• kilo problemi olanlar için muhteşem ama sex hayatını tamamen unutacaksınız. bunlar yan etkiler. asıl amacına uygun olup olmadığına gelince bende olumlu etki yapmıştı ama ben hep bu tür ilaçlarda plasebo etkisinden şüphelenirim.
    şöyle ki;
    1985 yılında türkiye'ye ithal sigara geldi. ben ve bir kaç gerzek arkadaşım da 1986 yılında tek tük tellendiriyoruz. para birleştirip bir paket marlboro alıp paylaşıyoruz filan. o zaman gelen sigara markası son derece kısıtlı. marlboro light diye bir sigara olduğunu duyduk ama türkiye'de yok. bizim sınıfta bir kız bana annesinin yurt dışından marlboro light getirdiğini ama paket çalamayacağını ama dal istersek bize satabileceğini söyledi. pazarlık şu şekilde; marlboro regular paketi bakkalda 600.000 lira, kız bana marlboro lightın dalını 100.000 liraya satacak. biz dört zeki arkadaş sabahları kıza 400.000 lirayı bayılıp 4 dal sigara alıyoruz. okul tuvaletinde içerken de ulan biz şimdiye kadar saman içmişiz, sigaranın kralı buymuş filan diye geyiğin dibine vuruyoruz. aradan zaman geçti, ülkemize marlboro light resmi yollardan teşrif etti. bir baktık ki amerikalı regulardan ayırt edilsin diye lightın filtresini beyaz yapmış.
    kız sabah okula gelirken 600.000 lira vererek bir paket regular alıp dört dalını bize 400.000 liraya satıyormuş. biz parasında değiliz de geri zekalılığımız halen içimizde yaradır. bu arada binnaz diye tanıdığınız bir milyoner filan varsa büyük ihtimal bizim sigaracı binnazdır.
  • sabırsız bir insana sabırlı olmayı öğrettiği için tapılası , uyuma isteğini artırdığı için sövülesi bir ilaç.
  • çok espirili bi'ilaç bu. çok güldürüyor.
  • psikiyatristim tarafından majör depresyon ve hipomaniye istinaden bugün reçete edilen ilaç.

iyi hissetmediğimi, yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu uzun süredir biliyordum. her ne kadar mevcut sorunlarımı anlamlandırmayı kısmen başarabilsem de psikolojik ve fizyolojik her koldan etmenin saldırısına mütemadiyen uğruyor olmak, savaşmaya devam etme gücünü bulmamı gitgide zorlaştırıyor artık.
    bu yüzden ilaçlı terapiye başlamanın kaçınılmaz olduğunu kabul ettiğim gündür bugün.

bugüne kadar ertelememin sebebi bir sağlık raporu alma durumunda işe girişe engel teşkil etmesi maalesef ilaçlı tedavilerin ve bu duruma da pek içerliyorum doğrusu!

ülkemizde bir psikopata dönüşmek serbest. hasta insanlar elini kolunu sallayarak toplum içinde dolaşabiliyor; gelin görün ki ''bende yolunda gitmeyen bir şey var, bunu sağaltmalıyım ki hem kendime hem de topluma bir faydam dokunsun'' deme içgörüsüne ve sorumluluğuna sahip olduğunda dışlanıyor, cezalandırılıyorsun. . niçin?
    öfkeliyim.

sadede gelecek olursam, girdiyi ilacın ve terapinin etkilerini gördükçe güncelleyeceğim.

13 şubat 2021

ilk dozu (20 mg) kahvaltıdan sonra aldım. yaklaşık bir saat sonra, bir anda sebepsizce kıkırdamaya başladığımı fark ettim. bu durumu bilen bilir, kafası geldi anı işte. aa, dedim, ne güzel oldum ben böyle. bu lilloş durum bir iki saat kadar sürdü, şu an her şey yolunda ama göz bebeklerim her zamankinden büyük. ilk günden böyle bir etki beklemiyordum, şaşırdım.
    akşam saatlerinde hafif çene kasılması, mide bulantısı ve eser miktarda bağırsak hareketliliği yaşadım. (çene kasılması yanıltıcı olabilir çünkü yakın zamanda bruksizm için masseter botox yaptırmıştım.)

14 şubat 2021

dünkü mutluluk halinden sonra sabah gayet mutsuz uyandım. gerçi bunda, bir gece önceki duygusal bir yüzleşmenin de etkisinin olduğunu biliyorum. ayrıca çok acıkmıştım, normalde acıkmış olarak uyanmam. fakat kahvaltı sofrasına oturduğumda iştahımın olmadığını fark ettim, son derece obur bir insanım oysa ki. sanırım iştahsızlık ve kilo kaybı yan etkilerini yaşayacağım, yess!
    (50.3 kilo olduğumu da not düşeyim hemencik.)
    şu an ilacı içeli bir buçuk saat oldu, hafif akatizi yaşıyorum. devamlı yürümek isteği var içimde; koridoru mahpushanedeymişim gibi arşınlayıp duruyorum. kollarımda hafif kaşıntı var ama belki de artık banyo yapmam gerektiği içindir, ha ne dersin canım kendim?*

21 şubat 2021

üçüncü günden sonra bir anda feci bir yorgunluk ve uyku haline geçiş yaptım. durmaksızın esniyorum, inceden çenem kasılıyor. hafif bir burun kanaması da yaşadım, 10 sn kadar sürdü ve durdu.

ama en kötüsü...gerçekten dayanılmaz bir hal alan huzursuzluk hissi. kendimi çok kötü hissediyorum, devamlı kaygılıyım ve içimde kötü bir şey olacakmış hissi var. midem ağzımda; yani kalp çarpıntısı falan yok ama göğüs kafesimde bir şey sanki çırpınıyor, tir tir titriyorum, boğazım düğüm düğüm. yorgunum ama sürekli hareket etme ihtiyacı hissediyorum. gerçekten çekilir çile değil. umarım çabuk geçer.

ayrıca bugün ales vardı, sınavda ciddi konsantrasyon sorunu yaşadığımı fark ettim. fakat tüm bunlara rağmen kendimi daha pozitif hissettiğim ilk gün bugündü diyebilirim. belki de sınavım iyi geçti diyedir.

22 şubat 2021

uzun zamandır verdiğim kararları uygulayabilme konusunda büyük sıkıntı yaşıyordum. bugün oblomovluğumu üzerimden atıp ders çalışmaya başlayabildim nihayet. beş aydır kapak açmadığım için duyduğum suçluluk ve bu saatten sonra toparlayamam hissinden eser yok şu an. kendime güvenim geldi ve iyice hırslandım. bu, ilacın etkisi mi yoksa başka bir mani atağı mı geçiriyorum, bilemiyorum.

akatizide ise bir değişiklik yok. aynı huzursuzluk hissi. boğulacak gibiyim.

7 mart 2021

doktor akatizi değil anksiyete olduğunu belirtti. neyse ki mart başında bu rezalet yan etki tamamen geçti. şu anda sadece biraz uyku hali yapıyor içtiğimde. bir de 2 kilo verdim, asla acıkmıyorum. motivasyon ve moralim harika. mutluyum.

13 mart 2021

güzellik uykularım nihayet son buldu.

20 mart 2021

bugün vajinal kanamaya sebep oldu. biraz ürkütücü, bakalım devam edecek mi.
    düzeltme: rastgele bir kanama değilmiş, adet döngümü bir hafta öne çekmek suretiyle bozmuş.

14 nisan 2021

uzun zamandır gözlemlediğim tek sıkıntı, idrar yapmada yaşadığım zorluk: başlat emrini bir türlü veremiyorum sjdhsj. bir yöntem buldum ama.. tavana bakıp şarkı söylüyorum, çok ciddiyim. pavlov'un köpeğiyim, evet.
    bunun dışında hayat mükemmel, allahım çok mutluyum ve yapay, içi boş bir mutluluk da değil bu. hani gözlerim balık balık bakmıyor. enerjim yerinde, iştahım geri geldi bununla beraber kilo almıyorum, ben daha ne isteyeyim allahtan, belamı mı?

9 haziran 2022

çok mesaj geldi, evet ilacı hala kullanıyorum. çok fazla gelişme oldu, tecrübelerimin hepsini birkaç güne yazıya geçireceğim.

25 mart 2024

birkaç gün = iki yıl...

gelişmeleri yazacağım dediğim tarihten kısa bir süre sonra hayatımda her şey yoluna girdiği ve artık iyileştiğime inandığım için dünyanın en cahilce hareketlerinden birini yaparak ilacı kullanmayı bir gece ansızın bıraktım.

cıvıl cıvıldım, keyif aldığım bir işim, tatlı bir ilişkim, güzel bir evim bir de kedim vardı. ailem hep yanımdaydı, arkadaşlarım birer bebekti. yaz gelmişti, beni böyle havalar mahvetmişti :)

bıraktım.

yoksunluk krizleri çok sert vurdu. uzun uzun yazmaya ne hacet, anlayın işte; ağlama krizleri, tavanla bakışmalar, manasızlık, hiçlik.. mutsuzluk, elle tutulabilecek kadar somut, kaskatı, ağır, buz gibi bi umutsuzluk.. kapkaranlık bir kuyu. uyku üstüne uyku. iki sene oldu. kaç seans terapi gördüm bilmiyorum. hatırlayamıyorum..depresyonsuz nasıl yaşanırdı?

süsleyip püsleyip anlatmaya bayılırım, bilirsiniz ama inanın hiç mecalim yok.
    çok yorgunum.
  • bir süredir kullanıyorum.

kesinlikle takıntılarım azaldı ve daha mutlu biriyim. gıcık olduğumu söyleyen arkadaşlarım bile daha iyisin böyle dediler.

fakat yan etkilerinden hevesle beklediğim iştahsızlık hiçbir şekilde olmadı bu çok üzüyor. keşke biraz kesseydi de zayıflasaydım.

esneme de yapmıyor. sadece diş sıkma yapıyor. hayatım boyunca diş sıkmayan bir insandım bu ilaçtan beri gün içinde 3-4 kez kendimi diş sıkarken buluyorum.

edit: 1 yılın sonunda 2 günde 1 doza düşüldü. obsesyonlar için gayet yerinde etki etti. tek dozla sorunsuz hallettik. dediğim gibi yan etkileri olmadı. diş sıkma olayı da zamanla geçti.
  • acayip sakinleştim ilacı kullanmaya başlayınca, resmen dinginleştim. iştahımda bi değişiklik yok gibi.
  • piyasada yine prozac kalmadigi icin muadil olarak verilen en uygun ilac.
    ancak yan etkilerini prozaca oranla daha cok hissettirdi bana. esnemekten ve cenemi kasmaktan gun icinde yorgun dusuyorum resmen.
  • beni şu ara iyiden iyiye gregory house'a bağlatmış ilaçtır.
    her sinirlerim bozulduğunda çıkartıp bir tane atıyorum.
    ya çok etkisiz ya da ben ölmüşüm ağlayanım yok.
  • doların son yükselişinden bu yana eczanelerde bulamadığımız prozac'ın yerine verilen ilaç. satışları şimdiye kadar nasıldı bilmiyorum ama iki üç haftadır iyiye gittiğini rahatlıkla iddia edebilirim.

ayrıca, her ne kadar yıllardır güvendiğim eczacım içeriğinin prozac'la birebir aynı olduğunu söylemiş de olsa içerken elim titremiyor değil.
  • hayatımda gördüğüm en sade kutulu ilaç. azıcık uğraşsam paint'te yapıp, printerdan basarım o derece. sahte mi diye nette bi araştırdım, gördüğüm görsellere de benzemiyo. bi gariplik var ama hadi hayırlısı.
    sahibine söyleyip kullanma desem mi acaba diye düşünüyorum.
hesabın var mı? giriş yap