şükela:  tümü | bugün
 • hem rune alfabesi hem rune yazisi olarak nitelenebilse de, bu ikisi tamamen ayni degildir...
  rune yazisi, rune alfabesi'ne extra ozellikler eklenmis halidir...

  ornegin, rune'larin yonunu degistirmek, veya harfleri yinelemek icin ustlerine cizgi cekilebilmesi veya altlarina nokta konabilmesi (bazi durumlarda) gibi kurallar icerir rune yazisi...

  ama alfabe* degismez, aynidir*
 • anglosakson futhark'ı için (bkz: futhork)
 • eski alfabe baz alındığında, rünlerin fonetik karşılıkları sırası ile şu şekildedir;

  f, u, th, a, r, k, g, w (ilk ætt - frey)
  h, n, i, j\y, æ, p, z, s (ikinci ætt - hagall)
  t, b, e, m, l, ng, d, o (üçüncü ætt - tyr)

  ki, gene eski alfabe baz alındığında karakterlerin isimleri ise şöyledir ki; (bkz: rune alfabesi/2)
 • opera'nın carakan'dan önceki javascript motorunun kod adı
 • bir süre sonra okuması oldukça kolaylaşıyor. önce odin, thor, tyr, freyja gibi yazması / okunması kolay ve sağda solda göründüğünden dolayı göz aşinalığına sahip olunan isimlerle vakit geçirilince, ileride alfabe hakimiyeti de gözle görülür bir biçimde artıyor.
 • öğrenmesi çok kolay bir runik alfabe. öğrenmek için gerekli süre en fazla bir saat olup en fazla iki saat daha alıştırma yaparak tamamen kavranılabilir. üç saatin sonunda türkçe kadar rahat ve hızlı bir şekilde okuyacak duruma gelinmese de daha yavaş bir şekilde de olsa okuyacak duruma gelinilebilir.
 • şu sayfadan kendi adınızı ya da 20 karakteri geçmeyecek bir şeyleri o dile çevirebileceğiniz dil. yazılı dövmeleri seven kişiler için bir alternatif.
 • kibrit çöpü işaretleri olarak adlandırılır. vikingler tarafından kullanılan ve ilk altı harfi dolaysıyla futhark olarak bilinen alfabenin temelini oluşturur. bu işaretler tahtaya veya taşa!uzun yılankavi yazılar şeklinde keski türü bir aletle kazınır. herbiri on alrı temel işaretten oluşup iki ana türü mevcuttur. danimarka ve isveç-norveç futhark’ı.
  isveç’in orta bölgelerinde ve danimarka bu alfabe işe yazılmış çok sayıda yazıt bulunmuştur. yolculuklar, ölüm üzerine yasları ve hatta bazı hukuki anlaşmalr niteliğinde yazıtlarla şiir beyitleri halinde olan bu anıtlar,viking tarihine ve kültürüne ışık tutar.
  bu rünik yazılardan bir tanesi ayasofya’nın üst katında da bulunuyor. vikingler bir komutan ya da askere ait olduğu düşünülen yazı ben buradaydık demenin binyıllık halidir.
  (bkz: halvdan buradaydı)
 • kendisini 3 dakika önce öğrendiğim için eğitici-öğretici entry giremiyorum:/ bir daha aslaaa entelim de entelimm her şeyi çok bilirim diye gezmeyeceğim :(((