şükela:  tümü | bugün
 • son yıllarda alman futbolundaki bariz gerileme dolayısıyla geri planda kalmış ama vakti zamanında cok can yakmış ekol. strength, stamina, agression, agility, tackling gibi cm tabirleriyle ozetlenebilir, teknige fazla gerek yoktur (franz beckenbauer, gerd muller, pierre littbarski vs. gibi ustalari ayri tutmak isterim), saygi duyulması gerekir ancak ozenilmesi gunumuz futbolu icin tehlikelidir, falandır filandır..
 • (bkz: alman futbolu)
 • son düdüğe kadar skora bakılmaksızın oyun disiplininden kopulmaz.
 • gary lineker'in sozu bu sistemi en iyi tanilmayan cumledir. "futbol 90 dakikadir ve sonunda hep almanlar kazanir."

  sistem 3 tane zeki adami barindirir. 1 libero, 1 orta sahanin beyni ve 1 yaratici forvet. geri kalanini kafasi toptan baska bir sey dusunmeyen guclu kalaslardan olustur. gunumuz futbolunda artik yeri olmayan bir sistemdir. bu sebeple cok basarili oldugu fikri de pek mantikli degildir. donemsel basari kazanmistir.
 • önemli sistem..ama geçmişteki..
  90lardaki o başarılı alman sistemiyle bugünkü karıştırılmaktadır kanımca..geçmişteki sistem yine 4lü defans gibi olmasa da idare edecek bir buluştu..ama artık kalmadı ne yazık ki..eskiden alman liberoları sarkık değildi..geriden topu alıp resmen play maker'lık yaparlardı..topla çıkarlar, hatta forvete kadar giderlerdi (bkz: lothar matthaus)
  zaten lothar libero mevkiine geçmeden önce çok başarılı bir attacking midfielder idi..
  libero ileri çıkınca kalan 2 stoper de bugünün tandemini teşkil ederdi..tabi açıklar ilerde olduğu için aslında o zaman için modern bir sistem bile olmuştu..hem defansta, hem hücumda rakipten bir kişi fazla olurdu bu sistem (tabii rakip 4lü defansla oynamıyorsa)
  ama günümüzün köhneleşmiş 3lü defansı rezaletin daniskasıdır..sarkık libero top toplamaktan başka bir işe yaramaz..bu sistem değişikliği aslında mecburi olmuştur..artık günümüzde ne yazık ki gheorghe popescu, lothar matthaus gibi yetenekli liberolar yetişmemekte, daha çok odun tabir edebileceğimiz robotlar yer almaktadır..
  kısacası geçmişteki 3lü defans gereksiz olmasına rağmen başarılıydı o günün koşullarına göre..ama günümüzde bunu uygulamak tamamen intihardır..istisnalar dışında tabii ki..
 • ayrıca çok daha iyisi için
  (bkz: 4 4 2)