şükela:  tümü | bugün
 • futbolu rezil eden ve sıkıcı bir hale sokan vakit geçirme taktiklerini ortadan kaldıracak olan uygulamadır.

  maçın süresini hakem belirleyememeli. hakem de bir insan ve manipülasyona açık sonuçta.

  maçların süresi merkezi kronometre ile takip edilmeli. sadece top oyundayken ve sahadayken bu kronometre çalışmalı.

  top taca, auta falan çıktığında ve sakatlık olduğunda merkezi kronometre durmalı.

  tam 90 dakikada da maç bitmeli. uzatma falan olmamalı.

  yere yatan futbolcuların vakit geçirdiği bir saçmalık değil futbol izlenmek istiyorsa bu yapılmalı.

  en az video lig kadar önemli bir uygulama.
 • gerekli bir uygulamadır.

  milyonlarca insanın aklına gelmiştir çünkü bariz bir gereklilik.

  insanlar yerde yatan futbolcuları veya vakit geçirmek için yapılam çirkeflikleri değil futbolun kendisini seyretmek istiyorlar.

  bilmem anlatabildim mi ?
 • selam dostlar, 2050 yılından haberlerim var.

  futbol bir hayli değişti. topun oyunda kalma süresinin yaklaşık 55 dakika olduğunu duymuşsunuzdur. türkiye ligi gibi dandik liglerde bazen 50'nin altında kaldığı haftalar bile oluyor.

  işte bunu düzeltmek için önce ingiltere alt liglerinden birinde bir pilot uygulamaya başlandı 2021'de. maçlar 30 dakikalık 2 yarı şeklinde oynamaya başladılar. ortaya çıkan sonuç şu oldu, oyuncular yine oyunun doğası gereği bazen ağırdan alıyorlardı ancak oyunun son üçte birlik bölümündeki sakatlıklarda %43'lük azalma gözlemlendi. toplam maç süresi ise 85 dakika civarı oluyordu. atılan gol oranında %7, koşu mesafesinde ise %4 artış gözlendi.

  sistemin başarılı olduğu aşikardı. sorun bunu rekabetçi yönü bozmadan üst liglere uygulamaktı. malumunuz avrupa'da maçlar 45'lik oynanırken siz 30'luk yapamazsınız birden. tabii bir de alışılmış futbol, stat, taraftar kültürü var. bir gecede aha bu diyemezsiniz adamlara. 2025-26 yıllarına kadar bir sürü büyük takım gösteri maçı oynadı farklı ülkelerden kulüplerle. 2026 sonunda bulgaristan ve macaristan ligleri 30'luk sisteme geçmişlerdi bile. 2028 yılında ise ispanya tüm liglerini bu sisteme geçirdi ve 2033 yılına geldiğimizde şampiyonlar ligi ve avrupa kupası da bu formatta oynandı. 2034 endonezya dünya kupası'nda 45'lik formatın kullanılması çok tartışıldı ancak fifa eski yöntemle devam etti. 2038 uruguay dünya kupası 30'luk sistemin uygulandığı ilk dünya kupası olma özelliğini taşır. finalde tartışmalı bir golle italya abd'yi 1-0 mağlup edip kupaya uzandı.

  uygulamanın ilk ve ikinci 10 yılında gerçekten başarı sağlandığı düşünülebilir. oyun hızlandı, faul sayısı azadı, ortalama koşu mesafesi 2010'lu yıllara göre %21 arttı. lakin 2040'lı yıllardan beri futbol yine yavaşlama evresine girdi. bugünlerde sahaları küçültmek öneriliyor.
 • gerekliliktir. top sadece hareket halindeyken merkezi kronometre çalışmalı. top durduğu anda merkezi kronometre durmalı. bu şekilde oyunun gereksiz yere durması, yavaşlaması, sahtekarlıklar, çirkeflikler ve futbolu sıkıcı hale getiren saçmalıklar engellenmiş olur.

  seyir zevki artar, emek hırsızlığı önlenir ve hakemlerin keyfi davranışlarına mani olunabilir böylece.