• fifa'nın futbolculara 1 - 99 arası forma numarası seçme hakkı vermesiyle boku çıkan hadise.
    türkiye futbol federasyonu sırt numarasının 25-30 cm arası, yazan ismin de 7.5cm den kücük olmaması kaydı ile istenen numaranın kullanımına izin vermiştir.
    kullanılan numaraların genel olarak meallerini incelersek.

1: takımın as kalecisiyim, allah sakatlık - bela vermezse forma benim
    2: emektar defans oyuncusuyum, jubilem burada
    5: takımda tekniği en iyi olan oyuncuyum, hocam görev versin gol bile atarım
    7: fırtınayım, saçlarım uzun, e kanattan ben bindirmeyeceksem kim bindirecek
    10: ulan daha ne diyebilirim? buyum ben işte. her maç öncesi yumruk şov işim
    12: yedek kaleci olabilirim. ama ilk fırsatta kaleyi alırım, seneye de 1 numaraya terfi ederim
    16: fırtına forvetim ama şans vermiyor bu götoğlanı, ah şu 9'u ben giyseydim
    21: gencim, güzelim. bu sene transfer oldum istanbul'a. genc kadınlara selam ederim
    30: takıma geç transfer oldum. numara kalmamıştı bunu verdi malzemeci
    34: istanbul'dan kiralık olarak geldim bu anadolu takımına, mesaj veriyorum anlayın amına koyim
    45: aslında böyle şeylerle işim olmaz ama kayınpeder cok ısrar etti. anlayın, manisa'dan kız almak zor
    55: çok uzun zaman oldu, takıma giremezsem memleketim belli olsun hemen transferi yapalım
    61: siz anlayın damarlarımda akan kanı. öz cocuğuyum lan ben buranın
    91: takımdaki 10 numara eksiğine böyle zeka dolu gönderme yaptım, seneye de giyemezsem yakarım burayı
    99: hafif denyoyum. bir amacım yok. nası duruyor diye bakayım dedim böle kalıverdi
  • çoğu zaman bu takıntının memleketi olduğu ilin plaka numarası veya doğum yılı ile bağlantılı olduğu görülür. bu yüzdendir ki, pekçok takımda 41, 53, 57, 61, 67, 77 gibi gudik forma numaralarının olduğu gözlemlenebilir. misal:

hakan ünsal - galatasaray (57 - sinop)
    ergün penbe - galatasaray (67 - zonguldak)
    fatih tekke - gaziantepspor (61 - trabzon)
    adnan karahan - antalyaspor (61 - trabzon)
    serdar topraktepe - kocaelispor (41 - kocaeli)
    ümit ozan kazmaz - çaykur rizespor (53 - rize)
    francesco coco - ac milan (77 - yalova değil herhalde, doğum yılı)

burada şöyle bir husus da dikkat çekmektedir: ilk 20-25 ilin plaka numarası arada kaynamaktadır. misal, balıkesirli bir futbolcu hagi'ye "ver ulan 10 numarayı" diyememekte, kaldı ki antalyalı bir futbolcu da 07 numaralı formayı giyememektedir. bir takımda iki tane trabzonlu olması da numara tartışmalarına neden olmakta, takımın birlik ve beraberliğini bozmaktadır.

burada en büyük görev haluk ulusoy ve yönetimine düşmektedir. futbolcuların memleket kodu ve iki harften oluşan forma plakaları takabilmeleri için gerekli yasal düzenleme bir an önce yapılmalıdır.
  • endüstriyel futbolun dayatması sonucu sık sık gündeme gelen durum. formaların formula 1 pilotlarının kıyafetlerine dönüşmesi sonucu, takımın değil bireylerin öne çıkmasıyla oluşan durum. david beckham gibi popüler kültür ikonlarının sponsorluk anlaşmaları nedeniyle aynı sezonda amerika'dan milan'a uzanan yolculuklarında futbolcular için ; formaların rengi ve ruhu değil reklamlarla bezeli numaraları önemlidir. 99 , 85 gibi numaralar sahada bir sirk havası oluşturmakta, ben memleketimin plakasını forma numarası yaparım veya benim uğurlu sayım 99 başka numara giymem diyerek kapris yapan futbolcular ortalarda gezinmektedir. endüstriyel futbola karşı acilen 1-11 sıralamasına uygun arkasında isimlerin yazılı olmadığı klasik düzene geçilmelidir.
  • 8. topa acayip basarım, ön liberoda üzerime yoktur. eskiden 6 giyerdim, ama orta sahaya terfi oldum defanstan, 8 verdiler bana. kaptan çıkarım sahaya bir de.
    17. 7 numarası eskidi be. bu daha egzantirik. yoksa tam bir 7 adamıyım.
    3. sol bekte harikalar yaratamam.
    9. büyük umutlarla gol kralı olmak için transfer edildim, bekleneni veremedim.
    20. 10 numaranın 2005 versiyonuyum ben.
    5. hava toplarında muhteşem bir hakimiyetim var.
    4. kütüğüm.
  • 88- gianluigi buffon: juventus 'a transfer olduğunda seçtiği ve faşist damgası yemesine sebep olan forma. 88 'in anlamını bilmiyordum deyip işin içinden sıyrılmıştır.
  • football manager 2009'a da tasinmis olaydir. mesela galatasarayda baris ozbek 10 numarayi giymek istiyormus e'fenim oyuna gore...
  • şili tarihinin belki de en ünlü forveti olarak kabul edilen zamorano da sapına kadar numara takıntısına sahip insanlardandır. öyle ki inter e geldiği zaman 9 numaranın dolu olduğunu öğrenince günlerce düşünüp forma numarasını 18 alma, ancak 1 ve 8 arasına ufak bir "+" işareti koyma kararı vermiştir. bu hareketi de futbol sahalarının ilginç olayları arasında yer almaktadır. bu durumdan haberi olmayan insanlar (bkz: arkadaşlar) evde maç seyrederken "lan galiba arada artı var, ne biçim iş lan bu" diyerek diğer takım oyuncularının sırtında da "+" işareti aramışlardır.
    (bkz: ben bir gun bunu gordum)
  • oyle bir takintidir ki, sozlesmelerde maddesi vardir.. ama bazen her istenen olmuyor bu hayatta
  • bazen de numarayı almama takıntısı şeklinde tezahür eder:

- al oğlum giy şunu. 10.000'er tane yaptırdık yahu formadan. sözleşmede madde var zaten iptal de edemeyiz bu saatten sonra!
    - ya hocam olur mu ya istemiyorum, is - tem- i - yo- rum!
    - giy oğlum bir şey olmaz. benden iyi mi bileceksin sanki? bak daha hecelemeyi beceremiyorsun sen, büyük sözü dinle!
    - dediğine kendin de inanmıyorsun hocam, yeme beni; lütfen, büyüğümsün. ya başka bir numara ver hocam ne biliyim 60 olsun, 24 olsun ama bu olmaz.
    - e sen de içip içip hasta olmasaydın numaraları belirlediğimiz günde! dedi arkadaşın "bunu sever mutlaka o olsun" diye, ben de dalgındım o an; verdim gitti.
    - ben o şerefsiz naci'nin böyle bir pislik yapacağını nereden biliyim. bilsem telefonla filan mutlaka ulaşırdım size. en iyi arkadaşımmış; akrep yapmaz onun yaptığını!
    - phıhfh. ehm. anlaştık değil mi şimdi? bir sezon da böyle olsun oğlum boş veer.
    - tamam hocam ya tamam; ver ver. kimin aklına geldiyse forma numaralarını serbest bırakmak onun allah belasını versin.
    - yüzde yüz katılıyorum oğlum yüzde yüz katılıyorum!
    - hocaaaam!
    (bkz: 100 numara)
hesabın var mı? giriş yap