şükela:  tümü | bugün
 • 1948 dogumlu anayasa mahkemesi üyesi.
  1995'te süleyman demirel tarafindan aym'ye atanmistir. ayrica, su ân itibariyle, aym'de bulunan iki kadin üyeden biridir.

  diger kadin üye icin;
  (bkz: zehrâ ayla perktas)
 • tam bir cumhuriyet aydını. atatürk ilke ve devrimlerine gönülden bağlı. cumhuriyetimizin temel değerlerini savunan bir hukuk insanı. keşke her hukukçu o'nun gibi olabilse, keşke.
 • "kantarcıoğlu ile seyfi oktay arasında yapılan, emniyet tarafından yandaş basına sızdırılan konuşmaya bakıyoruz... seyfi bey o konuşmada fulya hanım’dan dava konusunda teknik bilgi alıyor.
  kantarcıoğlu, seyfi oktay’a herhangi bir biçimde “ben şu yönde oy kullanacağım” demiyor. bir ihsas ı rey görünmüyor.
  peki bu tantana niye? çünkü iktidar anayasa’yı değiştirip anayasa mahkemesi ve hsyk’yı kendine bağlamaya büyük önem veriyor. eğer öyle olursa tek parti faşizminin önündeki hukuk ve yargı engeli ortadan kalkacak. bunun savaşı veriliyor şu anda... kirli bir savaş...
  * * *
  fulya hanım, ihsas-ı rey’de bulunmuyor ama meclis başkanı m. ali şahin olsun, akp grup başkan vekili bekir bozdağ olsun açıkça mahkemeye akıl öğretiyor, tehdit ve baskı yapıyorlar. onları kim durduracak?"
 • sözlükte anayasa mahkemesi üyelerinden daha iyi yüksek yargıçlar bulunduğunu öğrenmemize vesile olmuş aym üyesidir. zaten bu aym üyelerini yoldan geçen adamları toplayarak seçiyorlar hukuktan falan anladıkları yok. halbuki asıl anayasa ve hukuk dehaları bu sözlükte. bundan sonra yasaların anayasaya uygunluğunun denetlenmesi bu hukuk alimi olan sözlük yazarlarının onayına sunulsun.
 • "düşünsenize, iptal lehinde oy kullanacağını düşündükleri için, baskı altına almak amacıyla fulya kantarcıoğlu’na neler yaptıklarını. salt onu baskı altına almak, diğerlerini de korkutmak için, seyfi oktay’a nasıl soruşturma açtıklarını. açılan soruşturma ile hiç ilgisi olmayan telefon konuşmalarının yandaş medyaya nasıl servis edildiğini. gözaltı ile birlikte, derhal yandaş medyaya servis edilen o telefon konuşmalarının kimlerin elinde olduğunu, o birileri tarafından neden derhal servis edildiğini… bunları düşününce, başka her tür “etkilemenin” yapıldığını bilince, mahkemenin laboratuvar koşullarında, karar vermediğini anlıyorsunuz."

  şaka maka eğer siz ararsanız size teknik bilgi vermez, ancak uzun yıllar asistanı (ya da özel kalem tam hatırlayamadım) olduğu seyfi oktay ile her gün telefonda görüşen biridir. nasıl abdullah gül rte sayesinde çankaya çıktıysa, kantarcıoğlu da seyfi oktay'ın referansları ile aym'ye girmiştir. tabi önlerine konuşmalar servis edildikten sonra bu kişiden haberdar olanlar bunları bilmez.
 • yaklaşık 17 yıl süren anayasa mahkemesi üyeliğinden 17 şubat 2013 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmıştır. böylece mahkemede süleyman demirel'in atadığı hiçbir üye kalmamıştır.

  fulya kantarcıoğlu üst düzey yönetici kontenjanından üye olduğu için, 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu ve sonrasında yeni çıkarılan anayasa mahkemesi'nin kuruluşu ve yargılama usulleri kakkında kanun gereğince yerine abdullah gül tarafından üst düzey yöneticiler, serbest avukatlar, birinci sınıf hakim ve savcılar ile en az beş yıl raportörlük yapmış anayasa mahkemesi raportörleri arasından doğrudan atama yapılacak. bu atama abdullah gül'ün dokuzuncu üye ataması olacak.

  kantarcıoğlu'nun emekli olmasıyla mahkemede kadın üye olarak sadece zehra ayla perktaş kaldı. hiç ihtimal vermiyorum ama bakalım 3 aday sınırlamasının olmadığı bu kadar geniş seçenek arasından abdullah gül bir kadın üye atayacak mı?
hesabın var mı? giriş yap