şükela:  tümü | bugün
  • marmara üniversitesi hukuk fakültesi öğretim görevlisi. mezunu olduğun istanbul kültür üniversitesi hukuk fakültesi’nde ders vermesi sebebiyle tanıdım kendisini ve buraya tahmin edilenin aksine olumlu şeyler yazamayacağım.

ikü’de maliye ve vergi hukuku derslerini vermektedir. bu derslerden oldukça yüksek notlarla geçtim ancak işbu hoca sayesinde bayağı uğraştım. uğraşmamın sebebi dersin zorluğundan değil hocanın anlatma kabiliyetinin olmaması ve anlattığı konuyla alakasız kitap önermesiydi.

vergi hukuku için konuşacak olursam; kendisi dersin sistematiği ve içeriği olarak nurettin bilici’nin kitabını kopya çekmektedir. oysa ki bize önerdiği kitap mualla öncel’in kitabıydı. ve biz o kitap üzerinden anlamak için çok fazla mesai harcadık. ancak sonradan nurettin bilici’nin kitabını bir arkadaşımdan edindim ve bir de ne göreyim!?! adeta derste anlattıklarının kopyası. sonradan anladık ki, hoca prof. dr. unvanına sahip olmasına rağmen özgün bir kitap yazamadığı için akademisyen egosuna kapılmış olmalı ki, derste esas aldığı kitap yerine başka bir kitabı önermiş.

buradan bu hocadan vergi hukuku dersi alan tüm arkadaşlara duyurulur: nurettin bilici’nin kitabını alın ve derse gitmeyin. bizim harcadığımız boşa mesaiyi siz de harcamayın.
  • hayat görüşü olarak öğrencinin ufkunu genişleten, öğrencinin dilinden anlayabilen yegane profesör unvanlı hoca

yapmış olduğu yayınlara ve akademik unvanına rağmen egosu olması gereken kadar olan, mütevazı, kendine özgü ders anlatışıyla dersi öğrenciye sevdiren, sınav sonuçlarını öğrenci odaklı değerlendiren, dalında tek geçeceğim kadındır kendisi.

edit:imla
    hakkında girilen ikinci entry'nin bizzat kendisi tarafından yazıldığını düşündüğüm akademisyen.

kurum ve kuruluşların internet sitelerinde hakkımızda linkinin içeriğinde yazılan yazılar gibi entry girilmiş.

bir de mütevazi kelimesi ile nitelenmiş ki ne desem bilemedim. türk dil kurumunun sözlüğüne bakıldığında, mütevazi kelimesinin anlamı "birbirine paralel olan" şeklinde görülmektedir. o kelimenin orijinali için (bkz: mütevazı)

öğrenci odaklı bir öğretim üyesi olduğu ifade edilen hoca ben öğrenciyken derslerin yarısına gelmezdi. zaten dönemde 14 hafta varken, 3-4 haftasında bir şekilde derse gelmeyen kişi ne kadar öğrenci odaklı olabilir.

ayrıca, her sınavda sorular yanlış mı hazırlanır diye bir serzenişte bulunmadan da geçemeyeceğim. sınav esnasında görevli asistanlara "hocam, bu soruda bir yanlışlık olmalı" seslenişlerini neredeyse her sınavda duyabilirsiniz. her sınav "3. sorudaki a kişisi aslında b'nin yeğeni değil kaynı olacaktı" minvalinde açıklamalar, sınavı olduğundan daha karmaşık hale getirirdi.

öğrencinin dilinden anlayan, öğrenci odaklı, öğrencinin ufunu genişleten bir hoca profili eğer buysa, kötü hoca denildiğinde akla neler gelir bilemiyorum.

edit 1: işbu entryde bahsedilen kelime yanlışı (mütevazı) bir üst entry'de düzeltilmiş görünüyor.
    edit 2: ek söylemler.