şükela:  tümü | bugün
 • bilindik kuralların yanısıra hiç görülmedik, görülme olasılığı da çok düşük kurallar da var. yapanlar olayın teorik bütünlüğünü kurmuş. serbest vuruştan kendi kalene gol atarsan korner olur aleyhine, mesela. ya da top kalenin önündeki kediye çarparsa hakem atışı gibi..
  bir de hakemle yardımcı hakem arasında kimsenin görmediği bir dolu işaret, atraksiyon mevcuttur.
 • cumhuriyet gazatesi'nin şu günlerde verdiği kitapçık. ayrıca çok şık bir futbol spikeri klişesi.
  herkes yorum yapar ama bu söz konusu kuralları da gerçekten layığıyla bilen çok azdır.
 • bu adresten hepsine ulaşılabilir
  http://www.netbul.com/…alar/spor/kurallar/index.asp
 • dokuz kusurlu hareket olarak başlayıp aldığı fazla kilolar nedeniyle yaşamına on kusurlu hareket olarak idame ettirmesine rağmen, pazar, pazartesi, salı, çarşamba, kurtlar vadisi günü, cuma, cumartesi geceleri, futbol yorumcularına bakılırsa sayıları on milyonlarla ifade edilebilecek kurallar bütünü.

  19 ekim 2008 galatasaray trabzonspor maci gösterdi ki, disiplin adına alınmış bazı kararlar insanları gol sevincinden mahrum bırakıyor. korner bayrağını yerinden çıkarmak hangi sebeple sarı kart olarak yorumlanır? penaltı olunca saha içine giren muhabirleri, gol olunca ceza sahasına girip schumacher* veya hayrettin* in topu filelerden almasını görüntüleyen gazeteciyi, attığı golden sonra tribündeki tel örgülere yapışan ve boynu kopma tehlikesi yaşayan tanju* veya rıdvan*' ı, attığı golden sonra formasını çıkarıp, keçeli kalemle akletine* yazdığı yazının silinmiş olduğuna şaşıran hakan şükür' ü izleyerek büyüyen futbolseverin bu kadar ucuz sarı kartlara saygı duyması beklenmesin.

  misal; obafemi martins* gol attıktan sonra takla atıyor, yarın öbürgün fifa takla sınırlaması mı getirecek? (3 takladan sonrası sarı kart) (hocam valla 2,5 attım, çabuk kalktım dikkat edersen*) yada timsah yürüyüşüne katılan futbolcu sayısı yediyi geçerse sarı kart mı olacak?

  eğer forma çıkarmakla, bayrak diğeri söküp -ki kendisi portatiftir, tek hamleyle yerine konur- oynamakla seyirci veya rakip taciz edildiği kabul ediliyorsa seyirciye yapılan sus işareti de aynı paralelde değerlendirilmeli, son olarak bülent uygun bugün top oynasaydı verdiği asker selamından sonra sarı kart mı görecekti?
 • az önce ntvspor' da izlediğim habere göre bundan sonra penaltı atışı sırasından topa gelirken birden duraksayıp kaleciyi yanıltma hareketi haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle yasaklanmış ve bunu yapan sarı kartla cezalandırılacakmış. hayatımda bu kadar komik bir karar görmedim. zaytung zihniyeti bütün dünyayı ele geçiriyor yavaş yavaş.

  edit: sarı kart bilgisi eklentisi.
 • bu kurallardan biri de rakipten gelen ve kısa mesafede savunmacının eline çarpan topun frikik ya da penaltı olarak değer kazanmaması. bu kuralı hepimiz biliyoruz. buradaki mantık savunmacının yakın mesafeden gelen topa karşı hazırlıksız olması, özetle masum olması. rakipten ve yakın mesafeden gelen topta eli koruyamayan savunmacı cezalandırılmıyor, ama hava topuna elleri açık çıktığında her ne kadar bilerek dokunmasa da, top ele değiyorsa penaltı oluyor.

  benim asıl değinmek istediğim olay, topu kontrol etmeye çalışırken topun ayaktan sekip ele çarpması ve bu şekilde de oyuncunun önüne düşmesi, ya da şişirmeye çalışırken yine ele çarpıp önüne düşmesi durumlarında da bu olay çarpma olarak değerlendiriliyor ve frikik ya da penaltı olarak değer kazanmıyor. bana sorarsanız bu dünyanın en saçma olayıdır. oyuncunun tamamen kendi beceriksizliği sebebiyle top rakibe gidecekken eline çarpıp önüne düşüyorsa bunun adı frikik ya da penaltı olmalıdır.
 • bir konunun açıklığa kavuşturulmasını beklediğim oyun kuralları. şimdi bir korner olduğunu düşünelim ve korner kullanan takımın oyuncusu rakip savunma oyuncusuna yüklenerek yükseliyor ve ondan aldığı güçle daha yükseğe çıkmış oluyor doğal olarak da rakibini bozduğu için faul yapıyor. tamam hiç sıkıntı yok. fakat yüklenerek daha yükseğe çıkmak için kendi takım arkadaşını kullanmak faul müdür? bildiğim kadarıyla kendi takım arkadaşına yaptığın hareketlerden dolayı kart görülebiliyor ama faul oluyor mu, olmuyorsa neden kimse bunu denemiyor merek ediyorum. bilen bir yazar yeşillendirirse mutlu olurum.
 • şu golden sonra forma çıkartan futbolcuya sarı kart çıkartılması kadar saçma bir olay yok.
  rakip taraftar tahrik oluyorsa olsun ne yapalım yani.
 • artık değişip durmaması gereken kurallardır!

  yeter amk ders çalışır gibi kural kitabı mu okuyacağız her sene!

  yok bi sene elin açıklığı önemli olur, yok bi sene bel hizasının altı derler, yok öbür sene kasıt unsuru var mı ona bakarlar...

  -e penaltı lan!
  -yok abi bu seneki kurallara göre rakip kalecinin götünün o anki pozisyonuna bakıyo hakemler. (gururlu bir duruşla gerine gerine söylenecek)

  bi zevkimiz var onu da adam gibi bilerek takip edemez hale geldik!
hesabın var mı? giriş yap