelleme: program yorucu olmaya başladı. ant öncesi nox aldığım ve 4 yıldır düzenli spor yaptığım halde son 1-2 haftada isteksizlik ve yorgunluk artışı oldu. sanırım düzgün beslenmememin de bunda rolü var. buna karşın, ağırlıklarda belirgin bir artış oldu. benchte ilk kez 100 kiloyu, deadliftte de 120 kiloyu gördüm.
  • 3 ayı dolu dolu 1 ayı yarım yamalak split programdan sonra full body yapmaya karar verdim yağ oranım şuan yüzde 15 kilom 86 seviyelerinde. kendime güzel bir full body program yazdım ama haftada sadece 1 gün boşluk bıraktım belki bu beni biraz sersemletebilir bakalım göreceğiz. genel erkek vücudu aksine belim ince, göbeğim yok omuzlarım geniş vücudumdaki yağın büyük bir kısmı basen ve bacak bölgemde 1 ay uyguladıktan sonra buraya sonucu editleyeceğim.
    edit: sınav haftası nedeni ile yarım da olsa dahi split programın aksine full body nin yağ yakımı açısından çok daha fazla artı yönü var yağ oranını azaltmak isteyenlere tavsiye ediyorum.
  • amatör olarak sporla uğraşan insanlar için en faydalı olduğunu düşündüğüm antrenman rutini.

amaca göre (curcuit,strength vs) dizayn edilebilir ve çok da verim alınır. haftada 3 gün günde 1 saat yapılabilir bu sayede insanın çok zamanını almaz.

zaten amatör ve doğal çalışan sporcular için her zaman bir sınır vardır ve bu sınır çok uzakta değildir. burada fark yaratan sporcular devamlılığı olan sporculardır. devamlılık için de antrenman rutininin sürdürülebilir olması çok kolaylık sağlar.

haftada 6 gün günde 1 saat spora gitmek, mesleği sporcu olmayanlar için çok zordur ve sürdürülebilir değildir.