şükela:  tümü | bugün soru sor
 • belki karma sistemi ciktiktan sonra belki oncesinde eksi sozlukun en cok tartisilan,en cok iyi veya kotu oy alan,ayni zamanda ayar mekanizmasina en cok kurban giden entry cesidi... peki hakkaten nedir bu futbol entrysi,ideal bir sekli var midir? yazan insani silmek zorunda neden birakir,karmalari neden boyle hoplatir? aslinda bu sorularin benim için onemi yok,ancak futbol entrysi kavramindan yola cıkarak pek çok şey konuşulabilir...

  genellikle en fazla karşılaştığımız futbol entrysi çeşidi ekşi sözlük spor servisinin dakika ve skor vermek amaçlı girdiği entryler...karma meselesi ile ilişkilendirildiğinde yazarların en çok tepkisini alanlar da bunlar...çünkü hakkaten "5.dakikada 1-0 olan maç" şeklindeki bir entrynin aninda kotulendigini hatta nadir de olsa "haftanın en kotu entryleri" sıralamasina girdigini gordum...hayir benim basima gelmedi ama yazan için de oy veren için de hakkaten çok tuhaf... bu 1-0 oldu,ali attı veli attı şeklindeki entrylerin radyo ve tv bulunmayan anlarda çok işime yaradığını itiraf etmeliyim... kötüleyenleri kınıyorum yani buradan...

  başka bir futbol entrysi şekli ise en kanlı olaylara sonuç veren fb-gs çekişmeleriyle ilgili olan...burada artık herkesin bildiği,en azından gözünün aşina olduğu bazı nicknameler ve maalesef onların dediğini yapan orgutlenmiş bir grup hoşlarına gitmeyen tek satırda onlarca kotu oy vererek o entry'yi sildirme ugrasina giriyorlar...kasimpasanin hangi istikamette oldugunu bilmeyen pek cok yazar bu baskiya boyun egiyor yine maalesef...isin komigi bu tipler cok kotu butonunun abuse edilmesi gibi basliklar acarak masummus gibi takılabiliyorlar...baska yerde de yazmistim ama eger bu karma sistemi sozlukte demokratik bir yansimaysa emre kongarin su sozunu yeniden yazmakta fayda var:"köylü egemen bir demokrasi sadece çoğunluğun baskısından ibarettir" bu baskıya boyun eğmeyin eric cartman bile olsaniz...

  suya sabunmayan futbol entryleri var bir de...ne biliym eski dunya kupalariyla ilgili,avrupa ligleri maclari ile ilgili,futbolun temel kavramlari ile ilgili(bunlarin cok nadir oldugunu soylemek lazim) buralarda hakkaten iyi yazan iyi kotu yazan kotu oy aliyor...heralde duygusallik agir basmadigindandir...

  genelde sanatın hayatı,hayatın taklit ettigi soylenir ozellikle entellektuel takılmayı seven zümrelerde...ancak hayatı taklit eden bir oyun varsa o da futboldur... hatanın birazı da bizde;ona gereken degeri verip ozene bezene yazmak,geçmişte yaşanmış,bugün yaşanan bir sürü güzel şeyi hatırlatmak yerine çoğu zaman ona buna laf sokma,kendimizi rahatlatma yoluna gidiyoruz... halbuki tvdekileri, gazetelerdekileri,çevremizde bizi kuşatanları bir tarafa birakip beyin kıvrımlarımızı kullansak konuşacak ne çok şey bulucaz..
 • lüzumsuz mu, sistem koyunlarına mı hitap eder? belki de öyledir ve fakat sözlükçülerin clipboardlarındakiler veya kezban ile abazan diyalogları lüzumsuzluğuyla kıyasta başabaş gider sanırım.
  fersah fersah öteden teşhis edilebilen "iki kitap okudum hayatım gaza geldi"cilerin savunma zaaflarına dair.
 • valla ek$i sozluk bir ce$it bilgi payla$im platformuysa, herkes kurallara ve formata uydugu surece istedigini yazabilir.
  ha sen yazilanlari begenmiyorsan herkesi kotu oylama hakkin oldugu kadar, bazi kucuk yazilimlarla o rahatsiz oldugun ba$liklarin, entrylerin gozunun onune gelmesine engel de olabilirsin.
  ama kimseye kufur etmeye hakkin yoktur. ha format dahilinde edersin kufurunu, bunu yapabilmeye hakkin da vardir ama seni okuyanlara kalibren hakkinda 1-2 fikir vermi$ olursun. hic darilmaca gucenmece olmasin.

  "ulke satilir gikiniz cikmaz, rejimi degi$tirmek isterler susarsiniz." gibi bir yakari$ da pek gereksiz. zira ne alakasi var? sozluk dedigin ortam, binlerce insanin du$uncelerini, korkularini, hobilerini payla$tigi bir ortam. herkes ayni kalipta olacak diye bir kaidesi mi var?

  neyse demem $udur ki, futbol entrysi civik civik, yuzeysel yazildiginda pek rahatsiz eden bir olaydir ama bu entryler, hakkini vererek yazanlardan okundugunda ciddi ciddi keyif vermektedir.

  ha tenis sporuna entry girilmi$, ha curling sporuna girilmi$. ne farkeder? millet seviyor ve yaziyor yazilarini. rahatsiz oluyorsan okumazsin, ele$tirirsin ama hakaret edemezsin. ha edersen de gelen tepkilere hazir olacaksin.
 • "x takımlı olmama rağmen" diye başlar.
 • yazmaktan ve okumaktan acayip keyif alınan entry.

  tanımı da yaptıktan sonra sadede gelelim. sistemin koyunu olmaktan bahsedip kendisine öğretilen ve senelerden beri levent kırca parodilerinin anafikir kısmına konulmaktan daha işlevsel bir şekli görülmeyen cümleler ile olaya girenleri gösteriyor en başta. oturduğu sırça köşkünde televizyon seyrederken - ajitasyon yapmamı beklemesin kimse. orta halli bir memur evinden bahsediyorum - yemek arası yanındakilere dönüp "memleketi satıyorlar, rejim gidiyor" diye konuşup iş aktif olmaya geldiğinde kıçını kaldırmayan özal yapımı solcunun beyin kıvrımı sikme fantezisinden daha evla burada okuduğum bir azuth ya da ich ya da belgarath entry'si.

  hem sikme konusunda en azından yazım yönünden sizden daha iyileri varken - author vs. - o işlere de girişmemek lazım sanki. oylama olayını bilmiyormuş gibi davranıp şark kurnazlığı ile gülen ve ağlayan yüz peşinde koşanlar daha az rezil değiller futbol yazanlardan.

  hadi 9.15'e açılın şimdi. adamın canını sıkmayın.
 • karma ile derdi olmayan erkek yazarlar girerler. gerisi de entelektüel birikimlerini başka konularda görücüye çıkarır. bok atmak, ahkâm kesmek falan bunlar ortamın doğasında var. başlığın ismi futbol olunca çizgiler biraz daha keskin o kadar. keyifli de bence.
 • yazarları, fanatizmin etkisinden çıktıkları anda çok daha güzel olacak olan entry'lerdir. bu kadar basit.
 • mutlak suretle kötülenmeye mahkumdur. karmasını çok düşünenler, bu sebepten futbolla alakalı hiçbir entry girmemeli, konudan uzak durmalılar.