şükela:  tümü | bugün
 • bir süredir futbolu takip etmeyen ama dünya kupasını izleyen biri olarak birçok diğer takım sporunda olduğu gibi faul, korner, taç, oyuncu değişiklikleri gibi sebeplerden oyun durduğunda sürenin de durması gerektiğini fark ettim. diğer spor dallarında son dakikalarında heyecan faktörü artar özellikle maç çekişmeli gidiyorsa ama bu durum futbolda olmuyor. maçın son dakikalarına geldiğinde önde olan takım futbolcuları kendini yere atmaya, kalkmamaya başlıyor. hemen oyuncu değişikleri oluyor daha 1 dakika önce depar atmış kişi ninemin yürüyüş hızıyla oyunu terk ediyor.
  oyun yavaşlıyor, soğuyor. maçın en heyecanlı geçmesi gereken zamanları sıkıcı hatta sinirlendirici geçiyor. hakemin yapabileceği de çok müdahale olmasa da eğer oyalamalara sert çıkmazsa maç zaten neredeyse son 10 dakika kala bitmiş gibi oluyor. geride olan takımın hakkı yeniyor.
  en önemlisi o yalancı kendini atmalar rahatsız ediyor. önde olan takımın oyuncusuna kızamıyorsun da. maçı kazanmak için ne yapması gerekiyorsa onu yapıyor. yaptığı spor etiğine uymuyorsa da yapması gerekiyor. fifa'nın izleyecinin tadını kaçıran, futbolcunun etik dışı davranmasını zorlayan, hakemi zor durumda bırakan, haksızlığa yol açan bu duruma müdahale etmesi lazım.
  maç 90 dakika değil 70 veya 80 dakika olsun ama maç her durduğunda süre dursun. sadece oyun oynandığında süre işlesin. eminim çok şey değişecek ve futbolun keyfi artacaktır.
 • (bkz: götünden tespit uydurmak)

  gerçekten oturup bunu düşünen bir insan olduğunu bilmek.. garip..
 • o zaman maç bitmez gençler. ortalama bir maçta 50-55 dakika top oyunca kalıyor düşünün bunun 90 dakika olduğunu
 • hentboldaki gibi pasif oyun kuralı da getirilirse izlenmeye doyulmaz. bir avuç para ödeyeceksin al gülüm ver gülüm 45 dakika geri pas seyredeksin. 30 saniyede top karşı yarıya geçmiyorsa, top rakip takıma geçse de olur. ayağında topu saklayan, iyi pas atan, çalım atan oyuncular değerlenir. yoksa fizik gücü yüksek kazmonotların egemenliğinde sıkıcı maçlara devam.
 • toplam maçı 60dk yaparsın 30dk - 30dk iki devre o zaman biter
 • (bkz: sen izleme ulan ayı) şeklinde yorumladığım durum. hakem oynanmayan dakikaları alıp evine götürüyor zaten. bileğindeki saat de süs için.
 • amerikan futbolunda oyun durduğunda süre de duruyor bildiğim kadarıyla ve maç katiyen bitmek bilmiyor. 90 dk'nin kısaltılması lazım ki daha önceki entrylerde önerilmiş.

  edit: ben amerikan futbolunda oyun ve süre duraklamalarını çok yanlış anlamışım. gelen mesajlarla düzelten arkadaşlara teşekkürler.

  süre ancak aşağıdaki durumlarda duruyormuş,
  zaman aşımları
  çeyrek zamanlar
  topu taşıyan oyuncu saha dışına çıkarsa
  penaltı atışları
  sakatlanmlar
  touchdown
  yarım kalmış pasların sonunda
  üniversite ve lise futbolunda takın ilk down'ını alınca
  nflde 2 dakika uyarısında.

  ilgili başlık için (bkz: amerikan futbolu)
 • futbolcular sadece oyun zamanından çalmak için kendini yere atmıyor. futbolda oyunu soğutmak denen bir kavram var. rakip takım baskıyı arttırdığında biraz nefes almak tekrar odaklanmak için bir süreye ihtiyaç duyuyor takım. bir sebebi de budur.