şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yeditepe universitesinde 2003te yapilan ulusal munazara turnuvasinda verilmis bir konu..
 • franco ispanya 'daki buyuk stadyumlari kasitli olarak futbolu toplum afyonu olarak kullanabilmek icin yaptirmistir.
 • kesinlikle dogru olan bir soz. ter ter tepinen bir ambulansa yol açmak yerine şampiyon x konvoyuna yer yaratma acayipliğini başka hiçbir şey açıklayamaz...
 • gayet akıllı, kültürlü insanların derbi zamanlarında aklını kaybetmesi ve bütün galatasaraylılara sinir olması ya da bütün fenerlilerin salak olduğunu düşünmesi, "5-0'ı unutmayalım", "muhaha 6-0, 6alatasaray", "yok efendim siz pendiğe yenildiniz, siz daha kötü x takımından şu kadar gol yediniz" gibi akıl-mantık fakiri muhabbetlere girişmesi, bu önermenin doğruluğunun en güzel kanıtıdır. gayet normal arkadaş olan iki insanın birbirleriyle karşıt takımların taraftarları olarak konuşurken aldıkları tavır, birbirlerini kızdırma, canını yakma isteği midemi bulandırıyor.
  mesela ritmik jimnastik spordur, voleybol da mis gibi spordur ama futbolun -elbette teoride değil ama- pratikte sporluğu kalmamıştır. at yarışı ya da horoz dövüşü ne kadar spor ise futbol da o kadar spordur.
  taraftarlarının birbirlerini bıçakladığı göztepe ve ksk adlı iki şeye sahip olan bir ortamda bundan iyice tiksindim. bu yüzden nefretimi mazur görün lütfen.
  ayrıca, az alakalı ama(bkz: boks spor ise savaş olimpiyattır)
 • hasmet babaoglu na gore ki sonuna kadar katılıyorum keske afyon olsa. hani soyle hafta sonu seyrettiginiz bizi buralardan alıp goturen bi rahatlık saglayan uyusturan falan razıyız eger boyle olacaksa. ama afyon bile degildir olamamıstır uyutamamaktadır, rahatlatamamaktadır.
 • izlemesi ve yapması en güzel,en zevkli spor olduğu için kurban edilmiştir futbol.bu yüzden milyonlar izler.yeryüzünde daha güzel bir spor dalı olsa idi x toplumların afyonudur denilirdi.fakat üzerinde tartışmak hele dövüşmek saçmadır.sadece zevk için seyredilmesi gerekir.popülizme çok iyi bir malzeme olması dolayısıyla harcanmaktadır.futbolun içinden parayı çıkarır ve şovenist duygularımızı bastırırsak işte o spor olan futboldur ve seyrü sefa dır.futbola bu gözle bakılıp altında başka şeyler aranmamalıdır.futbol güzeldir.
 • doldurdugu gundem ve kapladigi prime-time goz onune alindiginda hakli yanlari ortaya cikan onerme. asil hayati etkileyen fena durumlarin uzerini ortmesi, agirligini hafifletmesi acisindan bir afyon olabilir - ama futbol olmasaydi icat edilmesi gerekirdi. her mac bir heyecan ve bir meydan savasi, her mac bir desarj imkani; her yenilgi yerinme, her yengi bir ovunme imkani. aslinda super: (abuk sosyopat durumlar haricinde) kan dokulmuyor, insanlar desarj oluyor, toplu olarak sevinip/uzulup hisleniyor, tanimadigi insanlarla ortak bir yan bulup birbirine baglaniyor. afyonsa afyon, toplumsal bir ihtiyac - duduklu tencerenin dudugu.