şükela:  tümü | bugün soru sor
  • selam dostlar, 2050 yılından haberlerim var.

    futbol bir hayli değişti. topun oyunda kalma süresinin yaklaşık 55 dakika olduğunu duymuşsunuzdur. türkiye ligi gibi dandik liglerde bazen 50'nin altında kaldığı haftalar bile oluyor.

    işte bunu düzeltmek için önce ingiltere alt liglerinden birinde bir pilot uygulamaya başlandı 2021'de. maçlar 30 dakikalık 2 yarı şeklinde oynamaya başladılar. ortaya çıkan sonuç şu oldu, oyuncular yine oyunun doğası gereği bazen ağırdan alıyorlardı ancak oyunun son üçte birlik bölümündeki sakatlıklarda %43'lük azalma gözlemlendi. toplam maç süresi ise 85 dakika civarı oluyordu. atılan gol oranında %7, koşu mesafesinde ise %4 artış gözlendi.

    sistemin başarılı olduğu aşikardı. sorun bunu rekabetçi yönü bozmadan üst liglere uygulamaktı. malumunuz avrupa'da maçlar 45'lik oynanırken siz 30'luk yapamazsınız birden. tabii bir de alışılmış futbol, stat, taraftar kültürü var. bir gecede aha bu diyemezsiniz adamlara. 2025-26 yıllarına kadar bir sürü büyük takım gösteri maçı oynadı farklı ülkelerden kulüplerle. 2026 sonunda bulgaristan ve macaristan ligleri 30'luk sisteme geçmişlerdi bile. 2028 yılında ise ispanya tüm liglerini bu sisteme geçirdi ve 2033 yılına geldiğimizde şampiyonlar ligi ve avrupa kupası da bu formatta oynandı. 2034 endonezya dünya kupası'nda 45'lik formatın kullanılması çok tartışıldı ancak fifa eski yöntemle devam etti. 2038 uruguay dünya kupası 30'luk sistemin uygulandığı ilk dünya kupası olma özelliğini taşır. finalde tartışmalı bir golle italya abd'yi 1-0 mağlup edip kupaya uzandı.

    uygulamanın ilk ve ikinci 10 yılında gerçekten başarı sağlandığı düşünülebilir. oyun hızlandı, faul sayısı azadı, ortalama koşu mesafesi 2010'lu yıllara göre %21 arttı. lakin 2040'lı yıllardan beri futbol yine yavaşlama evresine girdi. bugünlerde sahaları küçültmek öneriliyor.