şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deplasman golü saçmalığına katılıyorum ama skora yatma diye bir kural olduğunu yeni öğrendim.
 • 0-0'ın 1 puan olması. bence 0-0'ın karşılığı 0 puandır. bunun dışındaki tüm beraberlikler yine aynı şekilde 1 puan sayılmalı. böylece hem defansif futbol bitecek hem de yeni bir heyecan gelecektir.
 • kuzene göre ofsayt.

  her maç başladığında, ee şimdi bizimkilerden (galatasaray) biri diğer takımın kalesinin önünde dursun, arkadaşı da o'na topu atsın gol olsun işteeee diye bunu savunur.

  öfff. hangi kale bizim diye sormayaydı iyiydi.
 • deplasman golü kuralı futbol değil turnuva kuralıdır.yani atıyorum bunu uefa uygularken caf uygulamayabilir.buradaki 2-0 ve 3-1 örneğinde şu oluyor, iki takım da üç gol atmış ancak deplasmanda gol atmak daha zor kabul edildiği için daha değerli düşünülmüştür.mantıklı olmakla birlikte işlevselliği sorgulanmaktadır.özellikle skora yatma denilen kavram büyük ölçüde bu kuraldan kaynaklanmaktadır.

  skora yatma diye bir kural yok ama uzatmaların yeterince verilip verilmediği tartışmalıdır.ancak misal top taca çıktığında ya da köşe vuruşu olduğunda uzatma saati çalıştırılmaz.bu eksiklikler de bundan kaynaklanır genelde.ancak hakemin elinde süre geçirmeye yönelik hareketler yapan futbolculara karşı ihtar verme(sarı kart) yetkisi vardır.örneğin bir kaleci topu elinde 6 saniyeden fazla tutarsa ya da birkaç oyuncu bir taç atışını birbirine bırakmak şeklinde bir zaman geçirme metodu uygularsa hakem sarı kart gösterebilir.

  ofsayt demiş bazı arkadaşlar ama ofsayt futbolun en olmazsa olmaz kuralıdır.hatta ofsayt olmadan düzgün bir karşılaşma izlemek mümkün değildir.

  bana göre en saçma kural, santra vuruşunun ille de ileri doğru yapılması zorunluluğudur.aynı şey penaltı için de geçerli.bir de hakem atışı pek işlevsel bir yöntem değil.
 • (bkz: hücum süresinin olmaması)

  basketbol seyircisi sayılmam ama bu güzel kuralı futbol'a kazandırırsak, süper aksiyonlu maçlar bizleri bekler.

  20 sn'de yarı sahayı geçmek, 90 sn içinde kaleyi bulan veya aut çizgisini geçecek şut kullanmak zorunda olacaksın. her maç über tempo olur yeminle.
 • deplasmanda da kendi evinde de galibiyet halinde aynı puanı almak. deplasmanda galip gelmek 3, evinde galip gelmek 2 puan olmalıdır.
 • 1-0'a da 5-0'a da 3 puan verilmesi.