şükela:  tümü | bugün
 • futbol sporunu icra eden olumlu
 • halk arasinda topcu da denir
 • neredeyse tamımı kendilerinden söz ederken "biz" kişisel tanımlama sıfatını kullanan meslek dalı mensupları.
  (bkz: bugün iyi oynadık, elimizden geleni yaptık, attığımız gol sayısı değil, takımın başarısı önemli,biz bu takım için varız, vs...)
  (bkz: aptullah ercan)
 • amator olanlarinin hayatlarinin cogunu antremanla ev arasinda gecirmek zorunda oldugu meslek.
 • (mahalle takımı da olsa herhangi bir takımda futbol oynayanlar) - (hakan şükür)

  şeklinde formüle edebileceğimiz insanların mesleksel ve konumsal ismi.
 • ne bok yerse yesin karizma yapan insan evlatlarıdır bunlar.
  nasıldır,niyedir anlayamadım arkadaş.
  (ara: futbolcu karizması)
 • (bkz: fitbolcu)
 • turk ve musluman olanlarina niyeyse bir turlu isinamadigim sportif meslek adami.

  televizyonda hep izliyorum, baska ulkelerin futbolcularina bakiyorum, cok inancli gorunuyorlar bizimkilere gore. ozellikle guney amerikali olanlar, fakir ama gururlu ailelerin cocuklari. mactan once istavroz falan cikartiyorlar, hani boyle dinlerinde cihad benzeri bir muessese olsa en onde yer alacaklarmiscasina. her biri birer gladyator, her biri birer sovalye sanki. yillarca ivan zamorano'nun 18 numarali formasinin 1 ve 8 rakamlari arasindaki + isaretini hac sanmistim da "ne kadar dindar bir erkek, ne guzel insan, adi guzel formasi guzel ivan" demistim; meger 1+8=9 mahiyetindeymis, 9'un ronaldo'ya ait olmasindan mutevellit. bir de tsunami felaketi sirasinda kendisine bir merdiven getirerek agaca cikmasina yardim edecek kimseye tam 2 milyon euro teklif eden bi filippo inzaghi gercegi var tabii, bu iki futbolcuyu tenzih ederek devam ediyorum.

  bu guzel insanlar, gelir ile iman arasindaki ters orantiya meydan okurcasina gidip ulkelerine futbol okulu aciyor, fakir cocuklara yardim ediyor, kiliseye bagista falan bulunuyorlar. izleyenler bilir, marimar'in sevgilisi bi futbolcu cocuk vardi, ismi sergio'ydu, o da o muhitin papaziyla falan cok iyi gecinirdi; marimar'in evini yakmislardi bi de; "bunu yapan futbolcu olamaz" demistim, ama konumuzla alakasi yok tabii. sozlerimi burada noktalarken mactan once comelerek dua eden alex'i cok cekici buldugumu da belirtmek isterim.
 • gündelik hayatlarında cici cici giyinmeyi, büyük saatler takmayı, bol jöle ve briyantin kullanmayı, gazete-dergi okumayı, kendilerine hayli özenmeyi seven bir insan grubudur, futbolcular. çapkın olmakla birlikte, gönül adamı takılırlar; öyle bir dilemmaları da vardır yani; lakin iyi aile babası oldukları söylenebilir.

hesabın var mı? giriş yap