şükela:  tümü | bugün
  • etken maddesi itrakonazol olan antimikotik.
  • istemsizce queen'in fun it şarkısı gibi okuduğum ilaç.
  • ayak ve tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaç.
    kullanmanız durumunda karaciğer enzimlerinizi kolayca bozuverir, toparlamak için bol su için, lıkır lıkır...

edit1: doktorumun yönlendirmesi ile 3 kürlük bir tedavi sürecim başladı.
    1. hafta 30'lık tablet kutuyu bitirdim, 3 hafta ara verdim. şimdi 30' luk 2. tablet kutuyu bitirmek üzereyim. ayaklarımın hisleri geri gelmeye başladı, ayak altında yer alan bazı bölgelerde his kaybım olmuş meğerse, ayak derim de değişmeye, hafiften incelmeye başladı. yine 3 hafta ara verip ilaca, tekrar son kürü alacağım. yavaş yavaş yiyeceğim sizi mantarlar, siz beni yemeden ben sizi yiyeceğim!
    bilahare gelişmeleri buradan paylaşırım.
  • bir tür mantar ilacı. genellikle vajinal mantarı için verilse de birçok mantar sorununa iyi geliyor. başta da tırnak mantarına.

ilerlemiş tırnak mantarı sorunum vardı. 2.5 ay önce doktora gittiğimde bunu verdi. etkili ama aynı zamanda da bünyeyi yıpratan bir ilaç. karaciğer enzimlerinde sorun yaratacak düzeyde yıpratıyormış, gittiğim doktor kan tahlili vererek duruma göre devam edilmesi gerektiğini söyledi. doktorun bana yazdığı funit, 100 mg olan. sabah akşam kullandıktan sonra gözle görülür bariz bir iyileşme mevcut tırnaklarda. epey etkili bir ilaç anlayacağınız ama dediğim gibi kontrollü şekilde kullanılması gerekiyor. kadın-erkek farketmez, kafanıza göre almayın. doktor gözetiminde alın ki yarın birgün bir de karaciğerinizde sorun oluşmasın. yukarıdaki yazar arkadaşın da dediği gibi, kullandığınız takdirde bol bol su için. başka şekilde dengelenme şansı az benim bildiğim.
  • bu ilacı günde 1 kere olmak üzere 14 gün kullandım. son kullandığım gün ilacı aldığım vakitin üzerinden 12 saatten fazla süre geçti. o günün gecesinde iki bira içtim. saat gece 3-4 gibi inanılmaz bir şekilde alnımdan damla damla su döküldü terden. zaten suyu da az tüketmiştim o gün.

şimdi, bu ilaç ve alkol etkileşim yaparak karaciğere etki etti mi? etmedi mi? bunu bilmiyorum. ama sağ kaburgamın altında, oniki parmak bağırsağının oralarda bir ağrı hissediyorum. hemde aylardır. karaciğer fonksiyonları çalışıyor mu diye belli aralıklarla 3 kan testi yaptım. hepsinde kan değerlerim normal çıktı. sadece mchc çok az yüksek çıktı. şimdi karaciğerime hasar verip vermediğimi veya başka bir sorun oluşmuşsa bunu nasıl çözebileceğimi bilen suserler varsa yeşillendirsinler lütfen.

edit: imla.