• duyduğum kadarıyla bölüm başkanlığını bırakmıştır. yerine gencer özcan gelmiş*. ayrıca fulya atacan çok iyi kalpli bi insandır. çok bilgili bi insandır, bazen derste bu bilgilerin hepsini bi çırpıda dökmek istediği için, kendisini takip etmek zor olabilir. bir de iyi niyeti o kadar bellidir ki düşük not alınca söylenmezsiniz fazla*
  • yılların hocasıdır, akademisyenidir, siyaset bilimcisidir. işini hep iyi yapmıştır. ortadoğu, mısır, ihvan, arap baharı ve islamcılık konularında türkiye'nin en önemli isimlerinden biridir. hiçbir zaman ideolojisi, inancı, dış görünüşü, başörtüsü gibi sebeplerle birini ezmemiş, dışlamamış, hor görmemiştir. meslektaşları paris'e, londra'ya falan giderken, o hep aynı heyecanla kahire'ye, beyrut'a gitmiştir.

ama bir bildiriye imza attı diye bütün bunlar yok sayılmış, meslekten ihraç edilmiştir.
  • 7 şubat 2017 kanun hükmünde kararnamesi ile ytü'den ihraç edilen, çok değerli bir akademisyendir.
  • "terör örgütü propagandası" iddiasıyla çağlayan'daki istanbul adliyesi'nde 34. ağır ceza mahkemesi'nde yargılandığı davada savunma yapmış akademisyen.

http://bianet.org/…gu/198905-fulya-atacan-in-beyani
  • ortadoğudaki her şeyi bildiğine inandığım güzide insan. isim isim sorsan bilecek o derece. son yıllarda ortadoğu ile ilgili yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında söylediklerine dikkat edilesi.
  • şahsi fikrime göre gayet vasatın altında (hatta bir saniye) gayet kötü bir akademisyen. mesela habermas'ı zerre kadar bilmediğini düşünüyorum. hatta bir örnekle daha da ileri gideyim. zamanında 1 saatlik habermas sunumumda sadece fark edecek mi diye merak ettiğim için habermas tarafından söylenmemiş atmasyon onlarca şey anlatmama rağmen, "evet evet kesinlikle böyledir." habermas'ın bu düşünceleri gerçekten önemli diyerek sınıftan tahtada yazdıklarımı not etmelerini istemişliği bile vardır. daha da ileri gideyim comte konusunda bile cidden konuya vakıf mı emin olamamıştım.

verdiği dersler benim için çok sıkıcı ve vasatın altında geçmiştir hep. ama ytü siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü'nü düşündüğünüzde gayet normal. uluslararası ilişkiler bölümü maalesef içerik olarak zayıf. siyaset bilimi hocalarının büyük bir kısmı ise fazlasıyla ideolojik olarak mobilize durumda.
  • siyasi nedenlerden dolayı akademiden uzaklaştırılmasını onaylamıyorum ama hiç üzüldüğümü söyleyemem. kendisi bence çok çok kötü bir akademisyendir, işini iyi yapmayan, dersine hazırlanmadan giren, doğru düzgün öğrencilerinin makalelerini okuyup değerlendirmeyen biridir. ortadoğu derslerini almadım bilmiyorum ama asıl branşı olan sosyoloji ile ilgili derslerde vasatın oldukça altındadır. ha lütfen kimse öğrencilerin ideolojileriyle hiç bir sorunu olmadığını, öğrenci dostu olduğunu da söylemesin. onlarca örneğe şahit oldum.
  • "değişen toplumlar değişmeyen siyaset: ortadoğu" kitabının editörü, harika ders anlatan hoca.

edit: ray monk'a teşekkürler.
hesabın var mı? giriş yap