şükela:  tümü | bugün
 • full frame sensöre sahip fotoğraf makinelerinin gittikçe ucuzlamasıyla meydana çıkan karşılaştırmadır.

  yıllar önce full frame sensöre sahip bir fotoğraf makinesine sahip olmak çok zor iken günümüzde çıkan ucuz ff fotoğraf makineleri ve ikinci elde fiyatı oldukça düşen canon 5d mark ii sayesinde aps-c fotoğraf makineleriyle ff fotoğraf makineleri arasındaki fiyat farkı azalmıştır.

  günümüz itibariyle uygun fiyata alınabilecek full frame sensöre sahip fotoğraf makineleri şunlardır:

  (bkz: canon eos 6d)

  (bkz: canon eos 5d mark ii)

  (bkz: canon eos 5d)

  (bkz: nikon d600)

  (bkz: sony alpha slt a99)
 • aralarindaki fark dijitalfokus forumlarinda uzun uzun tartisilmistir.. onlardan bir tanesi icin buyrun efendim:

  http://www.dijitalfokus.com/…ndex.php?topic=15758.0
 • yersiz olan karşılaştırma. full frame ve aps-c sensörler birbirlerinin alternatifi olmaktan çok farklı ihtiyaçlara yönelik kullanılan sensörlerdir.

  full frame sensör dynamic range ve dof konusunda açık ara avantaj sağlasa da kuş ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için aps-c format vazgeçilmezdir. ornito fotoğrafçılığı için full frame gövdede 1.4 veya 2x teleconverter kullanmak yerine, dx(1,5x) veya ef-s(1,6x) sensöre sahip gövdeden yana tercih yapmak daha mantıklıdır.
 • aps-c nin tarihe karışması söz konusu olamaz, ff fiyatları ne kadar düşse de, ff sensörler çok maliyetli oluyorlar. ayrıca nikon, pentax ve sony gibi markalar aps-c lenslere ciddi ciddi yatırım yaptıkları da düşünülürse (sony'nin ne bok yapacağı belli olmaz aslında), aps-c nin tarihe karışması pek olası gözükmüyor. he oalcağı söyleyeyim, aps-c makinelerin fiyatlarında ciddi bir düşüş olacaktır...
 • çözünürlük denen olayın piksel sayısının artmasından ibaret olmadığını az çok bu işin içinde olanlar bilir. artan piksel sayısına paralel olarak algılayıcı boyutu sabit kalırsa, küçülen piksel ve dolayısıyla azalan ışık geçirgenliği gibi bir sorunla karşılaşılır. bu da daha kaliteli bir fotoğraf ortaya çıkarmaz. hatta kimi zaman daha kötü bir fotoğraf bile ortaya çıkarabilir. bunu cep telefonlarından kolaylıkla anlayabiliriz. mesela yeni nesil cep telefonu kameraları 8 mp. veya daha da fazla bir rakamla piyasaya sunulmakta. çektikleri fotoğraflara baktığımızda sahip olduğumuz 5 mp.lik bir fotoğraf makinesinden daha iyi olmadıklarını görürürüz. özellikle fotoğrafı büyüttüğümüzde bu fark açıkça ortaya çıkar. bu da afedersiniz çük kadar sensörü 8 milyon tanecikli bir fotoğraf ürettirmeye zorlamaktan kanaklanmaktadır. dolayısıyla artan piksel sayısına oranla sensörün de belirli oranda büyümesi fotoğrafın kalitesi açısından önemli. 35mm denen boyut 24x36 mm. lik algılayıcı boyutudur. eski filmli makinelerden kalan bu boyutlar artık bugün bir standart kabul edilmiş durumda. daha büyük olsa daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkar. ama bu defa da fotoğraf makinesinin ergonomisi devreye girer. yani özetle kaliteli fotoğraf açısından full frame'in galip geleceği bir karşılaştırma. günlük hayatta kullanımda ve büyük ebat baskı yapılmayı gerektirmeyen fotoğraflarda ise hiç bir önemi olmayan karşılaştırmadır ayrıca.
 • aynı çözünürlükte olmak şartıyla -daha doğrusu, aşağıda açıklanacak olan istisnai tek şart haricinde- biri diğerinin yerine geçemeyecek farklı iki -en, boy oranı eşit- algılayıcı büyüklüğünün karşılaştırması.

  öncelikle:

  bir full frame format algılayıcının alanı bir aps-c algılayıcının 2,25 katıdır.
  haliyle, belli bir çözünürlükteki aps-c algılayıcının sağlayabileceği imkanlar onun 2,25 katı çözünürlükteki bir full frame format algılayıcıda bulunur. bir full frame format algılayıcının çözünürlüğü bir aps-c algılayıcının çözünürlüğünün tam olarak 2,25 katı değilse, o aps-c algılayıcıyı ikame edemez: 2,25 kattan daha az ise içerdiği aps-c algılayıcı alanının çözünürlüğü düşük kalır; daha fazla ise bu sefer algılayıcı hücrelerinin alanı küçük kalır.

  yani, halihazırda piyasada bulunların genel olarak en yüksek çözünürlüklülerinden olan 24 mp'lik bir aps-c algılayıcının potansiyelini ancak onu içeren 54 mp'lik bir full frame format algılayıcı karşılayabilir. (düzünden bakılırsa 54 mp'lik full frame format algılayıcı 24 mp'lik aps-c algılayıcı içerir. 24 mp'lik bir aps-c algılayıcının, 54 mp'lik full frame format algılayıcıya göre daha küçük olması dışında asli bir avantajı yoktur; tabii, fiyat farkını ve 54mp'lik full frame format bir algılayıcının piyasada olmadığını hesaba katmazsak.)

  sadede gelince,

  bu iki algılayıcının büyüklüklerinin farklılığı, ikisi de aynı çözünürlükte olmak şartıyla, asıl olarak iki özellik açısından nitelik farklılığına yol açar:

  1) net alan derinliği:
  aynı odak uzaklıklı objektifle (gerçek odak uzaklığı; crop factor ile çarpılmışı değil) aynı çerçevelemenin yapılmış olması ya da mesafe değiştirilmeden odak uzaklığı full frame formatta kullanılanınkinin 2/3'ü olan objektif (gerçek odak uzaklığı; crop factor ile çarpılmışı değil) kullanılmak şartıyla, aynı diyafram ayarında,

  - aps-c algılayıcıda net alan daha derindir ve farklı uzaklıklardaki nesnelerin daha net çekilebilmesini sağlar. (ancak, eğer full frame format algılayıcının iso başarımı daha iyi ise algılayıcı üzerine düşen ışık miktarını azaltmak pahasına diyafram bir durak kısılarak net alan derinliği aynı uzunluğa getirilebilir. büyük algılayıcının -piksel alanının da büyük olmasının katkısıyla- iso başarımının daha iyi olması gayetle muhtemel olup aps-c'nin net alan derinliği avantajının üstesinden gelen bu bir durak kısarak çekimin yapılması işlemi çoğunlukla uygulanabilir olacaktır.)

  - full frame format algılayıcının net alan derinliği daha azdır. bu durum görüntüde "bokeh" de tabir edilen konunun önünde ve arkasında yer alan nesnelerin bulanıklık halinin daha fazla olmasına yol açar.

  aslında "iki farklı formatta, aynı odak uzaklıklı objektif ile, aynı çerçevelemenin yapılmış olması" şartı tam anlamıyla gerçekleştirilebilir değildir. aps-c ile aynı -gerçek- odak uzaklıklı objektif kullanılarak çekim yapılırken full frame formatınkiyle aynı çerçevelemenin yapılabilmesi için nesneden aradaki mesafenin yarısı kadar daha geriye uzaklaşılması gerekir ki, bu şartta net alan derinliğini arttıran budur ve aslında, konu ile aradaki uzaklık değiştiğinde nesnelerin görüntülerinin oranı, yani, perspektif de değişeceğinden, aynı resim elde edilemez. aynı mesafede kalınırken aynı çerçevelemeyi perspektif de değişmeden yapabilmenin yöntemi, aps-c gövdede, odak uzaklığı full frame formatta kullanılanın 2/3'ü olan objektif kullanmaktır ki, bu da net alan derinliğininin artmasına yol açar. yani, full frame formata göre aps-c'nin net alan derinliği avantajı,

  algılayıcının küçülmesiyle görüş açısının daralmasından dolayı çekimi yapabilmek için,

  a) konudan uzaklaşılması

  ve/veya

  b) odak uzaklığı daha düşük olan objektif kullanılması

  gereklerinin uygulanmasının sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. bununla birlikte, çoğu durumda full frame format algılayıcı ile yapılan çekimde diyaframın bir durak kısılmasıyla aşılabilir bir avantajdır ama her durumda yapılamayabilir. diyafram zaten olabileceği en kısık ayardaysa ya da ortamın aydınlanması düşük ise bu uygulanamayabilir.

  (yeri gelmişken, aps-c'lerde -ve diğer orta formattan küçük algılayıcılarda- objektiflerin odak uzaklığı bu gereklerden ikincisi dolayısı ile - aps-c için 1,5 olan- crop factorile çarpılarak full frame formatta aynı çerçevelemenin yapılabilmesini sağlayan odak uzaklığının eşdeğeri olarak söylenir; ama görüldüğü gibi tam bir eşdeğerlik; yani aynı sonuca yol açma söz konusu değil. ör. aps-c gövdeye gerçek odak uzaklığı 50 mm olan objektif takıldığında bunun full frame format [ya da 35mm film] karşılığının 75 mm olduğu söylenir. görüş açısı bakımından böyle olmakla birlikte net alan derinliği bakımından böyle değildir.)

  2) duyarlılık (iso):
  - full frame format algılayıcılar, ışığı algılayan hücrelerinin daha büyük olabilmesinden dolayı aynı iso'da daha az gürültülü çekim yapma imkanı verir. bu durum makinede daha yüksek iso değerlerine de imkan tanır; böylece daha karanlık ortamlarda da daha net görüntüler elde edilir.

  duyarlılık ile ilgili ek açıklama: duyarlılık konusunda karşılaştırma ölçütü pikselin alanıdır; yani,

  piksel alanı = algılayıcının toplam alanı/çözünürlük (ise; çünkü şart değil; pikseller kendilerine düşen alandan küçük olabilirler.)

  genel olarak piksel alanı büyük olan algılayıcı ile daha yüksek iso değerlerine çıkılabilir; ama, genel olarak; aynı teknolojik düzeyde.

  iki algılayıcı arasında, fiziğin, yani optik ve elektroniğin belirlediği iki ana özellikte, boyut farkından dolayı potansiyel olarak ortaya çıkabilecek nitelik farkları bunlardır.

  bitti.

  ek olarak,
  1) aps-c algılayıcılar daha küçük olduklarından -nispeten- daha küçük gövdelerin ve daha küçük (aslında daha distorsiyonlu) objektiflerin inşasına imkan tanırlar ki, bu da, her ne kadar yapının özüyle ilgili olmasa da, taşınabilirlik ve dikkat çekmeme açısından bir avantaj; ya da kullanıcıya göre, ergonomik açıdan bir dezavantaj olabilir.
  2) aps-c algılayıcılarını içeren gövdelerin ve objektiflerinin maliyeti; sonuç olarak fiyatları daha düşüktür.

  sonuç: bu iki algılayıcı formatı, full frame formatın çözünürlüğü aps-c olanınkinin 2,25 katına eşit değilse, nitelik olarak farklıdır ve yerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. fotoğrafçı, eğer ikisine birden sahip olmayı tercih etmiyorsa, kendi ihtiyacına, tarzına göre seçim yapmalı. ör. katmanları olan fotoğraf çekmek istenirse aps-c'nin aynı çözünürlükteki full frame formata göre avantajlı olduğu bazı durumlar olabilir; ama, konuyu ön ve arka planlarda bulunan ancak çerçeveden çıkarılamayan nesnelerden ayırt edilebilecek şekilde belirginleştirmek gerektiğinde full frame format daha avantajlı; elbette, yukarıda açıkladığım koşullar dahilinde; yoksa, mutlak anlamda değil.

  (bkz: advanced photo system)
  (bkz: aps-c/@naculos)
  (bkz: full frame format/@naculos)

  edit: anlatım falan...
  edit (13.09.2016) : net alan derinliği ile ilgili koşulu ekledim
  edit (24.09.2016): "duyarlılık ile ilgili ek açıklama" eklendi.
  edit (25.09.2016): net alan derinliği ile ilgili kısım daha anlaşılır olsun diye düzenlendi.
  edit (26.09.2016): crop factor ve odak uzaklığı eşdeğerliği ile ilgili açıklama eklendi.
  edit (01.10.2016): crop factor ve odak uzaklığı eşdeğerliği ile ilgili açıklama genişletildi.
  edit (07.11.2016): net alan derinliği avantajının diyaframın kısılması ile üstesinden gelinebileceği notları eklendi.
 • full frame sensör , 35 mm film formatına ( ki bu da small formata denk gelir) denk gelirken, croplu sensörler (aps-c , micro four thirds gibi) değişkenlik göstermekle beraber, görüntüyü daha küçük bir alana kaydeder.

  tabii durum bundan ibaret değil. biraz daha detaylı burada açıkladım(baştan sona can sıkan teknik bir inceleme değil-no offense) umarım işe yarar :
  http://www.junkcreative.com/…faktorlu-sensor-nedir/
 • (bkz: #63213036) aps-c pişmanlıktır :(
 • tam kare formatın her koşulda aps-c sensöre üstün geleceğini söyleyenleri görürseniz 'tamam' diyerek konuşmayı sonlandırabilirsiniz.
  her ikisi de ihtiyaca yönelik kullanılmalıdır. en pahalı en iyi demek değildir.
  kuş veya vahşi yaşam fotoğrafları çeken birisi için aps-c sensörün sahip olduğu, makineye göre değişen fakat 1.5-2x aralığındaki çarpan faktörü bulunmaz bir nimettir. ayrıca gövdenin ff makinelere göre daha küçük olması da bir avantajdır.

  ff havada karada, dünyanın her yerinde, her koşulda daha iyi değildir bu sebeple.

  ihtiyacınız ne ise onu kullanın. çoğu özellik bakımından daha iyi olabilirler fakat sizin ihtiyacınıza uygun değilse o alet sizin için en iyi değildir.
 • aps-c garibanlıktır. a7r ii'ye niyet edip a6500 almaktır. 1,5 çarpandır. 85 mm prime lens ile çekeceğin konu için 150 metre öteye depar atmaktır.