şükela:  tümü | bugün soru sor
 • menüler çerçevesinde alışveriş listeli, pratik bilgili eli yüzü düzgün bir yemek kitabı olmuş. alev alatlının okuduğum ilk kitabı değil ama en iyi anladığım kitabı olacak sanırım.
 • bir filozof titizliğiyle hazırlanmış yemek kitabı.

  alev hanım önce bir yıl içindeki çeşitli özel günleri belirlemiş (yıl başı, anne babasının evlilik yıldönümü, torununun doğum günü, 23 nisan, hıdrellez, mezuniyet günü, en uzun gün, gazi koşusu, edremit zeytin şenlikleri, ramazan bayramı, ezine panayırı, birleşmiş milletler günü, şeb-i aruz gibi). her özel gün için bir menü hazırlamış. toplamda 100 menü var. tarifler ayrıntılı ve alev hanımın kendi şahsi tecrübeleriyle de dipnotlandırılmış.

  bu tasnif ile hem insanların bihaber olduğu “menü nasıl oluşturulur” meselesine derman olunmuş hem de her mevsimin kendi meyve, sebzesiyle tarifler verilmiş.

  tarifler çok çeşitli mutfaklardan alınmış, gravklaks tarifi de var kitapta süryani yemekleri de.

  yazdığı her şeyden-fikrî dünyamın oluşması bakımından-çok istifade ettiğim alev alatlı’ya, bu kitap için de bilhassa müteşekkirim.

  edit: kitabın giriş yazısında çok tatlı ve okurken tebessüm ettiren öneriler var. mesela buyrun biri şöyle:

  “seçtiğiniz menüdeki her yemekte aynı başarıyı yakalayamayabilirsiniz. siz bütüncül düşünün, toplamdaki memnuniyet endeksini yükseltmeye bakın”