şükela:  tümü | bugün
 • ekşi sözlükte bolca bulunan insandır. derbilerin olduğu gün bu maçları her konudan daha önemliymiş gibi gündem yapar, 90 dakikalık maçı 180 dakika tartışır. maalesef insanlar içinde erkeklerde daha yaygındır. ama kızlarda da bu hastalık görülür.

  zevk almanın dışında futbolu bu derece yüceltmenin hiç bir mantığı yoktur. çok zorlasanız bu tür, seviyorum sanane der. sevsin sevmesine de sosyal ortamlarda herkes sevmek zorundaymış ya da futbol çok mühim bir şeymiş gibi davranmasın.
 • futbol ile alakam yok kurallarını dahi bilmiyorum nedense bu spor benim ilgimi çekmedi kapitalist bir spor dalı diye adlandırıyorum futbol hakkında tek diyeceğim bu. futbol takımı bağımlısı arkadaşlar için tuttuğu takım bir maçta kaybetse bu arkadaşların doğum gününe denk geldiyse ve doğum günü kutlanmışsa bile mutsuz gün geçireceklerdir. yapmayın gençler böyle futbol sektöründe milyarlarca dolarlar akıp pastanın en küçüğünü yiyen futbolcu bile bizim bir arada göremeyeceğimiz parayı alıyordur. hayatınızdan ve sevdiklerinizden önemli değil bu takımlar.
 • futbolun evrensel birleştirici gücü olduğuna inanan insandır. sevmediğin bir insanla aynı sevinci paylaşabilirsin. stada gittiğinde hiç tanımadığın bir insanla kendini sarılmış, havalara zıplarken bulabilirsin. türküyle, kürdüyle, alevisiyle, ateistiyle, dindarıyla aynı marşı söylerken bulabilirsin. ve bunları yaparken, sadece takımını düşünürsün. kimin ne olduğunu değil...
  ayrıca şu videodaki hissiyatı çok az şeyde bulabilirsin;

  https://twitter.com/…nmaz/status/702525207995682816

  herkes sevmek zorunda değil, ama ortada bir gerçek var. futbol güzel bir oyun ve o stada gittiyseniz farklılık sadece renklerde vardır.
 • evrensel birleştirici gücü dediğin şey seven insanlar arasında oluşabilir ama bu sinema sevenler, tiyatro sevenler vs. hepsi için geçerli. futbol güzel bir oyun derken ise oynayan için evet çünkü spor ve zevkli, izleyen için ise sadece rekabet duygusunun verdiği bir hırstan ibaret. çok anlamı yok yani.
 • futbola verilen emek, çaba bilime teknolojiye, felsefeye filan verilseydi insanlık epey ilerlerdi diye düşünüyorum.
 • insanlık ilerlerdi, bize bir faydası olmazdı. futbola devam.