şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: 1920x1080)
 • ksc. full high definition
 • 10 sene sonra migrosta 99 ytl'ye satılacak shov marka lcd tv lerde olacak olan özellik

  edit : 10 sene geçmiş bile, enflasyon etkisini göz önüne alırsak 455 tl'ye satılan full hd'ler var.
 • cnet editörlerine göre ortalama bir insan evladının 4-5 metreden seyredilen bir 106 ekranda 720p ile farkını pek anlayamayacağı, 127 ve üstü ekran almayı düşünmüyorsak gereksiz olan çözünürlük. "eğer 42 inç (106 ekran) ve altını alacaksanız 1024x768 veya 1360x768 gibi çözünürlüğü olan tv'leri tercih edin, 1080p'ye vereceğiniz paraya yazık" diyorlar.

  düşünün ki sinemada eşşek kadar perdede seyrettiğiniz filmlerin en iyi çözünürlüklü olanları 1920x1080 formatında çekiliyor, durumu salonumuza uyarlarsak 720p'nin gayet yeterli olabileceği, hatta çok yüksek prodüksiyon maliyetleri yüzünden sayısız tv kanalının 1080p'e hiç bulaşmayıp 720p'yi seçeceği gerçeği karşısında full hd'ye tonla para saçmanın pek bir alemi olmadığı iddia edilebilir. bana sorarsanız 1024*768'lik bir panasonic alın (bkz: #10666854), dünyanın en iyi görüntülerinden birine en uygun fiyata ulaşın derim.

  ayrıca eli yüzü düzgün bir monitörü olan herkesin zaten yakından da olsa çok daha ucuza full hd film seyretme imkanı var. full hd'ye verilecek milyarlardan daha azına 24 inç imac almak varken hele...

  edit: bu cnet haberinin çıktığı günlerde full hd tv'ler anlamsız derecede pahalıydı, şimdiyse bundan 6-7 ay önce hd ready modellerin satıldığı fiyata satılan full hd'ler var, yani haber kendi kendini imha etmiş oldu. yalnız şu gerçeği hala unutmamak gerekiyor. hd ya da full hd ibareleri gözünüzü boyamasın, tv alacağınız zaman hdmi bağlantıyla aynı kaynaktan görüntü izleyerek karşılaştırma yapın. bu sırada da bütün televizyonların netlik, kontrast ve parlaklık ayarları ortada olsun, varsa digital noise reduction türü özellikleri de kapalıyken deneyin. farklı markaları en iyi bu şekilde karşılaştırabilirsiniz. stuff ve t3 dergilerinin de araştırmaları, belli ekran boylarında ve izleme mesafelerinde çözünürlüğün önemli olmadığını ve işi bitirenin görüntü işlemcisi olduğunu gösteriyor.

  edit: bu artık geçersiz bir entry oldu diyebilirim. aşağıdaki mesajlaşmayı da beraberinde okumak gerekir:

  -johnmalkow- (#10957394)
  "düşünün ki sinemada eşşek kadar perdede seyrettiğiniz filmlerin en iyi çözünürlüklü olanları 1920x1080 formatında çekiliyor" cümlesi pek de doğru değil, 35mm film full hd'den çok daha kaliteli ve bildiğim kadarıyla dijital sinemanın yükselişine rağmen hala daha birçok film 35mm formatında filmle çekiliyor.

  ventolin -> johnmalkow: kesinlikle haklısınız, kimyasal film elbette full hd'yle karşılaştırılmayacak derecede daha kaliteli. o yazıyı yazdığım tarihte david lynch bile artık 35 mm'yi bırakıp dijitale geçtiğini anlatıyordu ve piyasa dijital çekilmiş filmlerle dolmuştu, onları kastederek yazmıştım (ama öbür türlü anlaşılıyor gerçekten). ayrıca o entry'ydeki bilgiyi de geçersiz kılan gelişmeler oldu sinemada. mesela red one'da 4520x2540 seçeneği var, hd tvlerin gelecek nesli için de 2160p standardı oturdu gibi. yani o geçersiz bir entry olmuş, dibine bir not düşerim...
 • kimse televizyon izlemek için full hd almaz şu anda.. alınırsa ya blu-ray ve hd-dvd manyaklığı için alınacaktır, ya da sony playstation 3 ve xbox 360 çılgınlığı yüzünden.. kişinin parası varsa ve özellikle bu nexgen konsollarıyla haşırneşir olmak istiyorsa vereceği paranın tamamı helal olacaktır.. zira 1024*768'de çalıştırdığınız bir xbox 360 oyunuyla full hd'de çalıştırdığınız bir oyunun arasındaki farkı kişinin anlayamayacağını iddia etmek için kişinin bu piyasadan haberinin olmaması gerekiyor..

  yani para varsa, ps3 ve xbox 360 oynanacaksa misler gibi de alınır kardeşim.. gözler de aradaki net farkı orgazm eşliğinde farkeder..
 • hd ready'nin yaninda fiyat/performansi ve kimsenin yayin yapmadigi (dunya uzerinde full hd yayin yapan 10'dan, 15'den fazla kanal var saniyorsunuz di mi) dusunuldugunde ölü yatirim. yalnizca ps3/360 oynamak icin almaya degecegini de dusunmuyorum. duz dvd'leri upscale ederek izlemenin de 1080p'de 720p'den gorundugunden daha iyi gorunecegini zannetmiyorum.

  1080i'nin full hd degil hd ready kategorisine girdigini de hatirlatmak lazim.
 • digitürk dijital platformdur, d smart'ın ne olduğunu kimse bilmiyor, kanalları diziyormuş efendiler, bu iki kuruluşun da türkiye'de high definition yayınla bir alakası yoktur. tek istisnası lig tv'dir. paçaları yiyorsa 2007-2008 sezonunda maçları hd yaynlayacaklar.

  türkiye'deki ulusal yayınlar hd yayına geçmediği sürece bu adı geçen iki kuruluş mahalle karısı gibi kavga etse bile fayda değildir.
  doğubank esnafı ağzıyla lümpen kazıklamanın manası yok. full hd yayın türkiye'ye 5 yıldan önce giremez. siz alın ekranları, bekleyin bakalım aydın doğan ne zaman alacak o kameraları..
 • 800p - 900i arası param olursa hemen upscale edecegim şey..
  (bkz: o kadar strong bir presence var ki)
 • "sinemada essek kadar perdede" izlediginiz filmlerden daha dusuk bir cozunurlugun standartidir. soyle de basit islemlerle oranlanabilir:

  full hd: 1920x1080 = 2.07 mp
  dijital sinema 4k: 4096x2160 = 8.84 mp
  imax (sinema dedin sen kasindin): 10000x7000 = 700mp

  ha bence sinema vcd'de izlenir, o ayri.

  edith: imax 700 degil 70mis tabii, insan heyecanlaniyor o kadar sifiri gorunce yumusak yumusak.
 • metallica live earth london konseri ile tanıştığım formattır, görülmeye değer, boyutunun hakkını veriyor.
  3 parça 18 dakikalık görüntü 4,8 gb* boyutundadır.