şükela:  tümü | bugün
 • futbolla basketbolun arasinda farklilarin karsilastirilmasidir; ki bunlardan en bilineni de futbol kurallarinin karambole ve deneme yanilma ile ortaya cikmis olmasi, basketbol kurallarinin ise, bir profesor tarafindan hem kadinlarin hem erkeklerin rahatca oynayabilmesi icin yazilmis olmasidir.
 • basketbol maçına, kız arkadaşınızla,3 yaşındaki küçük bir bebeyle, annenizle rahatlıkla gidebilirsiniz, ne bir küfür çalınır kulağınıza, ne de dallama görürsünüz etrafta.tabi gidilen maç medyatik bir maç değilse, yani maça sadece basketbol seyircisinin ilgi duymuş olması gerekiyor aksi halde ;(bkz: 14 haziran 2009 efes pilsen fenerbahçe ülker maçı)
  futbol maçına ise; mahalleden arkadaşlarla gidilir, yüzlerce dallamayla 90 dk. geçirilir, küfürler, ter kokusu gırla gider...*istisnası var mıdır?her ikisinin de vardır.
 • aslında düşününce pek çok detay bulunabilen karşılaştırma.

  basketbolcular faul yaptıktan sonra el kaldırıp kendilerini gösterir. futbolcular da faulden sonra el kaldırır ama "vallahi ben bir şey yapmadım" demek için.

  futbolda sürekli defans yapan takımlar kazansalar da nefret edilir. basketbolda ise tribünlerin "defense" diye inlediğini görebiliriz.

  basketbolda geri dönüşler daha sık yaşanabiliyor. bu yüzden futboldaki geri dönüşler çok daha unutulmaz oluyor.

  gol olup olmayacağı bile kesin değilken futbol izlemek için üstü açık stadları dolduruyoruz fakat sürekli hareketli, sürekli skor üretilen basketbolu izlemek için sıcacık salonlara giden yok.

  ...
 • futbol basittir basketbol ise daha komplike; yere 2 taş koyulup futbol oynanır ama basketbol için pota gerekir.
 • basketbol kuralları vakit geçirme soytarılıkları yapılmasına izin vermez, futbolda serbestir. bu yüzden 5 saniye kuralı yada 24 saniye kuralı, benzeri kurallar futbolda da olmalıdır.
 • futbol doğal bir dil gibidir. oyunun gelişimini hızlandırmak için kurallara dışarıdan müdahaleye, teknolojiye falan minimum seviyede ihtiyaç duyar çünkü oyunun basitliğinin ve özündeki doğallığının getirdiği özgürlük içerisinde hem oyuncu hem taktisyenler kurallarda köklü değişiklikler yapılmasa bile bu oyunu sürekli ileriye taşıyacak hamleler yapar ve neredeyse sınırsız sayıda kombinasyon üretebilirler.

  basketbol ve voleybol gibi sporlarsa müthiş kompleks kurallar içerisinde tanımlanmış ama bu kurallara rağmen ikide bir radikal değişikliklere ihtiyaç duyan yapay diller gibidirler. bu değişiklikler olmadan oyunun seyir zevkinin düşeceği ve bir yerlerde tıkanıp kalacağına inanılır. en önemlisi temel seviyede futbol oynamak için ihtiyacınız olan tek şey basit bir toptur.
 • futbol oynarken kişinin fiziksel özelliklerinin çok önemi yoktur. o yüzden iki taş bir top bulan herkes kendi çapında futbol oynayabilir. göbek varmış, boy kısaymış vs. pek sallanmaz. basketbolda ise durum tam tersidir. karşısında oynadığınız adam sizi fiziğiyle eziyorsa babayı almanız muhtemeldir. bir de ha denince pota bulmak zor oluyor.

  fakat nihayetinde ikisi de candır, canandır.
 • basketbolu izlemek futbolu ise oynamak daha zevklidir.

  ..

  çünkü zevk, ritmden hiç düşmemek, heyecanı an be an yaşamakla ilintili. top taca çıkmayacak, 5 dk yere düşeni beklemeyeceksin vs. bugün için kolektif futboluyla haz veren tek takım barcelona. kolektif basketbolu ise tenefüste lise öğrencileri bile becerir. basketbolda biraz daha takım oyunu öne çıkar, futbol daha bireysel. futbol oynarken yeteneklerini sergilemen için olanak daha çok. nefis ara pası atsan, harika çalımlar atsan en süper sensin düşünebiliyor musun? basketbolda çalım bile yok. attığın basketin yeri belli ve sürprizler daha az. böyle de olsa her hücumda top fileden geçince bizleri ayağa kaldıran süper bir organizasyon basketbol.

  bu entry altı yaşındaki tüm çocuklara armağan olsun.
 • basketbol'da sayı olacak topu bloklayan oyuncu sevinçten kendınden geçip bağırarak orgazmın doruklarına ulaşırken;futbolda gol olacak topu çizgiden çıkaran oyuncu soğuk kanlı şekilde pozisyonu takip ederek oyuna devam eder.
 • bir topun peşinde koşan 22 adam ile bir topun peşinde koşan 10 adamın kıyaslanması durumudur. *