şükela:  tümü | bugün
  • maç kazandıran basketi atması kadar,koçun ona güvenip seti onun üzerine çizmesi çok önemliydi.15 dakikadır oyunda değildi ve son top için furkanı oyuna aldı.nba de bu tarz genç,beyaz kendini tam kabul ettirememiş bir oyuncuya zorda kalmadıkça kolay kolay son top vermezler.bu da koçun furkanı tuttuğunu gösteriyor,ben en çok buna sevindim.
  • furkanı izlemek icin actım macı ama bir detay dikkatimi çekti.şu tribünlere bak insanlar ne güzel eğleniyor stres yok sıkıntı yok anı yaşayıp sadece eğlenmenin derdindeler. bense gecenin dördünde onları izleyip uyuyacağım aq
  • vakti zamanında bahçelievler'deki bir basketbol sahasında karşılıklı oynama fırsatı bulmuştuk. basketbolla pek alakası olmayan ben furkan'ın etkili oyunuyula maçı sikip atmasının ardından, "hareketlere bak sanki nba'de oynayacak" demiştim. bugün gazetede gördüm philadelphia ile sözleşme imzalamış. inanılmaz öngörü yeteneğine sahibim, türk sporu benden faydalan.
  • clippers maçı furkan’ın sixers oluşumunda nasıl konumlandığının göstergesi.

aslında nba ile az çok haşır neşir topluluk bilecektir ama “avrupa basketbolu” izleme kültürü ile, sırf furkan için tv başına geçen izleyiciler için naçizane bilgilendirme yapayım;

nba basketbolunda super-star ve super-star adayları bir basketbolcudan ziyade markadır. yaptığı anlaşmalar, oynayacağı dakikalar, üzerine çizilecek setler mevcut performansına göre değil, o kişinin marka değerine göre hesaplanır. bir nba maçı, hem nba yönetimi tarafından hem de franchise’lar tarafından tek gösterimlik tiyatro gibi görülür. bölgesel haber kaynaklarında veya belirlenmiş hedef kitleye ulaşabilecek medya organlarında her maçın bir hikayesi, bir izlenme sebebi vardır.

örn: “lebron’un sakatlığında davis takımı sırtlayabilecek mi ?”, “takas edilen yeni oyuncunun eski takımıyla yüzleşmesi”, “kobe bryant’ın vefatı sonrası lebron’un yapacağı konuşma” ve benzeri zımbırtılar.

yani özellikle regular season nba maçları henüz furkan’ımızın hikaye öğesi olabileceği durumda değil. tam da bu sebeple sezon genelinde furkan üstüne çizilmiş bir set yok. bakın bu tahmin ettiğinizden çok daha önemli bir durum.

ben simmons ve embiid gibi iki marka, iki tiyatro oyuncusu varken furkan’ın varlığını gösterebileceği, kendi hikayelerini yazabileceği ve markasını var edebileceği tek mevkii “6th man” olmak. çünkü yedek ağırlıklı beşlerin sahada olduğu süreç doğaçlama hücumlar için daha müsait.

yani nba izlerken avrupa basketbolu mentalitesinden biraz uzak olmanızı tavsiye ederim. izlediginiz musabaka yukarida belirttiğim gibi bir basketbol macından ziyade tek gosterimlik bir tiyatro oyununa daha yakındır.

yeri burası mı emin değilim lakin ne alaka diyeceğiniz bir örnek vermem gerekirse türkiye’deki dolar kuru bile furkan’ın üzerine çizilecek setlerin sayısını artıracaktır. neden mi ?

dolar kuru > türkiyede satılan league pass sayısı > nba ve sixers’ın cebine furkan sayesinde giren para > furkan’ı daha fazla sahada görmek isteyen izleyici (müşteri) > furkan’ın aldığı süre ve set

tabiki bunların tamamının gerçekleşebilmesi için furkan’ın yeteneği ve sahada gösterdiği başarının istikrarlı olması gerekiyor.
  • cedi seviciler aynı zamanda furkan sevici de olduğu için arka planda kalmayan basketbolcu.
  • ayağına taş değmesin dedik eline top değmedi. *
  • birisi luka doncice balon yazmıs diğeri süperstar olabilir demiş.bizim türk milleti kadar gaza gelen bir millet yok.biraz yavaş sallayın
  • kendisi hakkında kalıplaşmış önyargılara sahip kişilerce - kısmen - haksızca eleştiriliyor.

- eleştirilerin haksız olduğu kısımların başında fiziğini geliştiremedi savı geliyor. nba'e gittiği zamandan bu yana yaklaşık 25 kilo almış, ilk gittiği zamanlardaki fotoğraflarıyla şu anki fotoğraflarına bakıldığında dağlar kadar fark olan birinden bahsediyoruz. furkan'ın en önemli özelliği pozisyonuna ve avrupalı bir oyuncuya göre oldukça atletik olması. atletik yapısını koruması adına fiziken gelebileceği maksimum seviyeye hemen hemen gelmiş durumda. temel kas kütlesini biraz daha geliştirebilir ancak hali hazırda fiziğini geliştiremedi demek haksızlıktan başka bir şey değil. furkan gerçekten de beklendiği seviyeye çıkabilseydi dahi bu hemen hemen bu fiziğe sahip olması gerekiyordu.

- hakkındaki eleştirilerin haksız olduğunu düşündüğüm bir diğer konu şutunun istikrarsızlığı. sadece şut yüzdesine bakılırsa yada maç maç takip edildiğinde istikrarsız bir tablo olduğu ortada ancak takımında en iyi ihtimalle 6. adam olabilen biri için ve oynadığı takımın içindeki rol dağılımının sorunlu olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda % 38 ile şut atması doğrudan bir eksi değil. furkan'dan redick olmasını bekliyoruz ama gerçekten redick değilseniz philadelphia'da istikrarlı bir şutör olmanız o kadar da kolay değil. takımın en önemli 2 oyuncusunun arasındaki yapısal sorunlar ortadayken bir diğer max kontratlı oyuncunun tobias harris olduğunu düşünürsek furkan'ın istikrarsızlığı takımın 1 numaralı sorun değil. doğru ve boş şutu bulmada philadelphia takım halinde nba'de 23. sırada. ayrıca kendisinden beklenen topu yere vurup içeriye girmeyi bu sene daha sık deniyor.

- evet, furkan kesinlikle eline geçirdiği fırsatları yeterince iyi kullanamadı, bu aşikar. savunması halen daha vasatın altında. şutu takımından bağımsız istikrarlı olmasından ziyade güvenilir olmalıydı bu da doğru. hırsı- en azından ekranda görünüp hissettirecek kadar- yeterli değil ancak bana göre kadro mühendisliği çok da başarılı olmayan yada playoff odaklı oluşturulmuş bir kadroda, yılda 2 milyon dolar seviyesinde kontratı olan, maç başına 8-10 sayı ortalaması katkı alınan bir oyuncuya kötü, berbat demek doğru değil. sixers maç başına kılçıksız 15 sayı katkıda bulunan ve savunma yapabilen şutör arıyorsa onun adı furkan olmuyor 8-10 milyona oynayan danny green oluyor, iyi bir belinelli oluyor. furkan'ın potansiyeli all star bandındayken şu an iyi ihtimalle 3-d'ye evrilmiş durumda. ancak yine de tüm bunlar f/p veya beklentiye göre değersiz bir oyuncu olduğu anlamına gelmez.
  • furkan kadar koçuna da helal olsun; top sekti eline geldi diye düşündüm ama adam seti furkan'ın üzerine kurmuş. koç risk almış ama son saniyede oyuncuya boş üçlük kullandıracak set çizmiş.