şükela:  tümü | bugün
 • birayi hizli icmeye yarayan, bir huni ve bir hortumdan olusan,
  500 ml bira'nin 2-3 saniyede mideye inmesini saglayan
  amatorlerin kolayca komaya girebilecegi,
  deneyimlilerin de 3 birayla sarhos olabilecegi yontem.
 • ingilizce huni.

  ayrica amerikan gencligi (ozellikle universite cagi) arasinda populer olan bir bira icme tekniginin adi. soyle ki, bir kutu bira ucuna uzun, kalin bir hortum takilmis bir huniye bosaltilir. bu sirada hortumun ucu basparmak ile kapatilir. icecek kisi hazir oldugunda dizlerinin uzerine coker. bir baskasi huniyi oldugunca yuksekte tutar. icecek kisi hortumun ucunu agzina getirip parmagini ceker ve bir kutu bira kisa surede agzina bosalir. bu icme yonteminde yutkunmadan yutmak cok onemlidir cunku bira cok hizli akar. icen kisi bogazini acik tutabilmelidir yoksa bira agzindan tasar.

  baska bir hizli bira icme yontemi icin (bkz: shotgun)
 • (bkz: funnel cake)
 • analytics'te sık kullanılan bir kullanıcı davranış analizi.

  kısaca kullanıcının belirli bir seri faaliyetine bakılıp buradaki kayıplar incelenir.

  örneğin bir alışveriş uygulamanız vardır. satışa kadar yaratacağınız bir funnel nasıl olabilir;

  1-giriş ekranı
  2-ürün seçimi
  3-ödemeye geçilmesi
  4-ödemenin gerçekleşmesi

  gibi.

  tüm bu aşamalarda bir funnel yaratılır ve kulanıcı kayıpları analiz edilir. her aşamada belirli bir kullanıcı kaybı doğaldır. ama örneğin bir aşamada, misal ödemenin gerçekleşmesi aşamasında anormal kullanıcı kaybediyorsanız, o aşamada teknik bir problem olabilir ve kullanıcılar işlemden vazgeçerek uygulamayı kapatıyor olabilirler.
 • moka pot'larda kahve konulan ve alt kısımda kaynayan suyun içerisinden geçerek, tabiri caizse kahveyi bir nevi damıtmasını sağlayan filtreli huni. şöyle bişii.