• http://futbolcup.net/ adresinden oynanabilen online menajerlik oyunu.
  • 2007 yılında oyun dünyasına "merhaba" diyen ve o yıllar için ortalama üstü olan,benim de hayatımdan ciddi bir süre almış olan;menajerlik oyunu...

bu oyun ile ilgili değişik anılarım var. dönüm noktalarım var. bu açıdan yeri ayrıdır,özeldir..

yıl: 2007
    mevsim: sonbahar
    hava: ılık ama yağmurlu
    durum: keyfi depresyon,can sıkıntısı

akrabam mert ile 'bekar evi-çapkınlık mekanı' olarak,ailelerden gizli kurduğumuz evde takılıyoruz.
    o yıllarda 'dota atmak' diye tanımladığı 'warcraft' isimli online oyunu oynuyor,hatta tabiri yerinde ise bağımlısı ve kopmak gibi bir düşüncesi yok.
    bizim belli başlı programlarımız,planlarımız,düzenlediğimiz organizasyon(eğlence) olurdu ve yine o günlerden birinde oyun bağımlılığından,yan çizdi..

beni nasıl kafaya alacaktı?
    futbola olan zaafımı iyi bildiği için,eve geldiğim zaman "mükemmel bir menajerlik oyunu buldum kuzen mert288 kullanıcı adı ile ben senin yerine kayıt oldum ve bir başlangıç yaptım,sen devamını getirirsin" dedi, futboldan hiç hazzetmeyen kuzenim.. *
    amaç; onun beynini şişirmemem,amaç benim oyalanacağım bir aktivite.

bir başladım,pir başladım..
    lord mamacı nickli,oyunun forum kısmı moderatörlerinden ozan abi başlangıç için yardımcı oldu ve neler yapmam gerektiğini anlattı,ayrıca da yedek klubesinde beklettiği 65 puanlık oyuncuyu bana hediye etti. o 65 puanlık papua yeni gineli(ciddiyim) forvet,sezon sonu gol kralı oldu ve beni de amatör lig'den,3. lig c'ye çıkarttı.
    bu oyun sarmış,artık bağımlısı olmuştum...

24 saatin uyku hariç bütün kısmını geçirmeye başlamıştım. tuvalete bile kucağında laptop ile giden bir oyun bağımlısı olmuştum...
    futbolcup 2007 yılında kuruluyor ve bende son çeyreğinde katılıyorum. oyunda süperlig yok çünkü henüz kimse o kadar ilerleyemedi. benden daha eski olan kullanıcılar,örneğin lord mamacı benim bir üst ligimde.. bu açıdan da aslında oyunun ilk üyelerindenim..

gel zaman git zaman,ciddi emek veriyorum ve 2.lig a'ye kadar yükseliyorum. süper lig'in de ilk oluştuğu sezon oluyor bu,ben 1 sezon geriden geliyorum. 34 haftalık lig maratonları 40 gün sürüyor. her gün bir maç yapılıyor ve 17.hafta devre arası yaklaşık 1 hafta tatil oluyor. o 1 haftada da takımı kamplara gönderiyorsun vs.

o zamanlar oyunun 'administration' u 'milanger' nickli almancı(alamancı) x. o ve ekibinin oyuna getirdiği yeniliklerden en mükemmel olanı 'sıralama'..
    ben,yaklaşık 2.000 kişinin olduğu listeye 94. sıradan giriş yapıyorum. evet,bu oyuna iyice bağlandığım an oluyor..

oyunun açık ara birincisi 'mourphean' nickli,yeniköyspor takımı..
    ben,kim ulan bu,neci,nasıl oluyor sorularıyla iyice hırslandım. hiç abartmıyorum,oyun 'yeniköyspor ve diğerleri' olarak ayrılmış gözüküyor. forum aracılığı iletişime geçtim ve zamanla onun sayesinde 2.sıraya kadar yükseldim.
    hırs yapmama neden olan kişi,oyunda beni zirveye çıkaran adamın ta kendisi olmuştu..
    başta mod ozan abinin desteği,sonraki aşamalarda ise davut abinin katkıları ile oyunun zirvesine kadar yükseldim.

oyunun açık ara lideri mourphean ile msn aracılığı ile gelişen iletişimimiz sonucunda davut abi,oyunun ince detaylarını,antrenman programlarını,genç oyuncuların günlük 10'ar puan artması için gereken ince detaylar gibi birçok sırrı benimle paylaştı. ben bir müddet sonra oyunun 640'lık kalecisine sahip olmuştum. bu,oyunun en iyi kalecisinin benim olduğu anlamına geliyordu. davut abi sayesinde kısa bir sürede 20'şer 20'şer sıra atladım ve 2.sıraya kadar yükseldim.

işte asıl sorun burada,şimdi başlamıştı..
    davut abinin açık ara 1.liğini,şu an net puanlamasını hatırlamıyorum ama şu şekilde belirteyim:
    mourphean =1.000
    mert288 =277
    erzincanspor555 =276

benim artık çok fazla 1.lik gibi bir hedefim yoktu çünkü 1. olan davut abi idi ve ben onun destekleri, yardımları sayesinde 2.liğe kadar hızlı bir şekilde çıktım. bu açıdan kendim 1. gibiydim. ben 1. olmuyorsam, davut abi olsun, onun birinciliği benim birinciliğim demiştim.. ama işte, asıl sorun 2.likteydi..

bu erzincanspor ile aynı; boca juniors- river plate,real madrid-barcelona, galatasaray-fenerbahçe gibi olmuştuk.
    son 3 sezondur yarışıyorduk ve bunların ilk 2'sinde o şampiyon olarak üst lige çıkmıştı. ben ise son 1 sezonu onun önünde bitirmiş,son iki maçımızda biri kupa maçı olmak üzere, dışarda 4'lük yaparak mabedime dönmüştüm. ama şampiyonluk serisinde durum hala 2-1 idi.. ben yine şampiyon olup süper lig'e hem onun önünde çıkarak, hem aynı ligde mücadele ettiğimiz sezonlar için seriyi 2-2 yaparak,hem de futbolcup sıralamasında 2.likteki yerimi sağlamlaştırarak 1 taşla 3 kuş hedefi koymuştum.. hırslıydım,çok çok hırslı..
    oyuna ciddi zaman ayırıyor,emek veriyordum. oyuna para yatırıyordum,binlerce coin'e sahiptim.

oyunun forum sitesi için mod alınacakmış..
    oyuna ilk başladığımda yol gösteren ve ciddi yardımlarda bulunan,sayesinde -o zaman- tüm sezonların içinde en iyi derece ile amatör ligden ayrılan(28 haftada sadece 2 gol yedim,puan kaybı şöyle dursun) ve henüz 2 ay gibi bir sürede 8 tane çeşitli kupa,madalya,başarı brovelerini profiline ekleyerek çok hızlı giriş yaptığım lord mamaci ayrılacakmış. ben ciddi zaman ayırdığımdan ve önerilen kişi olduğumdan,olur musun dendi. mod olacak kişide istenen şartlardan ilki 18 yaşında olmasıydı ama ben henüz değildim. normalde daha bayağı vardı ama kendi aralarındaki konuşma sonucunda x gün olarak beklenmesi gerekiyor,ciddi bir sorun oluşturmaz deniyor;tartışmalar sonucunda da moderatör sıfatı elde ediyorum..
    ben,hem ergen hem piçtim. oyun içi yetkilerimi maalesef hiç iyi kullanmadım. ee o zamanlar çocuktum sonuçta ve bir çocuğa yetki verilmemesi gerekirdi..

oyunda kesinlikle multi hesap yasaktı ama benim onlarca hesabım vardı. bu hesaplar ilk başta hiçbir işe yaramaz,meyvelerini toplamak için 2.5 ay geçmesi gerekirdi. merkez seviyelerini arttırarak genç takım antrenörünü son level olan 10'a getirir,sonra altyapıdan gelen gençleri hızlı bir şekilde geliştirir,piyasaya satardın.. bu sayede de ana hesabımdaki parayı 1 milyar 800küsür milyon dolar'a çıkartmıştım.

bu paranın büyüklüğünü şöyle tarif edeyim:
    futbolcup forum'da gündem olan "ultraaslan_gs takımı tüm zamanların en iyi kalecisini tüm zamanların en yüksek bonservis ücreti ile kaptı" başlığındaki takım benim takımımdı ve tüm oyun tarihinin ki o zamanlar 3 yıl civarı idi,tek seferde ödenen en yüksek bonservis olmuştu. o para sadece 140milyon dolardı. ben o kaleciyi 100 milyon dolara alıyordum ama yetiştiricisi mourphean olduğu için; yani davut abi olduğu için,ee ben de ilk etapta onun antreman programı,taktikleri,katkıları ile mevcut durumumu elde ettiğim için,fazlasını vererek tarihe geçtim. düşünün,ana hesabımdaki paranın 1/10'nden az bir parayla tarihe geçtim..

oyunda artık 'zirve' yürüyüşüm başlamıştı. evime namağlup gelen takımları 3'lük 5'lik yaparak mabedine şutluyordum,tabii ki erzincanspor hariç*
    ben,bana verilen yetkiyi genelde kötü kullanıyordum. forumda mesela,2.lig a'yı şampiyon bitirip 1.lige çıktığımda;o kadar da kolay galibiyetler alamamaya başladım. namağlup şampiyon olduğum sezonların sonunda 2 maç üst üste berabere kaldığım zaman bile sinirlerim zıplıyordu. bütün hıncımı sinirimi forumda çıkarıyordum.. evet,menajerlerden..

örneğin; hakaret 12 saat,küfür 24 saat banlanmayı gerektirir,ki öncesinde üye uyarılması gerekir. o üye yanlış kelimeler kullanıyor,huzursuzluk yaratıyor,sorun çıkarıyor,küfür ve hakaret ediyor,kurallara uymuyor,forum kurallarını çiğniyor;mesela " 100'lük forvet 26 yaşında satılık" diye başlık açıyor,her şey tamam, son anda "kusura bakma yanlış harf olmuş oyuncu 29 yaşında" diyor ya da "ben vazgeçtim" diyor ya,banlanır. ama o ban olayının şartları vardı. bazı şartların oluşması gerekirdi.. ama başlık hatası ya da başlık sahibinden kaynaklı hatalarda banlanılırdı. evet,o başlık açıldı ise sonuca ulaşacak,o belirtilen sonuca ulaşmazsa ve bu başlık sahibi yüzünden ise 72 saat yani 3 gün banned idi. kullanıcı ban yer yani.

ben o dönemde biraz bokunu çıkarttım. bu erzincanspor klubunun menajerine çok psikolojik baskı uyguladım. bezdirdim. ortada hiçbir şey yokken uyarı gönderdim;12 saat banlanması gerekirken 72 saat banladım;kısaca nefes aldırmadım,aklımca...*
    yine bir şampiyonluk mücadelesi verdiğimiz sezondu.. ilk yarıda oynanan maçı ben kazandım deplasmanda,ikinci maç ise benim evimde idi.. forumda gereksiz bir şekilde banlıyor,o dönem güncelleme sonucu gelen yeniliklerden olan gazete olayında; küçük düşürücü laflar,üstü kapalı hakaret,alaylı yaklaşım,kısaca içeriği 'mikecem mikecem ehueheh' olan manşetleri her gün atıyor,ona sarıyordum.. o attığım manşetlerdeki ağır sözlerin dozunu ise maç yaklaştığı zamanlar arttırıyordum.. maç günü ise bayağı aşağılayıcı yazdığım bir yayını,forumun 'klup-gazete/haberler' başlığında büyük puntolarla paylaştım.. o dönem yeniköyspor'dan sonra en popüler takım olmama rağmen; yeniköyspor'un 500 küsür abonesine karşılık; ben 800 küsür abone ile oyunda en çok gazetesi takip edilen takım idim..*

erzincanspor'u gerek oyun içi gerek forumda sıkıştırıyor,hareket alanı vermiyordum.. bunu bilerek yapıyordum çünkü oyundaki rakibim oydu ve bu stratejim son maçlarda başarı getiriyordu. ama bu sefer olmadı.. o p*ç bu sefer bana iyi bileniyor,kinleniyor ve beni anlayamadığım bir şekilde,evimde 2-5 yeniyordu. evet,ağır yenilgi almış,beni gömmüştü. bu 'gömmek' tabirini öylesine demiyorum,gerçekten de diri diri gömüldüm o gün..

ben hem ligde hem de normal sıralamada onun gerisine düştüm. eee bu sonuç sonrası da zaten iyice hırslanıp çok hatalar yaptım,ağır hatalar.. ee ondan bir müddet sonra da oyundan soğumamı sağlayan,akabinde de kopuşum olan süreç başladı.
    beraberlikler sonucu iyice hırslanıp yenilgiler ile tanışmak,o yenilgiler sonrası başta erzincanspor olmak üzere millete sarmam,ota boka banlamak,huzur kaçırmak ile önce ban yetkim elimden alındı,sonrasında da normal üyeliğe giden yollar çorap söküğü gibi geldi. bir yerde zirvedeyken ve yetkiler elinden alınınca insan ister istemez soğuyor ve kopuyor. bu insanın yapısı ile alakalı. doğası gereği de denebilir.

bu arada ip olayında herhangi bir kayırma durumu yoktur. sistem,ip adresi üzerinde 1'den fazla takım olup olmadığını gösteriyordu. ben ise bunu atlatıyordum,o zamanlar bir çözümüm vardı ve hiç yakalanmıyordum.. ama 3 dakikalık bir işlem için 27 dakika harcıyordum.. atlatıyordum ama ciddi zaman veriyordum. 3 yıldan fazla bir süre de bu devam etti. oyunu oynadığım süre boyunca hiç yakalanmadım.

oyunda çok hızlı yükselişimin ana sebebi; davut abinin antrenman programı ve taktik ile diziliş-komutlarını paylaşmasıdır. benim yaklaşık takım sayım 30'du. ana takımım ultraaslan_gs idi,diğer 29 takım ise bu as takıma oyuncu yetiştiren altyapılarımdı. oyundaki normal üyeler,klup merkez seviyesini 3 ayda anca yükseltip,onun genç takım antrenörünü 10 level yapıp,antrenman sistem ve mantığını çözene kadar, yani belli bir seviyeye gelene kadar ben coin'ler ve taktik,destek alınarak çözülmüş mantık olayı sayesinde 1. 5 ayda her takımdan 100lerce milyon kazanıyordum. oyundaki 2 yakın arkadaşımı da oyuncu konularında bayağı desteklemiştim.. normalde hesabımda 10milyarlarca dolar olacaktı ama texas_16 ve cod35avi/avicod35 gibi bir nicki olan 2 yakın oyun arkadaşımı maddi konuda destekledim. biri bursa diğeri izmirli'ydi..

sonuç: hırsımın kurbanı olarak yetkiler alındı,bu yüzden oyundan soğuldu,o dönem oyunun kadro puanı açısından en güçlü, normal futbolcup sıralamasında ise 3.olan takımımı yaklaşık 2000 kontor ve parça parça 350 ytl'ye sattım. takımı parça parça dağıttım işte. gerçek paralarla işlem yapmak yasaktı,bunu da o zaman ben başlatmıştım. kadroda son 8 oyuncu kalınca,yöneticiler öğreniyor ve takımın komple banlanması ile sonuçlanıyor.. benim için futbolcup macerası kötü bitiyor..

en iyi takım,en iyi diziliş,en yüksek takım puanı vs olayları için kafası karışanlar olduysa şöyle örnek vereyim:
    benim oyunda kadro gücüm 25 oyuncu ile 5000 küsürlerde,diziliş gücüm ise 2000 küsürlerde idi;en iyi takım yeniköyspor ise 17 oyuncu ile 4000 küsür puanı vardı ama diziliş gücü 3500lerde idi. yani benim gibi sınır olan 25 oyuncuyu doldursa idi en yüksek diziliş gücü gibi, en yüksek takım puanına da sahip olurdu ama önemli olan diziliş gücüydü.. bu yüzden gerek sıralamada gerek normal zamanda,kısaca her alanda açık ara farkla yeniköyspor 1.idi.

insan öz eleştiri yapmalı,yapabilmelidir. sonuçta bizi biz yapan;iyisi ile kötüsü ile,doğrusu ile yanlışı ile tecrübelerimizdir. bizi biz yapan eylemlerimiz,yaşadıklarımızdır..

yeri gelmişken buradan davut d. abime,daha doğrusu amcama çok çok selamları gönderiyorum. o 20 yaş kadar büyüktü,çocuklarından en küçüğü bile benden 4 yaş kadar büyüktü. sosyal hayatta da iletişim kurduğumuz,görüntülü görüştüğümüz bir ilişkimiz olmuştu o zamanlar.. ama ister istemez insanlar kopabiliyor. ona, bana yardımcı olduğu çok çok önemli 1 konu için ayrıca teşekkür ederim. değil 10 yıl,50 yıl geçse unutmam.. biliyorum buralara yolun düşer futbolcup başlığından,okursun davut d ağbicim.*

benim bu başlığa yazma nedenim,futbolcup'tan,sisteme kayıtlı olan e-mail adresime içeriği "dön" olan çiftli hanelerde mesaj geliyor olması.

banım kaldırılmış sanırım. yapmayın. göndermeyin. yaşlandık artık,bizden geçti. kayıtlı e-mail adresime "yenilikler getirdik,dönüp bir bakmalısınız,yokluğunuzda çok şey değişti " içerikli mesajlar gönderiyorsunuz,yapmayın,atmayın ne olur. *
hesabın var mı? giriş yap