şükela:  tümü | bugün
 • ekşi sözlükte bolca bulunan insandır. derbilerin olduğu gün bu maçları her konudan daha önemliymiş gibi gündem yapar, 90 dakikalık maçı 180 dakika tartışır. maalesef insanlar içinde erkeklerde daha yaygındır. ama kızlarda da bu hastalık görülür.

  zevk almanın dışında futbolu bu derece yüceltmenin hiç bir mantığı yoktur. çok zorlasanız bu tür, seviyorum sanane der. sevsin sevmesine de sosyal ortamlarda herkes sevmek zorundaymış ya da futbol çok mühim bir şeymiş gibi davranmasın.
 • futbol ile alakam yok kurallarını dahi bilmiyorum nedense bu spor benim ilgimi çekmedi kapitalist bir spor dalı diye adlandırıyorum futbol hakkında tek diyeceğim bu. futbol takımı bağımlısı arkadaşlar için tuttuğu takım bir maçta kaybetse bu arkadaşların doğum gününe denk geldiyse ve doğum günü kutlanmışsa bile mutsuz gün geçireceklerdir. yapmayın gençler böyle futbol sektöründe milyarlarca dolarlar akıp pastanın en küçüğünü yiyen futbolcu bile bizim bir arada göremeyeceğimiz parayı alıyordur. hayatınızdan ve sevdiklerinizden önemli değil bu takımlar.
 • futbolun evrensel birleştirici gücü olduğuna inanan insandır. sevmediğin bir insanla aynı sevinci paylaşabilirsin. stada gittiğinde hiç tanımadığın bir insanla kendini sarılmış, havalara zıplarken bulabilirsin. türküyle, kürdüyle, alevisiyle, ateistiyle, dindarıyla aynı marşı söylerken bulabilirsin. ve bunları yaparken, sadece takımını düşünürsün. kimin ne olduğunu değil...
  ayrıca şu videodaki hissiyatı çok az şeyde bulabilirsin;

  https://twitter.com/…nmaz/status/702525207995682816

  herkes sevmek zorunda değil, ama ortada bir gerçek var. futbol güzel bir oyun ve o stada gittiyseniz farklılık sadece renklerde vardır.
 • evrensel birleştirici gücü dediğin şey seven insanlar arasında oluşabilir ama bu sinema sevenler, tiyatro sevenler vs. hepsi için geçerli. futbol güzel bir oyun derken ise oynayan için evet çünkü spor ve zevkli, izleyen için ise sadece rekabet duygusunun verdiği bir hırstan ibaret. çok anlamı yok yani.
 • futbola verilen emek, çaba bilime teknolojiye, felsefeye filan verilseydi insanlık epey ilerlerdi diye düşünüyorum.
 • insanlık ilerlerdi, bize bir faydası olmazdı. futbola devam.
 • en büyük meziyetleri; top peşinde koşmak, top peşinde koşanlara taktik vermek, top peşinde koşanlara taktik verenleri seçmek olan insanlara kısaca yuvarlak bir topa; gereğinden çok çok fazla anlam yükleyen, çoğunluğun oluşturduğu insandır.

  yok efendim messiciler, yok efendim ronaldocular.

  güzel kardeşim; bende futbol severim. oynaması da izlemesi de zevkli çünkü. ama nedir bu ilginin bokunun çıkması?

  bir oyunun bu denli paralar etmesi apayrı bir olay.

  geçenlerde gördüm. bir işadamı; ailenin maddi imkanları nedeniyle hayata önde başlamış. elinde çokça iş var. bir sürü buluşa, icada ne bileyim başarıya önayak olabilecek maddi kaynaklara ve çevreye sahip. ama şahsın en büyük hayali; futbolla ortaya çıkmış olan bir kulübe başkan olmak.

  beni üzen nokta şu; bu kadar insan nasıl oluyorda, başkalarını yalamaktan bu kadar zevk alabiliyor. yok şu benim kralım, yok öl de ölelim.
  kralım lordum dediği kişi kendisini görse bok muamelesi yapacak haberi yok.

  ya ben farklıyım, yanlışım. ya da insanlar bi tuhaf...
 • ali kırca'nın bir kitabı vardı. futbol hayattır diye. futbolun anlamının abartılmasında zirve noktalardan birisi bence bu kitaptır.

  futbol hayat falan değildir. en salak adam bile anlasın diye kuralları basit şekilde düzenlenmiş futbol ile hayatın karmaşası kıyaslanamaz bile. hatta sırf bu basitliği nedeni ile futbol izlemeyi sıkıcı bulurum.