şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kilo almaniz icin gerekli her sey vardir.
    les gibi yagda kizarmis hamur ustune pudra sekerini dayarsin, sonra da ustune diet kola icersin. ama tabi kendi vicdanin bile yemez bu numarayi. festival alanlarinda bolca yapilir bundan. insanlar once hindi bacagi yer, ustune de tatli yerine funnel cake. en son da gider havai fisekleri izlersin.
    god bless america, oh yeah
  • garavel usta’nın ellerine benzeyen görünüşü olan tatlı. bi başladın mı başından kalkamazsınız.
  • başlığı görünce 10 sene öncesine gittim resmen.
    ben bunun ustasıydım!

yapılışı:
    yaklaşık 5 kg ağırlığındaki hazır satılan funnel cake hamur toz karışımı bir mikser kabının içine dökülür. aldığı kadar su eklenir ve mikserde düşük hızda karıştırılmaya başlanır. hamur akışkan olacak. birkaç dakika karıştırıldıktan sonra sürahi gibi bir kaba alınır.
    diğer taraftan derin ve geniş bir tencereye en az 3 parmak kalınlığında yağ konup kızdırılır. yağ iyice ısındıktan sonra aşağı yukarı 20 cm çapında metal bir çember tencerenin içine daldırılır. bu funnel cakein yuvarlak olmasına yarayacak. hazırladığımız sıvı hamur karışımı çemberin dışına taşmayacak biçimde bir sarkaç gibi salınarak sağ-sol, aşağı-yukarı yapılarak tepeden dökülmeye başlanır. hamur kızarmaya başladıkça çemberi çıkarabiliriz. alt tarafı koyu sarı olunca ters yüz etmemiz gerek. iki taraf da kızarınca tabağa alınır.

yenilişi:
    üzerine öncelikle pudra şekeri dökülür. sonra orta kısmına blueberry ya da elmalı jöleli tatlı koyabiliriz. isteyen çikolata sos da dökebilir. en son whip cream ile kenarlarını süsleyerek hem göz hem damak doygunluğu elde edebiliriz. o vanilyalı hamur, kızartma, pudra şekeri ve diğer şekerli toppingler beynimize lezzet sinyalleri gönderdikçe daha çok yemek isteyebiliriz. daha çok yedikçe obez olabiliriz. teşekkürler.